Facebook, haber akışındaki 'tık hırsızlığı'na karşı önlem hazırlığında

Facebook, haber akışındaki 'tık hırsızlığı'na karşı önlem hazırlığında

Markaların organik erişimi düşen Facebook Haber Akışı'nda haberlerin daha ön plana çıktığına değinmiştik. Haber Akışı'nda kaliteyi artırmak isteyen Facebook'un haberleri ön plana çıkarmasına karşılık 'böylesini görmediniz' 'bu xyz'ye inanamayacaksınız' tarzında anons edilen, ilgi çekici ama haber yönüyle alakasız içerikle de başı dertte. Şirket, bu tip 'olta' haberlere karşı önlemlerin geleceğine dair blog yazısı yayınladı.

"Kırmızı halıda hangi iki ünlünün dövüştüğüne inanamayacaksınız?" mesajı eklenmiş görseli 'tık hırsızlığı' olarak tanımlayan Facebook, bu tarz içeriklerin gösterimini azaltacağını duyuruyor. Ülkemizde ana akım medyanın internette paylaştığı haberlerin neredeyse tamamının bu formatta yazıldığını düşündüğümüzde ilerleyen süreçte onları da yenilenme bekliyor demek mümkün.

celebstyleweekly-new (1)

Yaptığı araştırmada kullanıcıların yüzde 80'inin başlığa bakarak içeriğe yöneldiğini öğrenen Facebook, kullanıcı deneyimini artırmak için adımlar atılacağını yazıda paylaşıyor. Tık hırsızlığını Facebook'un nasıl tespit edeceği konusunda açıklamada kullanıcının haber içerisinde geçirdiği sürenin değerlendirmeye alınacağı paylaşılıyor.

Kullanıcının geçirdiği zaman haricinde haberi paylaşmasının da göz önünde bulunduracağını belirten Facebook tıklayıp habere giden kullanıcının haberi paylaşmasını ve yorumlamasını da değerlendirmeye katacaklarına değiniyor. Kurallara uymayan yayıncılara gelecek ceza konusunda açıklama yapılmazken tahminler Sayfa'nın organik erişimin düşürüleceği yönünde.

Online yayınlara açık ara en çok trafik sağlayan Facebook'un yeni düzenlemesi içerik kalitesini artırırken kullanıcısını da memnun edecek görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.