Akıllı ev sistemlerinin en yeni oyuncusu: CloudWash akıllı çamaşır makinası

Akıllı ev sistemlerinin en yeni oyuncusu: CloudWash akıllı çamaşır makinası

Nesnelerin internetinin belki de ne fazla bilinen markalarından birisi Nest, sadece iki ürünüyle; termostat ve duman dedektörüyle Google tarafından 3,2 milyar dolara satın alındı. Satın almanın bedeli üzerine çok konuşulsa da net olarak anlattığı bir şey vardı; Google'ın nesnelerin internetinden beklentileri yüksek.

Cisco'nun 2018 yılında akıllı telefon pazarından daha büyük pazar olacağını öngördüğü nesnelerin interneti raporunda akıllı ev sistemleri için özel bir araştırma yapmasa da bu alanda gelen yenilikler her geçen gün artıyor. Google ve Intel'in de aralarında bulunduğu şirketlere tasarım danışmanlığı yapan daha sonra nesnelerin internetine adım atan Berg, prototip olan akıllı çamaşır makinasını paylaştı.

berg-camasir-makina CloudWash adı verilen prototipte Zanussi'nin çamaşır makinası, Berg tarafından yenilenmiş. Mekanik aksam aynı kalırken çamaşır makinasının işlemcisi değiştirilmiş. İnternete kablosuz bağlanabilen yenilenmiş çamaşır makinası, bu bağlantı sayesinde herhangi bir cihazdan kontrol edilebilmesi mümkün kılınmış.

Nesnelerin internetinin en yeni örneklerinden olan CloudWash, mobil uygulamayla kullanılabilmenin haricinde yıkama sayısına bağlı olarak kullanıcıyı temizlik malzemeleri konusunda uyarıyor ve satın alabileceği e-ticaret sitelerini öneriyor. Gelecekte müşterinin satın alma deneyimine bir makinanın karar verme ihtimalini göz önünde bulundurmakta yarar var.

İlgilenenler CloudWash için hazırlanmış videoyu aşağıda izleyebileceği gibi Berg'in blogunda paylaştığı yazıyı da inceleyelebilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.