Windows 8, 200 milyon sattı ancak hala Windows 7’nin gerisinde

Windows 8, 200 milyon sattı ancak hala Windows 7’nin gerisinde

Microsoft için Windows 8 satışları çok iyi başlamıştı. Buna rağmen halen bir önceki işletim sistemi Windows 7’de yakaladığı başarıyı yakalayabilmiş değil. Tami Reller tarafından yapılan açıklamaya göre Windows 8’in 15 ayın sonunda ulaştığı toplam satış rakamı 200 milyona ulaştı. Aynı sürede Windows 7 ise tam 100 milyon daha fazla satışa ulaşmanı başarmıştı.

İlk 6 aylık rakamlara bakıldığında Windows 8’in yakaladığı 100 milyonluk satış rakamı, Windows 7’nin aynı dönemdeki rakamları ile neredeyse bire bir aynıydı. Microsoft tarafından açıklanan bu rakamlar, Windows 8’in Windows 7’yi kısa sürede geride bırakacağını düşündürmüş olsa da, geri kalan 9 ayda Windows 8 satışlarının yavaşlaması Microsoft’un da bu anlamdaki hedeflerin gerisinde kalmasına neden oldu. Peki Windows 8 neden Windows 7’nin gerisinde kaldı? Bunun bir kaç farklı sebebi olabilir…

Windows 7’nin kozu Vista

Her şeyden önce Windows 7’nin Vista’dan sonra piyasaya çıktığını unutmamak gerekiyor. Özellikle ilk yayınlanan sürümü ile büyük bir hayal kırıklığına neden olan Windows Vista, Microsoft’un planlarını bozmuş ve Windows 7’ye özel bir önem vermesine neden olmuştu. Vista’ya geçmekte tereddüt eden pek çok kullanıcının Windows XP’den vazgeçememesi satışları olumsuz etkilemiş, fakat ardından Windows 7 ile birlikte Vista’yı es geçen kullanıcıların yeni işletim sistemine geçebilmesini sağlamıştı. Yani bir anlamda Vista, Windows 7’nin satışlarına olumlu yansıdı.

PC satışları

2013 yılı küresel çapta PC satışlarının çok ciddi bir azalma yaşadığı bir dönem oldu. Pek çok kullanıcının PC yerine tablet ve benzeri cihazlara öncelik vermesi PC işletim sistemlerinin satışlarını da olumsuz etkiledi. Bundan en çok etkilenen ise Windows 8 oldu. PC’de çok daha az rakibi olsa da, söz konusu tablet olunca iOS ve Android’le de yarışmak zorunda kalan Microsoft, tabletlere özel olarak tasarlamış olsa da Windows 8’in satışlarını artırmakta oldukça zorlandı.

Peki şimdi ne olacak?

Microsoft’un önününde çok fazla seçenek yok gibi görünüyor. Yapabileceği ilk şey Windows 8’in satışlarını artırmaya devam ederken Windows 9’a daha çok ağırlık vermeye başlaması. Windows 8 bir anlamda Microsoft’un tablet işletim sistemleri tarafında doğru attığı en ciddi adımlarından biri oldu. Fakat bu sırada bilgisayarların biraz fazla ihmal edilmiş olması muhtemel. Windows 9’da bu dengenin daha sağlıklı bir şekilde yeniden düzenlenmesi tablet rekabetinden vazgeçmeden PC kullanıcılarını yeniden kazanmasını sağlayabilir.

Diğer yandan tablet tarafındaki atılımlarını hızlandırarak, üreticilerle yapacağı daha geniş kapsamlı anlaşmalar ile Windows 8’in asıl gücünü göstermek olabilir. Tabletlerdeki rekabet zorlu ve Microsoft’un bu tarafta güçlenmesi firma için maliyetli olabilir. Fakat görünen o ki Windows 8’in asıl potansiyeli de bu cihazlarda ortaya çıkacak. Microsoft elindeki devasa kullanıcı veri tabanı ve sınırsıza yakın kaynağı ile bu geçişi yapabilecek güçte görünüyor.

Peki sizce Microsoft’un bundan sonra işletim sistemi konusunda stratejisi nasıl olmalı?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.