Windows 8'e veda etmeye hazırlanan Microsoft'ta, Windows 9 için beklenti 2015 Bahar
Teknoloji

Windows 8'e veda etmeye hazırlanan Microsoft'ta, Windows 9 için beklenti 2015 Bahar

Micorosft'un 2012'de piyasaya sürdüğü Windows 8'ten kademeli olarak desteğini çekeceği ve Windows 9'un 2015 Bahar'da yayınlanacağı çeşitli teknoloji bloglarında yer aldı.

Microsoft, dünya genelinde Windows 8 Business kullanıcılarına desteğini sonlandıracağını resmi açıklamayla doğrularken, yeni Windows'un yayınlanma tarihiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Taşınabilir bilgisayar ve masaüstü bilgisayaların satışının beklenenden hızlı düşmesi ve Microsoft'un mobilde beklediği büyüklüğü yakalayamamasıyla Windows 8, yıl başındaki raporlarda hala kullanım sayısında Windows 7'yi geçememişti.

Windows 9’da mobil ve PC uyumunun kusursuz çalışmasına odaklanarak çalışmalarını sürdürdüğü paylaşılan Microsoft'un en büyük sürprizi başlat menüsünün yeniden geliyor olması. Söylentilerin ne kadarının gerçekleşeceğini yılın sonuna doğru daha net göreceğiz ama Windows 8'de başlat menüsünü özleyenlerdeseniz TechCrunch'ın paylaştığı görselle biraz rahatlayın;

win-9

Yorumlar (2)
 1. İskender Güçlü İskender Güçlü

  windows 8'i 2 nedenden dolayı kullanmıyorum. hem de elimde ücretli lisans bulunmasına rağmen.

  1. Başlat menüsünün olmayışı

  2. Metro arayüzünün opsiyonel olmaması. kullanıcı metro arayüzünü isterse kurulumda veya daha sonra kaldırabilmeli.

  Ama bunların dışında en lanet şey; microsoft'un benim dediğimi kullanacaksınız, benim istediğim şekilde olacak dayatması. Tamam ürün sahibi belki microsoft. istediği gibi keyfi şeyler yapabiir diyebilirsiniz. ancak satış yapmak istiyorsan müşterinin isteklerini dikkate alacaksın. dokunmatik olmayan sistemlerde metro arayüznün hiçbir artısı yok. klasikleşmiş bir söz vardır: "MÜŞTERİ DAİMA HAKLIDIR". Burnunun dikine gitmesi bir ticari işletme için sonun başlangıcı olur. bknz: NOKİA (Arm V7, 120 mb ram, 256 mb dahili hafıza, autofocus'suz kamera koyar ve 850-900 tl para istersen o telefona batarsın nokia'cığım). Batmasında kabahat hep Symbian'a atıldı ama kesinlikle kabahat nokia'nındı. düşük donanımnlı telefonlarda haliyle Symbian'ın kasılması, üzerine bir de aşırı yüksek fiyatı Nokia'yı bu hale getirdi.

 2. Sallabre Sallabre

  Metro arayüzü dokunmatik olmayan ekranlı pclerde de gayet kullanışlı. Alışkanlıkların değişmesi zor anlıyorum, fakat 20+ program kurduktan sonra başlat menüsünde kayboluyorken ve küçücük butonları tıklamakla uğraşırken şimdi istediğim programın adını yazmaya başlamam ve entera basmam yetiyor. mouse kullanımını azalttı buda zamandan tasarruf. birazdaha geliştirmesi gerek, mesela gruplama özelliği (androiddeki folder mantığı gibi) eklenebilir. nesi beğenilmedi anlamadım metronun. tek kötü tarafı 8in windows 8 app'lerin tam ekran olma zorunluluğu. 9da bunu kaldıracaklarını düşünüyordum, görselde sevindirdi beni.