Beklenen haber geldi: Facebook Face.com'u satın aldı
Yatırım

Beklenen haber geldi: Facebook Face.com'u satın aldı

Daha önce sizlerle de paylaştığımız, uzun zamandır beklenen haber geldi ve Facebook Face.com'u satın aldı.

Face.com'un blog'undan yaptığı açıklamayla resmileşen satın almanın detayları henüz paylaşılmasa da miktarın 60 milyon dolar civarında olduğu konuşuluyor.

2007 yılında kurulan İsrail merkezli Face.com için bir yüz tanıma teknolojisi şirketi diyebiliriz. Web ve mobilde üçüncü parti uygulamalara servis sunan şirketin Şubat 2011 itibarıyla toplamda 18 milyar yüz'ü işlediğini belirtelim. Şirket son olarak gerçek zamanlı yüz tanıma teknolojisi üzerine çalışıyordu.

facecom-2

Instagram satın alması ve son dönemde hayata geçen yüksek boyutlu fotoğraf görüntüleme yenilikleriyle Facebook'un fotoğrafa olan ilgisini hatırlayabiliriz. Akıllara gelen ilk şey ise kuşkusuz Facebook'un Face.com teknolojisini kendi altyapısına entegre etmesi ve böylelikle daha iyi bir tag'leme deneyimi sunması. Bir diğer olası katma değer de Facebook'un Face.com teknolojisini kendi altyapısıyla beraber yazılım geliştiricilere sunmasıyla sağlanabilir. Son olarak Face.com'un mobil platformlarda da başarıyla servis sağladığını ekleyelim.

Face.com'un web ve özellikle mobilde Facebook'un fotoğraf deneyimini arttıracağı şüphesiz. Ayrıca bu satın almayla Instagram arasında da kolaylıkla bir bağlantı kurulabilir. Kısaca şimdi merak edilen ise Facebook'un Face.com'u hangi projelerle ne zaman kullanacağı.

Yorumlar (5)
  1. Face.com'un sağladığı yüz tanıma mekanizması bence sorunlu. Tamam yüzünüzdeki ifadeyi,cinsiyetinizi,yaşınızı genelde doğru tahmin ediyor ama fotoğrafın kime ait olduğunu çoğu zaman yanlış söylüyor.

  2. Yıllarca Facebook'a "feys" diyenlerin istediği oldu desenize. :D

  3. Guru Fasulye Guru Fasulye

    ben daha cok bunu face.com domanini almak icin atilmis bir adim olarak goruyorum.

  4. domainde başka şeyler var sımdı :) bi sıkıntı var sanırım bu haberde

  5. Gülhan Gülhan

    Face.com Inc. (but not the face.com domain name) was acquired by Facebook in mid-2012 and they decided to focus on new products exclusively at Facebook. Face.com is being developed into something new that we’d love to share with you….soon.