ILS Vision, Türkiye'ye YouTube milyonerleri kazandırmak istiyor

ILS Vision, Türkiye'ye YouTube milyonerleri kazandırmak istiyor

İnternetin en büyük arama motorlarından biri olan YouTube, profesyonel video çağına çoktan geçti. Türkiye'de ise bu değişim halen hissedilebilmiş değil. 2009'da yılında ILS Türk olarak kurulan ve bu yılın Mart ayında ILS Vision adını alan (International Licensing Service) amacı da bu değişimin hissedilmesini sağlamak ve Türkiye'ye ilk YouTube milyonerini kazandırmak.

Dijital hak lisanslama ve pazarlama, lisanslanan içeriklerin internet üzerinde korunması gibi hizmetler sunan ILS Vision, YouTube'un Türkiye'deki ilk ve en büyük 'Multi Channel Network' ortağı olmuş. Şu anda YouTube üzerinde 120 kanal ortaklığı (turkweb.tv vb.) ve 300 marka ile işbirliği içerisinde ve yıl sonuna kadar ortak kanal sayısını 350'e çıkarmayı hedefliyor.

İstikrarlı şekilde profesyonel içerik üretecek kişileri arayan ILS Vision, tüm kanallarıyla aylık izlenme ortalama 100 milyona ulaşıyor. Oyun, yemek, tanıtım, parodi, dans, müzik gibi bir çok alanda video üreticilerini destekliyor ve yenilerini tanımak istiyor.

Kendini bir yetenek avcısı olarak da tanımlayan girişim, elindeki verileri analiz ederek iş birliği içinde olduğu büyük markalar ile içerik üreticilerini kendi ağı içinde bir araya getiriyor. Lisanslama tarafında ise Muhteşem Yüzyıl, Adanalı, Küçük Sırlar gibi çok popüler dizilerin dijital ortamda korumasını yapıyor.

Bağımsız içerik üreticilerinin ürettiği içeriklerin kolayca dünyanın her yerinde paylaşılabilmesi nedeniyle güvenlik ve telif hakkı değerlerinin arttığını söyleyen ILS Vision Pazarlama Yöneticisi Anıl Taşhan, dünya genelinde paylaşılan yapımlar üzerinden elde edilen dijital gelirlerin, yapım sahibine sağlıklı şekilde ulaşmasını da sağladıklarını aktarıyor.

Profesyonel video yayıncılığında yatırımlar

YouTube'un son yıllarda profesyonel video yayıncılığına dönük yaptığı yatırımlar gerçekten azımsanacak gibi değil. Hatta Disney'in YouTube yayıncı ağı Maker Studios için yarım milyar doları gözden çıkarması gibi Youtube dışında yapılan yatırımlar da söz konusu.

Türkiye'de ise video yayıncılığı konusunda bir hareketlilik olduğunu söylemek zor. Batesmotelpro’ya Publik kurucularından yapılan yatırım ve izlesene.com'un kullanıcıları profesyonel kanal açmaya yönlendirmesi (bkz: Webrazzi Kanalı) aklıma geliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.