Google'dan iftar saatini göstermeyen Ramazan sayfası
Dijital

Google'dan iftar saatini göstermeyen Ramazan sayfası

Ramazan adeta teknoloji devlerininin Dünya Kupası'ndan sonraki ortak noktası oldu. Dünya Kupası'na özel içerikler oluşturmada yarışan Twitter'dan sonra Google da Ramazan'ı es geçmeyerek 30 gün özelindeki yeniliklerini devreye aldı.

Ramazan sorgulamasında başlangıç ve bitiş tarihleriyle başlayan özelliklerde Yandex'te olduğu gibi ayet/sure gösterimi olmasa da Google, tüm içerikleri topladığı bir Ramazan sayfası oluşturmuş.

Türkçe ile birlikte İngilizce, Arapça ve Endonezce dillerinde hazırlanan sayfada Google, iftar vakit bilgilerinin haricinde YouTube'dan video içeriklerine ve  yemek tariflerine de yer vermiş.

Google'ın yerelleştirme adımında en önemli nokta iftar saatinin gösterilmemesi olmuş. Google, iftar saati yerine gün batımını göstermeyi tercih etmiş. Neden bu şekilde hazırlanmış bilemiyoruz ancak bu haliyle sayfanın oldukça yanıltıcı olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul için iftar vaktiyle gün batımının arasında yaklaşık 10 dakika var.

Video içeriklerinin haricinde Google+'da yemek paylaşımına yönlendirmek isteyen Google, bunun için etkileşimli bir harita hazırlamış. #Ramazandapaylas etiketi ile kullanıcıların paylaşım yapması teşvik edilirken Google, kendi servislerini tanıtmayı da ihmal etmemiş.

Özellikle Ramazan'da yakınlarla iletişim kurma odağında Hangout'a yer veren Google bir de sesle not tutmaya yarayan Google Keep'e Ramazan sayfasında öne çıkarmış. Google'ın Ramazan sayfasını incelemek isteyenler buradan ulaşabilirler.

Güncelleme: Ramazan sayfasının henüz test aşamasında olduğunu belirten Google bugün iftar öncesinde değişikliklerin yapılarak tam olarak devreye gireceğini bildirdi.

google-ramazan

Yorumlar (12)
 1. Sayfanın üzerindeki Gün Batımı :)) nedir ???

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  yeterince yerelleşememiş bir çalışma olmuş. Ramazanda kocaman birlikte yemek yiyin yazmak nedir? Yemek yememek üzerine kurulu bir ayda. Bunu farklı şekillerde dile getirebilirlerdi. Ana menülerin arasına kocaman yazmak yerine bunu farklı şekillerde anlatabilirlerdi.

 3. Serkan Cura Serkan Cura

  İyi de Gün batımı olarak vermiş zaten koordinat bilgine göre.

 4. İftar saatini göstermeyen derken ?

  Adamlar daha ne yapsın :)

 5. http://www.google.com.tr/intl/tr/landing/ramadan/

  O değilde ramadan nedir ya :D Zorla yaptığının kanıtı olsa gerek

  1. İngilizcesi ramazanın doğru bir kullanım yani aslında

 6. Gülhan Gülhan

  Aramızda iftar saatini googleda "Günbatımı saatleri" diye arayan olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden esas yerelleşmesi gün batımı yerine "iftar saati" demesiyle olurdu bence.

 7. Namazda gönlü olmayanın ezanda kulağı olmaz.

 8. Herşeyden öte Google'ın arayüz tasarımcılarını tebrik etmek gerek. Allah nazarlardan korusun hepsini.

 9. Sinan Yıl Sinan Yıl

  Bizim iftar saatlerinde var bir bozukluk, Akşam namazı vakti gün batımında girer zaten. Yabancı iftar saati uygulamaları da bir ~10dk farklı gösteriyor akşam namazı vaktini.

 10. Ertürk Ertürk

  Gün batımı yazıyor orada ve gün batımının iftar olduğunu bilmeden de oruç tutuyorsanız ben size ne diyeyim bilemedim. Ha tutmuyorsan bilmediğin şeye karışma demişler

 11. Pek işlevli olmasa da güzel tasarlanmış bir sayfa olmuş.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri