Facebook bir satış kanalı olarak başarısız mı?
E-Ticaret

Facebook bir satış kanalı olarak başarısız mı?

800 milyonu aşan kullanıcısı ile dünyanın en büyük alışveriş merkezi olmak adına dev bir potansiyele sahip olan Facebook’ta süreç şu ana kadar beklendiği gibi gitmiyor. Perakende mağazaların açılması ile Amazon gibi devleri bile tehdit edebileceği konuşulan Facebook’ta 2011 bu anlamda beklentilerin çok uzağında kaldı. 2012’de ise durum düzeleceğine daha da geriye gidiyor.

Facebook sayfasında 3,5 milyon hayran sayısına sahip olan Gamestop, milyonlarca hayranına sosyal bir satış kanalı sunmak için bundan yaklaşık 6 ay önce Facebook mağazasını açmıştı. Fakat bu süre boyunca beklediği satışlara ulaşamayan mağaza sessiz sedasız bir şekilde kapandı. Üstelik Gamestop F-Commerce’den umduğunu bulamayarak mağazasını kapatan tek satıcı da değil.

Peki F-Commerce başlamadan biten bir heves mi yoksa sorun firmaların henüz bu yeni nesil alışveriş alışkanlığına ayak uyduramıyor olmaları mı?

Aslında bu durumun birden fazla nedeni var gibi görünüyor. Her şeyden önce kullanıcılar için Facebook’ta bulunma nedenleri, bir mağazada bulunma nedenlerinden çok farklı. Sorunların ilk ortaya çıkma nedeni de bu algı farklılığı gibi görünüyor.

Facebook’tan David Firsch’in söylediği gibi Facebook insanların arkadaşları ile birlikte vakit geçirmekten ve paylaşımlarda bulunmaktan keyif aldıkları bir mecra. Bu durumdaki kullanıcılara geneleksel yöntemler ile bir şeyler satmaya çalışmak da hiç kolay değil.

Ama diğer yandan imkansız da değil. Belki F-Commerce zaman içerisinde fazla şişirildi ama Facebook’un markalara tek sunabileceği de reklam ve pazarlama değil. Var olan online mağazalarının aynısı bir Facebook uygulaması haline getirmenin bir çözüm olmadığı artık açıkça görülebiliyor.

Markaların bu noktadan sonra yapmaları gereken Facebook’un meydana getirdiği bu sosyal mecranın dinamiklerini daha iyi anlamaya çalışarak, buraya daha uygun stratejiler oluşturmaya başlamak. Burada da görev biraz da firmaların sosyal mecralardaki varlığını güçlendirmeyi hedefleyen dijital ajanslara düşüyor…

Sosyal öğeler içeren, Facebook’a özgü içerikler sunan mağazaların dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi üzerinde başarılı olması son derece mümkün. Aslında buna örnek de çok uzak değil. Sizlere daha önce tanıttığımız bir Türk girişimi olan Fotogram, Facebook üzerinde satışlarını arttırarak sürdürüyor olması, F-Commerce’e ayak uydurmak için sadece özgün bir yaklaşımın yeterli olabileceğinin güzel örneklerinden biri.

Görsel Kaynaklar: EcommerceTip, SocialCommerceToday

Yorumlar (9)
 1. Bence başarısızlığının en büyük sebebi ödeme sistemi.

 2. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Facebook Google gibi değildir, Google arama motorunda insanlar o anda onu düşündüğü için ordadır. Facebook’u ise binlerce farklı ağacın olduğu bir bahçe gibi düşünün sizin portakal ağacınız var kim gelir sizden talep eder bunu kestirmek zordur ama Google’da zaten o kişinin canı portakal çektiği için sizin yanınızdadır ve bundan sonrası tamamen, sizin hizmet kalitenize kalmıştır.

  Dünyanın en büyük sosyal mecra alanı olan FACEBOOK, ben pek tavsiye etmesemde firmalar tarafından kullanılıyor bunun en büyük getirisi Facebook’da etiketlenmiş bir kitleye karşı reklam bütçenizi ayarlayabilmenizdir. Örneğin ; üniversite mezunları , 20-25 yaş arası, erkek , istanbul’da ikamet eden gibi seçenekler ile alanınızı daraltıp reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.

  E-ticaret firması önce kendi profiline bakmalı ve müşteri portresini iyi çizmeli, sonrada müşterilerinin ilgi alanlarından tutalımda interaktif alanda hangi hizmetlerden faydalandığına kadar bilmeli.

  Bunları bilmeli ki ; kendisini onların karşısına tam da doğru olan yerde çıkarabilsin.

  Eğer ben giyisi satıyorsam benim için birinci alan oluşmuştur ben giyisi ile ilgili insanlara ulaşmalıyım ikinici alanımı çizerken düşünüyorum giyisiye herkes ihtiyaç duyar o zaman benim kitlem hem giyisi satın almalı hem e-alışveriş yapabilmeli hemde tam da o bunu arar iken karşısında olmalıyım.

  O zaman benim için 2 milyon ziyaretcili bir futbol sitesi değilde 10 bin ziyaretcili bir moda bloğu daha aktif pazarlama alanı olacaktır.

  Google adwords ; doğru kitleye ulaşma konusun da kullanılacak en önemli araçlardan bir tanesidir. Tüm dünyada bir çok firma özellik ile elektronik ticaret alanında hizmet veren firmalardan bahis ediyorum ; pazarlama alanı olarak google adwords sistemini kullanıyorlar.

  Google arama motoru daimi olarak, arama optimizasyonu ile çalıştığı için ; google aramaları her firma için doğal ziyaretci yani satışa odaklı müşteri anlamına gelmektedir.

  Google adwords bizlere , firmamıza ait ürünleri ; doğru kitleye sunmamız için bir fırsat sunar ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek bizlere kalmıştır . Doğru kelimelerin seçimi google adwords sistemin de bir numaralı ders konusudur.

 3. Mevlüt Çavuş Mevlüt Çavuş

  Kesinlikle başarılı değil. Önr: E-Ticaret sitemiz için verdiğimiz 1000$'lık reklmaın getirisi, 1.500-200$ civarında. (sadece facebooktan gelen ziyaretçi raporu) Reklam ücretini, ürünlerin geliş fiyatlarını ve kargo ücretini de düşersek, durum içler acısı.

  Diğer tarafdan yarısı kadar bir bütçe ile Google'da verdiğimiz reklamların getirisi çok daha fazla.

  Google'da insanlar nokta atışı aramalar yapıyor. Zaten o ürüne ulaşmak için PC başında. Facebook'ta ise tesadüfi bir ürün satışı söz konusu.

  Satılan ve ürün ve fiyatı gibi etkenler de önemli olsa da, Facebook Reklam Bütçesi/Getirisi başarılı değil.

 4. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Tüm bu nedenlerden Facebook ' ta sayfa beğendirmek 0,07 - 0,10 gibi rakamlara düştü yani hiç bir anlamı yok gerçek fanlara sahip olmak için 500 Tl reklam veriyorusunuz 8000 ' den fazla sayfa beğeniniz oluyor . Sonra vay be ne kadar çok beğenen kişi var " SEKİZBİZ UFFF BEEE " demekki çok büyük firma tanınıyor biliniyor güvenilir, iz düşüm paradigması var bu işte . Gel görki senin e-ticaret sitende ki 80 kişi bu 8000 kişiye bedel.

  Siz sanıyormusunuz ki getirisi çok iyi olsa 0,07 - 0,10 kuruşlara bir kişiye sayfa tıklata " bilelim " .

  Facebook da işe yaramadığının farkında ve ürününün hammadesi ve kalitesi kadar ücret talep ediyor.

  Facebook reklamları nın en büyük artısını uzun yorumumda belirttim işte bu başkada bir şey değil buradan satışa çevirmeyi başaranlar çevirdikleri ile mutlu olsunlar.

  Facebook Reklam Ağını - Adwords Reklam Ağı İle Karşılaştırmak Zaten Bizlerin Yaptığı En Büyük Hata. Orası da özel bir alan Facebook reklam alanlarının da kendi dinamiğinde etkin kullanımı mümkün ama direkt olarak satışa yansıtmak ve bu beklentide olmak doğru değil.

 5. Arı Sütü Arı Sütü

  Genel anlamda bir çok yorum yapılmış yapılıyor. Ben direkt olarak kendi tecrübemden yola çıkarak tek bir cümle söyleyeceğim.

  MyNeT Reklam sistemine para harcayın daha fazla reklam yaparsınız.

  Facebook, sadece sayfalar ve gruplar üzerinden reklam yapabileceğiniz bir sistemdir reklam konusunda.

 6. Yorum yazan arkadaşlar ne yazık ki facebooku kullanmayı bilmediklerinden ötürü başarısız görmüşler...

  Türkiye'de sosyal medyacı diye geçinen ajanslar aslında Viral marketing yaptıklarını sanıyorlar ama WOM ile alakadar zerre bir çalışamsı yok.

  Facebookda landing page'leri Fstore yaparak olmaz.

  Google analiz mantığı ile facebooka yaklaşanlar kaybeder..

  Facebookdan satış olmaz evet doğru ama satış kanalı değildir demek yanlışdır!

  Kullanıcıyı üye olarak çekersin ilgisi var ise girer. Site eğer kendisi satırmaya beceremiyor ise bununda sebebi tüm e-ticaret siteleri "büyükler dahil" CRM yapmadığı içindir.

  :)

  1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

   Ben yorumumun son kısmında bunu belirttim zaten " Orası da özel bir alan Facebook reklam alanlarının da kendi dinamiğinde etkin kullanımı mümkün ama direkt olarak satışa yansıtmak ve bu beklentide olmak doğru değil."

   Önemli olan aynı algı ile yürümemek , Facebook reklam ağına Google reklam ağına yaklaştığımı gibi yaklaşamayız, Viral video ' lar , benzeri uygulama "çalımları" ( bir futbol deyimidir , adam geçmede kullanılır ) tabi ki etkin kullanılabilir ise geri dönüşleri etkili olur ancak şu standart facebook reklam alanlarının satışa dönmesi hiç bir zaman Adwords kadar etkili olamaz. Bunu da sebepleri ile yorumlarım da açıkladım.

   Şimdi şu söylediğime DİKKAT EDİN ; "He" nedir tüm bunlar bir yana , yakın arkadaşlarımdan bir tanesi , kendisi gen bir moda tasarımcısıdır ( harika da elbiseler, kıyafetler tasarlıyor ) sadece Facebook sayfasından tasarımlarını paylaşarak 7 Gazete , 9 dergi ' ye çıktı , bir kıyafetini 300 - 700 TL arası satışa sunuyor ve satışlarının %70 ' ini Facebook üzerinden yönlendirmeler ile mağazasına çekerek yada oradan verdiği telefon numarası ile iletişim kurarak yapıyor.

   Yani olay Facebook geride diğer reklam alanları ilerde olayı değil ama burada neyi konuşuyoruz biliyormusunuz , Facebook reklam alanlarının alternatif alanlar arasında ki farkı yoksa Sosyal Medya ile yapılabilecek çok şey var buradan saysam fizana gider.

   Fizan Neresidir ?

   Fizan (Arapça: فزان , Latince:Phasania), Libya'yı oluşturan üç eski bölgeden biridir. Diğer ikisi Trablusgarp ve Sirenayka'dır. Merkezi Sebha'dır. Bugünkü Libya'nın güneybatısında bulunur.

   Bölgenin adı bazı kaynaklarda Fezzan geçmektedir. Fizan'da kurulan ilk devlet Fizan Sultanlığı'dır.Bu devlet daha sonra Mısırlıların egemenliğine girmiştir.

  2. Mevlüt Çavuş Mevlüt Çavuş

   Facebook bana göre hala ve olması gerektiği gibi öncelikli olarak sosyal paylaşım özelliğini koruyor ancak bu temel niteliği, burada var olan potansiyeli, doğrudan ticari olarak değerlendirmek için pek elverişli değil.

   Sosyal medya ajansları yada bireysel kampanya sahipleri veya gruplar, bilgilendirme, haber verme gibi işlevlerinin yanında sayfalarının trafiği yaratabilirler ve bu çektikleri trafik üzerinden reklam geliri elde edebilirler, bunun dışından doğrudan e-ticaret getirisi çok verimli değil.

   Yukarıda doğruda FAcebook reklamlarının sonuçlarını aktardım, burada da 650K üyesi bulunan bir facebook grubundaki izlenimlerimi aktarayım:

   video, resim vb. paylaşımlara verdiğimiz linklerin anlık ziyaretçisi patlama yapıyor akşam saatlerinde.

   sayfa duvarındaki benzer paylaşımlar da benzer saatlerde ortalama olarak aynı etkiye sahip.

   resim, video veya benzer içeriklerle iyi hazırlanmış metinler, süslemeler, viral tadındaki reklam odaklı paylaşımların geri dönüşü, yukarıdakilerin yarısı kadar.

   doğrudan reklam olarak girdiğimiz postlar ise çok daha kötü durumda.

   cinsel çağrışım yapan, komik ve müzik videoları en çok ilgi çeken paylaşımlar! Bu bağlamda video paylaşımlarının içine reklam gömülebilir yada benzeri bir çalışmaya gidilebilir.

 7. Adem Altan Adem Altan

  Gerçek anlamda başarısız. Şöyle ki;

  E-ticaret uygulamasını kurduğumuz bir site için referans oranı %10-15 iken alışveriş oranı %0,1 altında.

  Geçen senenin de bu kadar zayıf olduğunu düşünürsek ilerleme olmadığını söyleyebiliriz. Bakalım ilerleyen süreçte neler göreceğiz.