İsrailli girişimler Silikon Vadisi'ne karşı hızlı bir yükselişte
Yatırım

İsrailli girişimler Silikon Vadisi'ne karşı hızlı bir yükselişte

Kaliforniya merkezli Bessemer Venture Partners İsrail'de de ofisi olan bir girişim sermayesi şirketi. Şirketin Herzliya ofisini yöneten Adam Fisher da son dönemde yükselen İsrailli girişimleri değerlendiren bir yazı kaleme almış.

İsrail asıllı Amerikalı girişimci Fisher, Ekim Kaya'nın bahsettiği gibi askerlik sırasında 3 'term sheet' görüşmesi yaparak girişim ekosistemine genç yaşta katılmış. 20 yaşında da bir girişim sermayesi şirketinde çalışmaya başlayarak bu yazıyı kaleme almaya hakkı olduğunu göstermiş.

İsrailli girişimcilerin her zaman tutkulu olduklarının altını çizen Fisher'a göre, bunlar yeni yeni kendilerini gösterme fırsatı buluyor. Fisher, siyasi olumsuzluklar nedeniyle de İsrail'in ABD'nin arkasında kaldığını söylüyor.

İsrailli girişimlerin yükselişini de borsa açılımları ve satın alımların 2011'den itibaren giderek arttığını gösteren aşağıdaki tabloyla özetliyor.

israil teknoloji girisimleri

ABD'li yatırımcıların kazandırdıkları

Fisher'dan şu anda İsrail'de 6 girişim sermayesi şirketi bulunduğunu öğreniyoruz. Amerikan girişim sermayedarları 90'ların sonunda İsrail'e gelmiş ve bu şirketler İsrailli girişimcilere çok şey kazandırmış.

Ölçeklenebilir direkt müşteri kazanımına odaklanmak ve girişimlerin bağımsız bir şekilde kendi kaderini çizmeyi tercih etmesi yukarıdaki tablonun oluşmasını sağlamış. Waze, Viber, Wix ve diğerleri....

Erken adım atılan stratejik ortaklıklar ilerleyen yıllarda bağımsız davranmayı engellemesi yaşanan eski sorunlardan biri. Son yıllarda yapılan satın almalarda girişimcilerin İsrail'de kalma isteği de bu yeni kararlılığın bir göstergesi sayılabilir. Silikon Vadisi'nin tek gerçek teknoloji rakibinin İsrail ekosistemi olduğunu ve Vadi'nin de bunu bildiğini söyleyen Fisher'a göre artık İsrailli girişimler de kendini daha fazla gösterecek. Sadece Facebook'un Face.com, Snaptu, Onavo gibi satın almaları İsrail'den yaptığını ve artık İsrail'de bir ofis açtığını düşünürsek geçtiğimiz ay yayınladığımız 2014 yılının en gözde 20 İsrailli girişimini hatırlatmakta fayda görüyorum.

Bir diğer araştırmamızda da ABD'li teknoloji devlerinin Birleşik Krallık'tan sonra en çok İsrail'den girişim satın aldığını paylaşmıştık. Bu da kayda değer bir girişim ve üzerinde uzunca düşünmemizi gerektiriyor. 'İsrail'in Ekonomik Mucizesi' başlıklı Startup Nation kitabını da vakit kaybetmeden okumamız gerekiyor.

Yorumlar (9)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  adamlar yapıyor biz kaldırım taşı döşüyoruz. Gençlerimiz kpss kapılarında.

  1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

   Aslında çok hırslı ve bir şeyler başarmaya çalışan gençlerimiz/girişimcilerimiz yok değil ama babadan,dededen kendisine bir şey kalanlar amaçsız , kendi başına çırpınanlar da memur olup kurtulayım diyecek kadar savaşsız yaşamayı seçerlerse ise yapacak bir şey malasef yok .

   öte yandan şunları düşününce kötümser de olmamak lazım ;

   Twitter ın youtube un günlerce kapalı kalabildiği bir ülkede ;

   Yemeksepeti ve Markafoni gibi yurt dışında da faaliyetlerde bulunan , e-tohum & webrazzi gibi değerlerin parlayıp dikkat çektiği bir hal bile umut verici gibi .

   Serdar Kuzuloğlu nun güzel bir konuşması var idi Antalya Startup'da , silikon vadisi ile ilgili .Silikon vadisi bir sebep değil bir sonuçtur diyordu , diye hatırlıyorum . Bir yere varmak için kılıç kuşanırsak olmaz , kılıç kuşanmış isek bir yere varabiliriz , diyebiliriz.

   Bu nesil ; 20-25 yıl sonra geriye dönüp bakanların o dönemlerde ne uğraşmış insanlar yahu diyeceği nesildir. En azından bizim memleketimiz için durum böyle .

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Evet yapılanları görmemek olmaz tabiki de. Ancak teknloji pastasından gerçek bir pay almak istiyorsak gözümüzü açmamız gerekiyor. Devlete bu konuda büyük iş düşüyor. Arge, teşvik, fon sağlama gibi konularda neredeyse hiç birşey yapılmıyor. Başka ülkeler'de teknoloji gibi alanlarda teşvik çok fazla. sürekli bahane aramak olmaz ancak bazı gerçekler de etkiliyor. Bilişim firmalarımız da aynı durumda. Şanslı sayılabilecek üniversitede olanların dışında neredeyse hiç destek yok. Özel sektörümüzde bu alandan ısrarla uzak durmakta. Ülke olarak özellikle teknoloji alanında gençleri heyecanlandıracak teşvik edecek bir alt yapıya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Sanırım bizden en başarılı örneklerden bir tanesi Ziya Boyacıgiller idi kısa süre önce kaybettiğimiz güzel insan ,

 3. Ahmet Doruk Ahmet Doruk

  Bazıları da yapılan kaldırım ttaşlarını bari sökmese manatalide yıkmaktan ibaret olunca çok bir umut da kalmıyor aslında

 4. Fisher'ın dediği gibi, siyasi olumsuzluklarla, Filistinle uğraşmayı bıraksalar farklı yerlere gelecekler..

 5. Konuyla doğrudan alakası olmasa da, son link düzgün çalışmıyor, haberiniz ola!

 6. Karadmin Karadmin

  bizde ki hersey sembolik. nietzsche'nin dedigi gibi arzulanan seyin kendisinden cok onu arzulamayi seviyoruz. tipki universitelerde yetenekli genclerin onunun bizzat hocalar tarafindan kesilmesi gibi girisimcilerin onude bizzat sozde mentorler ya da insanlarin rol model aldigi kisiler tarafindan kesiliyor. peki nasil oluyor bu is? utandiriliyorsunuz. cogu zaman bilincli olarak cevapsiz birakiliyorsunuz. cunku sizin basarmaniz onlarin kendi egolarindan daha onemli degil. bakmayin siz her yerde girisimcilik vs masallari anlatiklarina gercekte kimsenin umrunda falan degilsiniz yani. onlar icin onemli olan tek bir sey var oda sahnenin onunde olmak ve narsist benliklerini tatmin etmekten ote degil. bence turkiye'de ki basarisizligin en buyuk nedeni iste bu umut tacirleri. henuz arkadan gelenelere yolu acabilecek gercek girisimciler piyasada yok. girisimci oldugunu iddaa edenlerse ya zengin cocuklari ya da tesadufen yaptigi projeler tutan yazilimcilar. oysa girisimcilik denilen sey bunlarin hic biri degil.

  1. Onurakkus Onurakkus

   muhteşem açıklama içimi döktün ;)