Google, Twitch'i YouTube için 1 milyar dolara satın mı alıyor?

Google, Twitch'i YouTube için 1 milyar dolara satın mı alıyor?

Google, 2006 yılında satın aldığı ve hiç tartışılmaksızın dünyanın en büyük video platformu haline getirdiği YouTube için çok büyük bir satın alma yapmaya hazırlandığı konuşuluyor.

Oyuncuların, canlı yayında oynadıkları oyunun yayınını yapmasını sağlayan bir girişim olan Twitch.tv'yi satın almak isteyen Google'ın, Twitch ile anlaşmaya vardığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Variety adlı web sitesinin geçtiği habere göre ise anlaşma bitti ve Google, Twitch'i 1 milyar dolara satın aldı.

Konuya yakın kaynakların yaptığı açıklamalara göre, tamamı nakit olarak ödenecek anlaşmayla birlikte Twitch, artık YouTube'un olacak. Yine kaynaklara göre, Google anlaşmayı resmiyete dökmek için hazırlıklarını sürdürüyor ve şu anda kamuoyuna açıklama yapılmıyor. Bildiğiniz gibi Google, 2006 yılında YouTube'u 1.65 milyar dolar ödeyerek satın almıştı. Bu satın almanın YouTube için yapıldığını düşünürsek, yıllar içinde video ve stream servislerinin ne kadar önemli bir noktaya geldiğini de görmüş oluyoruz.

twitch-minecraft

Özellikle oyuncuların oyuniçi videoları YouTube'da milyonlarca izlenme rakamlarına ulaştığını zaten biliyorduk. Aynı şekilde canlı yayında oyunu yayınlamak da oyuncular arasında oldukça popüler. San Francisco merkezli Twitch de bu alanda hizmet veriyor ve oyunculara, oynanış videolarını Microsoft Xbox ve PlayStation 4 konsolları üzerinden yayınlama imkanı sağlıyor. Aynı şekilde kullanıcılara verdiği ücretsiz hizmet kapsamında kullanıcılar oynanış videolarını ücretsiz şekilde izleyip, yükleme yapabiliyorlar.

2011 yılında kurulan aynı zamanda Justin.tv'nin kurucu ortakları olan Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulan Twitch, daha önce aralarında Bessemer Venture Partners, Alsop Louie Partners, WestSummit Capital, Take-Two Interactive Software, Thrive Capital ve Draper Associates'in bulunduğu yatırımcılardan 35 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Bu yatırımda bir oyun firması olan Take-Two'yu görmemiz de hayli ilginç, şirket öngörülü davranıp oyunlarla ilgili yayın hizmeti veren bir video platformuna yatırım yapmış ve onlar için de karlı bir exit olacağı ortada. Hali hazırda Emmett Shear'ın CEO'luk koltuğunda oturan Twitch'in bundan sonraki organizasyonu ise anlaşmanın kesinlik kazanmasının ardından belli olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.