Doğuş Yayın Grubu'ndan televizyon merkezli mobil sosyal ağ: dediki.com
Uygulamalar

Doğuş Yayın Grubu'ndan televizyon merkezli mobil sosyal ağ: dediki.com

Hatırlayacağınız üzere ikinci ekranın çokça konuşulduğu geçtiğimiz yıl Twitter Nielsen'le iş birliğine gitmiş ve televizyon reytinglerini ölçmeye başlamıştı. Televizyon ekranı karşısındaki kullanıcının paylaşma ihtiyacından yola çıkan Doğuş Yayın Grubu sosyal ağ yatırımı dediki.com'u paylaştı.

Kullanıcıya Twitter'da hashtag ile paylaşım yapmaktan farklı olarak anlık programları gösteren ve ilgili programa check-in yapılabilmesine olana tanıyan dediki'ye televizyon izleyicileri için oluşturulmuş sosyal ağ diyebiliriz. Her bir programa yorum yapabilen kullanıcılar kendi arkadaş çevrelerini de oluşturabiliyor.

dediki-ekran-goruntus Mobil odakta sosyal ağ olan dediki şu an için iPhone kullanıcılarına hizmet veriyor. Ana sayfada o anda yayınlanan programlar yer alırken, keşfet bölümünde dizi, spor, belgeselin de aralarında bulunduğu 6 farklı kategoriden en çok izlenilen programlara yer verilmiş.

Televizyon kanallarının programları daha da fazla kişiye ulaştırmak için hashtagle destekleyerek dijitale adım attığı bir dönemde gelen bu yatırımın Facebook ve Twitter'da paylaşım yapan kullanıcılar tarafından ne kadar benimseneceği merak konusu. Benzer hizmeti veren TivilogTrendin ve Turkcell'in satın alınma sürecinde olan Dakick.com'u da göz önünde bulundurduğumuzda dediki'nin önünde uzun bir yol göründüğünü söylememiz mümkün.

dediki'nin web sitesine buradan, iPhone uygulamasınaysa buradan ulaşabilir, tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. bi banadediki.com degil.. :)

 2. Goktug Okan Oguz Goktug Okan Oguz

  gerçekten fark yaratacak bir proje bence... gamification da olması bağımlılık yaratacak gibi. TV için foursquare gibi birsey.. TV hastaları için kaçınılmaz

 3. Cihangir Cihangir

  Logo ve Arayüz o kadar kötü ki ( Landing Page'in içler acısı halinden bahsetmiyorum bile) iyi bir fikri olan uygulamayı en baştan çöpe döndürmüş bile.

 4. Doğuş grubunun hiç bir girişimine yatırımına katılmam çünkü hiç bir zaman objektif olmazlar, olamazlar diye düşünüyorum.

 5. M.akif M.akif

  bir zamanlar "sosyotv" diye bir şeyleri yok muydu bunların?

 6. Ismail Ismail

  tarihe not düşelim ..

  dedimki:

  seneye domain boşa düşer :) ..

 7. Huseyin Huseyin

  Doğuş grubu internet yatırımına çok değer veriyor, internet yatırımlarına TV kanalıyla girmeyi o kadar çok arzuluyor ki sürekli bu kanala saldırıyor. Dakick.com bu konuda başarısını ispatlamış ve daha önde duruşu olan ancak gelir modelinde çokta başarılı olmadığını düşündüğüm bir alanda. Doğuş grubu ise parasal gücüne inanarak saldırmaya devam ediyorlar.

  @yns isimli kullanıcının belirtmiş olduğu gibi daha önce objektif olamadığı düşünülen ve bu durumunda en çok sosyal medya - internette gençler arasında dile getirildiği bir kitleye sunulan bu hizmetin pek ilgi çekeceğini düşünmüyorum.

  Bu kadar parasal güce önem verince geri dönüşleri dikkate almıyorlar gibi. Nitekim n11 ile ilgili çok ciddi ve haklı olduğunu düşündüğüm ama çözüm bulunamayan sorunlar mevcut.

 8. Yaklaşık 2 yıl önce başlayan proje. Bu kadar geç devreye girmesi talihsizlik olmuş. Harcanan para, zaman ve fırsat ile çok farklı şeyler yapılabilirdi.

 9. Projenin arkasinda alman-israil bir sirket var wywy.com Proje sadece tv programlarini izleyip checkin yapmak degil.

  Kucuk bir ornek vereyim, izlediginiz kanalda reklam basladigi anda, cogumuz elimizi telefonumuza, bilgisayarimiza, tabletimize goturuyoruz ve reklamlara dikkat etmiyoruz. Bu teknoloji sizin reklamda oldugunuzu bilecek, ve reklamlar sirasinda bilgisayarinizda, ipadinizde, reklamlar cikaracak (google reklam acik arittirmalarina anlik yuksek fiyat vererek) Bu sekilde tvnizde ve 2. ekraninizda ayni reklamlari goreceksiniz. Bu da reklam verenler icin etkilesimi arttiracak.