Google Nest'i 3.2 milyar dolara satın aldı

Google, dünyanın ilk öğrenen akıllı termostatını üreten ve internet of things (IoT) dünyasının örnek gösterilen girişimlerinden biri olan Nest'i 3.2 milyar dolara satın aldı.
Google Nest'i 3.2 milyar dolara satın aldı

An itibariyle Recode tarafından paylaşılan habere göre Google, dünyanın ilk öğrenen akıllı termostatını üreten ve internet of things (IoT) dünyasının örnek gösterilen girişimlerinden biri olan Nest'i 3.2 milyar dolara satın aldı. Firma kısa süre önce de akıllı termostatın yanına duman dedektörü dahil ederek ürün gamını genişletmişti.

Webrazzi Summit 2012'ye katılanlar Nest'in ilk yatırımcısı Shasta Ventures'ın kurucusu Rob Coneybeer'i ve donanım dünyasındaki gelişmelere dikkat çektiğini konuşmasını hatırlayacaklardır. Nest'in Shasta Ventures dışında yatırımcıları arasında Google Ventures ve Kleiner Perkins da bulunuyordu. Şirket kısa süre önce 150 milyon dolarlık yeni bir yatırım alacak şeklinde duyumlar vardı ve değerlemesi 2 milyar dolar olarak konuşuluyordu.

Güncelleme: Google satın alma ile ilgili resmi açıklamasını yayınladı ve Nest'i tamamı nakit olmak üzere 3.2 milyar dolara satın aldığını doğruladı. Açıklamada, Nest'in Fadell liderliğinde ve kendi marka kimliği altında faaliyetine devam edeceği, satışın tamamlanması için gereken yasal onayların ise bir kaç ay içinde tamamlanacağı belirtildi.

Güncelleme: Rob Coneybeer'in Webrazzi Summit 2012'de yaptığı konuşmanın tamamını aşağıda izleyebilirsiniz.

Güncelleme: Google'ın basın duyurusundan kısa süre sonra Nest'ten de bir açıklama geldi. Nest'in mevcut müşterilerine ait bilgilerin sadece ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinde kullanıldığı hatırlatılan açıklamada mahremiyete saygı konusunda şirket politikasında hiç bir değişikliğin olmayacağı belirtildi. Ayrıca Nest'in ABD, Kanada ve Birleşik Krallık'taki dağıtım ve perakende satış sözleşmelerinin aynen devam ettiği bildirildi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.