Facebook, reklamlarda "Satın Al" düğmesini test ediyor

Facebook, reklamlarda

Reklam gelirleri milyar dolar seviyesinden çok uzak olduğu zamanlarda sosyal ağ üzerinden e-ticaret yapabilmesine olanak tanıyan bu alanda, başarısız olarak aralarında GAP'ın da bulunduğu mağazaların kapanmasıyla tamamlamıştı. O dönemde sıkça sorgulanan F-commerce üzerinden geçen iki yılda da kendini gösterdi.

Geçtiğimiz yayınlanan infografikte bu durumun devam ettiği 1,16 milyar üyeye sahip Facebook'un e-ticarete trafik sağlamada 70 milyon üyeye sahip Pinterest'in gerisinde olduğunu sizinle paylaşmıştık.

Sosyal ticarette istediğini yakalayamayan Facebook kullanıcıların sosyal ağdan ayrılmadan satın alma işlemini tamamlamaları için "Satın Al" butonunu test ettiğini paylaştı.

facebook-satin-al

Mobil uygulamalarda aksiyon butonları sunarak dönüşümü artıran ve daha sonrasında aksiyon butonlarını çeşitlendiren Facebook'un yeni test ettiği "Satın al" butonun diğerlerinden önemli bir farkı bulunuyor. Kullanıcının reklamda gördüğü ürünü Facebook içerisinde tamamlanması sağlanıyor. Ödeme işlemininde güvenli bir deneyimi sağlamak için çalıştıklarını belirten Facebook bu bilgilerin diğer reklamverenlerle paylaşılmayacağının da üzerine durmuş.

Diğer reklamverenlerle paylaşılmasa da Facebook üzerinen satın alma işlemini yapan kullanıcının isterse diğer satın almalar için ödeme kayıt bilgilerini de saklayabilecini belirtiyor. Kısaca açıklamak gerekirse ilk ödemeyi yapan kullanıcı daha sonraki adımlarda en az bilgi girişiyle satın almasını tamamlayabilecek.

Bir dönem "Want" butonu test ettiği paylaşılan ama hayata geçirmeyen Facebook'un "Satın Al" butonuna karşı ilgisi daha ciddi görünüyor. Özellikle sosyal sorumluluk projesiyle denediği "Bağış Yap" butonu "Satın Al" butonun ön adımı gibi dikkatler çekiyor. Facebook'un "Satın Al" butonuyla e-ticarette dengeleri değiştirip değiştiremeyeceğiniyse birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.