Google, Material Design ile dinamik bir tasarım anlayışı oturtma iddiasında
Teknoloji

Google, Material Design ile dinamik bir tasarım anlayışı oturtma iddiasında

Google, bugün düzenlenen Google I/O 2014 Geliştirici Konferansı'nda tasarım anlamında yeni bir dil kullanacağını da açıkladı. 'Material Design' olarak anılan bu yeni dil, Google'ın mobil ve web arasında çapraz bir ilişki kurmaya başladığının işareti.

Daha önce Google+ ile düz (flat) bir tasarım anlayışını benimseyen Google'ın yeni Android sürümünde, Chrome OS'ta ve web tarafında kullanacağı Material Design, tasarımda piksel derinliğinde tutarlı ve akıcı bir disiplin olarak tanımlanıyor.

Hareketlerin ön planda olduğu bu yeni tasarım anlayışı, Google tarafından "iyi tasarımın klasik ilkelerinin yenilikçilik, teknoloji ve bilimle sentezlenmesi" olarak tanımlanıyor.

Google.com/Design adresi altında geliştiricilere ve tasarımcılara bu yeni dili tanıtan Google, Apple gibi gelişticileriyle aynı tasarım dilinde konuşmak istiyor. Böylece uygulamalarda belli standartları oturtmak ve kesintisiz şekilde iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedeflediğini söylüyor.

Görsel ve teknik tasarım uyumsuzluklarının reddedildiği 'Material Design' dili Google'ın son dönemde yaptığı en radikal tasarım değişikliği olacak. Başarılı olması halinde Google'ın özellikle Android sürümlerindeki parçalanmışlık ve farklı cihazlardan kaynaklı tasarım sıkıntılarının önüne geçeceğini söylemek mümkün.

Google bu yeni tasarım dilini kullanmak isteyenler için paylaştığı dökümanlara ek olarak Google Web Designer adlı bir program da sunuyor. Bu program ile geliştiricilerin her cihazda çalışacak HTML5 ve CSS3 temelli tasarımlar yapması bekleniyor.

Yorumlar (4)
 1. Oğuzhan EREN (oguzh4n) Oğuzhan EREN (oguzh4n)

  Apple ve Google metro design dan çok şey öğrenmiş gibi görünüyor

 2. Cnr D Zn Cnr D Zn

  Google Web Designer 2013'de çıktı. Her cihazda çalışacak responsive tool'u bile yok.

 3. Görünen o ki google apple in bazı tasarım standartlarını kabul etmiş gibi. Hamburger, geri gibi ikonlar, detay ekranda x butonu ile kapatma/geri dönme.

  Metro tarafından da ince şık fontlar alınmış. Apple in animasyonlarını daha doğal halleri ile ele alıp oturmuşlar gibi görünüyor.

  İyi olmuş, iyi :D

 4. Ozan Çanaklı Ozan Çanaklı

  Anlam karmaşası olmasın diye küçük bir hatırlatma;

  İsminin tersine Google Web Designer, web sitesi değil HTML5 & CSS3 banner tasarlamaya yaran bir program.