2014 yılının en gözde 20 İsrailli girişimi

2014 yılının en gözde 20 İsrailli girişimi

İsrail, inovasyon kültürü ve startup ekosistemi (Silicon Wadi) söz konusu olduğunda belki dünyanın en başarılı ülkelerinden biri. Zaman zaman bizim de radarımıza giren İsrailli startuplar, Business Insider tarafından düzenli olarak "20 Hottest Startups from Israel" listesinde de sıralanıyor. Yatırım miktarları ve referans kontrolleriyle oluşturulan liste, gerek yeni girişimler tanımak isteyenlerin gerek İsrail'den teknoloji şirketleriyle çalışmak isteyen kurumların ilgisini çekebilecek nitelikte. Business Insider'a göre 2014 yılının en gözde 20 İsrailli girişimi alfabetik olarak şöyle sıralanıyor:

Altair Semiconductor: Single mode LTE sağlayıcısı şirket bu alanda küresel pazarın öncülerinden biri. Nesnelerin internetine geçiş dönemi girişimlerinden Altair, mobil cihazların yalnızca 4G ağlarına bağlanmasını sağlıyor. Bu özelliği daha ucuz ve hızlı bir çözüm sunmasını sağlıyor. Ağına, tabletler, netbooklar, akıllı telefonların dahil olduğu 80 mobil cihazın bağlantılanabildiği belirtiliyor.

BillGuard

BillGuard: Kişisel finans asistanınız olma idiasındaki BillGuard, hesaplarınızdan ya da kredi kartlarınızdan hata veya dolandırıcılık nedeniyle para çekilmesini önlüyor. 3 karta kadar ücretsiz olan uygulamanın 500 bin kayıtlı kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Şimdiye kadar 1 milyon dolarlık dolandırıcılık ve 60 milyon dolarlık da şüpheli işlemi engellemiş uygulama.

Bizzabo: Etkinlik ve organizasyon girişimleri için örnek vaka niteliğindeki Bizzabo, 1.5 milyon dolar tohum yatırımıyla desteklendi. Bizzabo, etkinlik organize eden kurumların pazarlama aktiviteleri, katılımcı etkileşimi gibi farklı yönlerden etkinliği desteklemelerini sağlıyor.  Sosyal medya ve uygulama bağlantıları katılımcıların etkinliklerde birbiriyle bağlantı kurmasını sağlıyor. Şimdiye kadar 3 bin etkinlikte kullanıldığı belirtiliyor Bizzabo'nun.

Celeno

Celeno: Broadcom ve Qualcomm gibi Wi-Fi çipleri pazarını domine eden oyunculara alternatif olmasıyla dikkat çeken Celeno, 2013 yılında Red Herring Top 100 listesine alınmıştı. 2005 yılında kurulan şirketin şimdiye kadar Cisco ve Greylock Partners gibi yatırımcılardan 30 milyon doların üzerinde yatırım aldığı belirtiliyor.

Checkmarx: Girişim, yazılımınızı piyasaya sunmadan önce, teknik hatalardan ve güvenlik açıklarından arınmış olmasını sağlıyor. Yakın zamanda Red Herring Europe Top 100'de yer alan startuplardan biriydi.

Conduit: Mobil uygulama geliştiren kurumların yakından tanıdığı Conduit, İsrail'in en büyük teknoloji şirketlerinden biri. 100 milyon doların üzerinde yatırım alan şirketin 1,3 milyar dolar değerlemeye ulaştığı belirtiliyor. Conduit, bugün bir uygulama yayıncısı ve etkileşim araçları sağlayıcısı denilebilir.

scio-thumb

Consumer Physics: Yakın zamanda burada incelediğimiz Scio'nun yapımcısı şirket, 2,7 milyonu Kickstarter'dan olmak üzere toplam 4,7 milyon dolar yatırım almış. Girişim, moleküler tarayıcıları hayatın her alanına getirmek istiyor.

CyActive: Girişim, bugüne kadarki en  başarılı siber güvenlik yazılımını geliştirdiği iddiasında. Kurucularının, yeni virüslerin yüzde 94 oranında eskilerinin kombinasyonundan oluştuğunu fark etmesiyle geliştirdiği yazılım sayesinde CyActive çözümleri siber saldırıları tahmin edebiliyor ve saldırıdan önce koruma sağlıyor. Bu proaktif yaklaşımla CyActive neredeyse gelmiş geçmiş bütün virüsleri yok edebildiğini söylüyor.

CyberArk: Kurumsal güvenlik alanında iddalı bir konuda uzmanlaşan girişim, ileri düzey kalıcı saldırıları engelliyor. Ayrıcalıklı hesapların güvenlik kırılganlıklarının maliyeti kurumlar için oldukça yüksek olabiliyor, bu nedenle benzer girişimler son dönemde  oldukça revaçta. CyberArk, 1400 müşterisinin 40'ının  Fortune 100 şirketleri olduğunu iddia ediyor.

FeeX ekran

FeeX: Waze'i geliştirip Google'a yaklaşık 1 milyar dolara satan Uri Levine'in yeni girişimi Mart ayında faaliyete başlamış. Kendisini "ücretlerin Robin Hood'u" olarak tanımlayan FeeX, bireysel emeklilik hesabınızı bağladığınızda, yatırımlarınızın ne kadarının finansal ücretler ve kesintilere gittiğini kontrol ediyor. Emeklilik için bir tür fırsat maliyeti hesabı yapıyor.

GetTaxi: Yolculuk paylaşım uygulamaları dünyanın her yerinde trend haline geldi ve İsrail de bir istisna değil. Uber'i "fazla agresif" ve "kirli" taktikler kullanmakla suçlamasıyla gündeme gelen GetTaxi, dünya çapında 24 şehirde faal.2013 yılı sonunda günde 20 bin talbi yönettiğini söyleyen girişim, toplam 42 milyon dolar yatırım almış.

IronSource

ironSource: Geliştiriciler ve kullanıcıları birbirine bağlayan ironSource bir uygulama yazılımları ekosistemi. Dijital içerik dağıtım platformu installCore'un ayda 150 milyon kurulum gerçekleştirdiğini belirten girişime göre, internetten indirdiğiniz her 3 uygulamadan 1'i installCore'u kullanıyor olabilir. 2009 yılında kurulan Tel Avivli şirketin San Francisco ofisi de bulunuyor. ironSource yakın zamanda Çin pazarına açılmış.

Kaiima: Tarım teknolojilerinde yenilikçi uygulamalarıyla nam salan İsrail'in bu alandaki yeni nesil girişimlerinden biri. Kaiima'nın Enhanced Ploidy (EP) adındaki teknolojisi, sürdürülebilir tarım için genetiği değiştirilmemiş ürünlere odaklanıyor. Oldukça önemli bir alanda konumlanan şirket, 2014 yılının en çok ses getiren teknoloji şirketlerinden biri oldu, küresel şirket ve organizasyonlarla işbirliği yaptı. Bugüne kadar 83 milyon dolar fon yükseltti.

Kaiima

Kenshoo: Bulut tabanlı dijital pazarlama çözümleri sunan girişim, müşterilerinin Facebook, Twitter, Google, Bing, Yahoo vs gibi çok sayıda sosyal ağ ve arama motorundan reklam almasını sağlıyor. Platform, hızlı büyümesi, IBM, Expedia gibi büyük iş ortakları ve Asya Pasifik Japonya bölgesindeki iddiasıyla dikkat çekiyor.

Mobileye: Araba içinde kullanılan kameralar geliştiren Mobileye, aslında köklü bir şirket olmasına rağmen, son dönemde sürücüsüz arabalar ve drone'lar için geliştirdiği teknolojiler sayesinde listeye alınmış. 15 yıllık veri ve Ar-Ge birikimini kullanarak, sürücülerin otobanlarda yüksek hızda, ellerini kullanmadan araba kullanacakları bir teknolojiyi 2016 yılında piyasaya sunmaya hazırlanıyor Mobileye.

MyHeritage.com: Türkçe olarak da kullanılabilen MyHeritage, ücretsiz bir soy ağacı uygulaması ve dünya çapında 75 milyon kayıtlı kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Aile ağacı araştırmalarında belki dünya lideri diyebileceğimiz girişimin dijital kütüphanesindeki tarihi kayıt sayısı bu yıl 5 milyar sınırını geçmiş.

Outbrain: Dünyanın en büyük içerik keşif platformu olma iddiasındaki girişim, haber siteleri ve bloglarda ilgili içerik önerilerini otomatik hale getiriyor. Bugüne kadar 99 milyon dolar yatırım alan aracın, 100 bin blog ve web sitesine entegre edildiği ve ayda ortalama 150 milyar içerik önerdiği belirtiliyor.

Reduxio

Reduxio: 2012 yılında yeni nesil, hibrid bir veri depolama şirketi olarak kurulan girişimin donanım teknolojisi flash tabanlı. Şimdiye kadar 12 milyon dolar yatırım alan Reduxi'nun beta versiyonundaki ürününün yıl sonunda piyasaya sunulacağı belirtiliyor.

Taboola: Bugüne kadar 40 milyon dolar fon toplayan girişim, içerik önerileri alanında faaliyet gösteriyor. Dijital yayıncılar için okuyucularına beğenebilecekleri video, yazı vs içerik önerileri sağlamanın yanında sponsorlu içerik de sunabiliyor.

Yotpo: E-ticaret mağazalarının kullanıcılardan daha fazla geri dönüşüm almasını sağlama iddiasındaki girişim, sahte geri dönüşleri de ortadan kaldırıyor. Bireysel müşterilerle olduğu kadar sosyal ağlarla da çalışan ürün, müşteri sadakati programları geliştirmekte de kullanılıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.