MIT Tech Review'e göre 2014 yılında izlenmesi gereken 10 yeni teknoloji

MIT Tech Review'e göre 2014 yılında izlenmesi gereken 10 yeni teknoloji

MIT Tech Review teknolojide çığır açabilecek yenilikleri takip etmesiyle ünlü bir yayın.

MIT'nin bağımsız, düzenli yayını MIT Tech Review, "10 Breakthrough Technologies" listesi her yıl düzenli olarak bulundukları alanda kırılım yaratması beklenen teknolojileri listeliyor.

MIT'nin listesine göre 2014 yılında yakından takip edilmesi gereken bu teknolojiler, kısa özetleriyle birlikte şöyle sıralanıyor.

tarimsal-dronelar

Tarımsal drone'lar:

Tarımsal verimi artırmak ve ekinlerin zararını azaltmak için kullanılan bu drone'lar alternatif teknolojilere göre ucuz da bir çözüm sunuyor. Kullanım kolaylığının yanında basit bir teknik altyapısı var, kamera ve sensörleri sayesinde hektarlarca tarladaki ürünlerin yakından takip edilmesini sağlıyor. Su kullanımından gübrelemeye bitkilere gereken müdahalelerin uygun biçimde yapılmasını sağlıyor.

Tarımsal drone'larıyla adı anılan şirketlerden biri olan Presicion Hawk'ın tanıtım videosunu aşağıda görebilirsiniz:

Ultra-güvenlikli telefonlar: 

Amerika, İngiltere, Türkiye ve daha birçok ülkeden peşpeşe gelen dinleme ve izleme skandallarının ardından güvenlik, tüm kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaştıkları cihazlardan beklentilerinde üst sıraya tırmandı. Bu yılki Mobile World Congress yayınımıza dahil ettiğimiz bu konu, 2014'ten başlayarak gittikçe daha önemli hale gelecek gibi görünüyor. Blackphone gibi kullanıcıların minimum bilgisini paylaştığı teknolojiler avantajlı durumda olabilir. Türkiye'de TÜBİTAK'ın da geçtiğimiz yıl başında kriptolu telefonlar ürettiğini hatırlatalım.

noromatik-cipler

Nöromorfik çipler

Geleneksel çiplerin limitleri gittikçe gün yüzüne çıkıyor, bilgisayarlar da dönüşüm sinyalleri veriyor. Bu nedenle nöromorfik çipler bu alanda önemli gelişmelerden biri olarak görülüyor. Bu özel çiplerin MIT'nin listesine girme sebebi ise yapay zekanın gelişimine imkan vermesi. Qualcomm, IBM gibi şirketlerin üzerinde çalıştıkları bu işlemciler, yakında bilgisayarların etrafında olup bitene daha duyarlı hale gelmesini sağlayabilir.

Mobil işbirliği 

İnsanların birçoğu işlerini ofisin dışında halletmek zorunda. Mobil cihazlardan döküman oluşturmayı ve düzenlemeyi sağlayan uygulamalar / teknolojiler sonunda meyve veriyor. Box, Dropbox, Microosoft Drive ve Google Drive'daki yeni geliştirmeler MIT'ye ilham veren gelişmeler arasında.

Küçük ölçekli 3 Boyutlu baskı 

Türkiye'de de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan 3 boyutlu baskının en önemli etkiyi biyoteknoloji alanında yapması bekleniyor. Farklı materyalleri bir araya getirerek yapılan 3 boyutlu baskıyla farklı dokular ve damarlar üretilebiliyor.

Oculus Rift

Yüksek kalitede sanal gerçeklik deneyimi sağlayan cihazlar, Oculus Rift sayesinde artık herkesin erişebileceği kadar ucuz hale geliyor. Yeni teknolojinin eğlence ve iletişim teknolojilerinde bir devrim yaratması bekleniyor. Facebook'un 2 milyar dolara satın aldığı Oculus VR, Sony, Nvidia ve Vuzix bu alanda adı anılan şirketler.

oculus vr

Kıvrak robotlar

Düz olmayan yüzeylerde yürüyebilen hatta koşabilen robotlar da en az sanal gerçeklik kadar uzun süredir insanlığın hayallerini süslüyor. Google'ın geçtiğimiz yıl satın aldığı Boston Dynamics'in ürettiği Atlas, şimdiye kadar üretilen muadillerinden gelişmiş denge ve hareket kabiliyetiyle ayrılıyor. Gelişme robotları laboratuvardan çıkarıp yaşam alanlarımıza getirebilecek nitelikte.

Akıllı rüzgar ve güneş enerjisi

Rüzgar türbinleri ve güneç enerjisi santrallerinin çalışmasında en önemli sorunlardan biri de değişkenlik. Büyük veri ve yapay zekadan yararlanan araştırmacılar üretimde verimi artıracak ultra-iyileştirilmiş tahminler sağlıyor. Bu, yenilenebilir teknolojilerin daha yaygın hale gelmesini sağlayacak ana kırılımlardan biri olabilir, MIT Tech review'e göre.

genome

Genom düzenleme

Araştırmacılar sonunda sadece hedefledikleri spesifik genleri düzenleyebilecekler. Maymunlarda işe yarayan teknolojinin, belirli bulaşıcı hastalıklar için çözüm olabilecğei düşünülüyor.

Beyin haritalama

Son yıllarda  bu alandaki gelişmeler sayesinde bilim insanları beynin şimdiye kadar elde edilen en detaylı haritasını elde etmeyi başarmışlar. Peki bu neden önemli? Beynin nasıl çalıştığının çözümlenmesi robotikten yapay zekaya kadar birçok alanda yeni teknolojilerin geliştirilmesi için oldukça önemli.

MIT Tech Review listesinin tamamına buradan erişebilir ve gelişmelerle ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.