Nesnelerin İnterneti 2018'de akıllı telefon pazarından daha büyük bir pazar olacak
Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti 2018'de akıllı telefon pazarından daha büyük bir pazar olacak

Nesnelerin İnterneti olarak dilimize geçen The Internet Of Things gün geçtikçe hayatın önemli parçası oluyor. Akıllı ev sistemlerine yeni ürünlerin gelmesi su ısıtıcısı, duman dedektörü, termostat'ın internet bağlantısı ile uzaktan kontrolü, akıllı saatler, bileklik derken yaşam alanında nesnelerin internetini sıklıkla görmeye başlıyoruz.

Nesnelerin interneti ile  2022 yılına kadar 37 milyar cihazın birbiri ile bağlantılı olacağını ve 613 milyar dolarlık değer yaratılacağını daha önce Cisco Her Şeyin İnterneti raporunda açıklamıştı. Nesnelerin interneti ile ilgili yeni raporu dün Business Insider yayınladı. Cisco'nun raporundaki rakamların daha da üstünde dikkat çeken rakamların paylaşıldığı raporda şu an internete bağlı cihazların yaklaşık 15 milyar adet olarak belirtilirken, 2020'de 70 milyar adedin üzerinde cihazın birbirine bağlanacağı öngörülüyor.

internet-cihazlari Raporda yer alan grafikte günümüzün trendi olan akıllı telefon ile tablet sayısının sürekli artan rakamda devam edeceği öngörülüyor. Burada önemli nokta ise nesnelerin internetinin 2018 yılında akıllı telefon ve tablet sayısını geçmesi. Rakamsal açıdan baktığımızda şu an için 1.9 milyar bu kategoride internete bağlı cihazın olduğunu ve 2018'de bu rakamın 4 kattan fazla artarak 9 milyar adede ulaşacağı bekleniyor.

Mutfaktan, tarlada sulama cihazına kadar şu an kullanılan cihazların internet bağlantısının olmasının dünyamız için olumlu sonuçları olacağını şimdiden söylemek mümkün. Gelecek öngörülerinde rakamların bu kadar yüksek olmasının sebeplerinden birisi son kullacının hayatı kolaylaştırması bir diğeri ise üretimin daha etkin takip edilerek; zaman ve girdi maliyetlerinin azaltılması olarak sıralayabiliriz.

Tablet ve akıllı telefon pazarından daha büyük pazara ulaşması beklenen nesnelerin interneti ile ilgili yeniliklerin yakın olduğu ve adını sıkça konuşacığımızı düşünüyorum. Cisco'nun Her Şeyin İnternet raporunu hatırlamak isteyenler buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (2)
  1. Ahmet Akdel Ahmet Akdel

    Duygularımız, davranışlarımız, ne yaptığımız, ne düşündüğümüz derken çok yakında kendimizi de internete bağlayıp gideceğiz. Tarihte benzer teknolojiye ulaşabilen nadir toplumlar var. Bakalım sonumuz nereye gidecek hayrolsun.

  2. Ekim Nazım Kaya Ekim Nazım Kaya

    Açma-kapama düğmesi olan her şeyi (çok eski cihazlar dahil) M2M ile GSM şebekesinden haber iletir ve yönetilebilir hale getiren bir donanım...

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri