Kariyer.net'ten yetenekler üzerine sosyal ağ yatırımı: yetenek.li

Kariyer.net'ten yetenekler üzerine sosyal ağ yatırımı: yetenek.li

Ocak ayında Kariyer.net'in İşteSosyal'e ortak olarak sosyal ağlar üzerine odaklandığını sizinle paylaşmaştık. İşteSosyal aracılığıyla Facebook kullanıcılarına ulaşmak isteyen Kariyer.net'ten yeni bir sosyal ağ yatırımı geldi: yetenek.li

Facebook, LinkedIn, Google+ hesaplarıyla girişin haricinde Foursquare hesabıyla da giriş yapılabilen sosyal ağın ana odağı kullanıcıların yeteneklerini paylaşması. Paylaşılan yetenekler aracılığıyla kullanıcı kendi yeteneğindeki kişileri bulabileceği gibi ilgilendiği yetenekte kişilere de ulaşabiliyor.

Ekin ÖcalanGüneş Bayır ve İlker Köksal tarafından Referbase ismiyle Ankara'da kurulan sosyal ağ geçtiğimiz Ocak ayında Kariyer.net tarafından yapılan yatırımla İstanbul'a taşınmış ve yetenek.li ismini alarak hayata geçmiş. Yapılan yatırım miktarıyla ilgili şu an için iki taraftan da bir açıklama gelmediğini belirterek yetenek.li'nin detaylarına geçelim.

Yetenekler Ayrımı

İsminden de anlaşılacağı üzerine yetenek odağında olan sosyal ağda yeteneklerin 3 ayrı grubu var. Profesyonel yetenekler, sosyal yetenekler ve davranışlar olmak üzere 3 ayrı grupta kullanıcı kendine özgü nitelikleri toplayabiliyor. Otomatik tamamlama özelliği olan yetenek.li'de "a" harfinde çıkanlar arasında ateşli, anlayışlı olmak gibi farklı seçenekler de mevcut.

İlker Köksal'la yaptığım telefon konuşmasında kendisi, sadece profesyonel hayatta çalışanların değil aynı zamanda girişimcilerin de buradan faydalanacağını belirterek bu amaçla hem lokasyonun hem de detaylı davranış türlerinin yer aldığını belirtti.

yetenekli-yetenekler

Genel Profil ve Çalışma Modeli

Kullanıcı yetenekleri seçtikten sonra sosyal ağda yerini alıyor. Yetenek.li'nin çalışma mantığı Facebook ve LinkedIn gibi arkadaş eklemekten çok Twitter'da olduğu gibi takip etme ve takip edilme üzerine kurgulanmış. Kullanıcı takip ettiği kişilerin hareketlerini profilin üstünde haber akışı şeklinde görebiliyor.

LinkedIn'de olduğu gibi kullanıcı belirttiği yetenekler üzerinden onay alması durumunda ilgili yeteneğin uzmanlığı konusunda genelin onayını almış oluyor. Yetenek.li'de bunun haricinde alınan onaylar profilin yanında yer alan puanı da etkiliyor ve kullanıcının güvenilirliğini bir noktada göstermiş oluyor.

yetenekli

Kullanıcının Sosyalleşmesi

Kullanıcı şu an için profilinden paylaşım yapamıyor. Hiç tanımadığı insanları arama bölümünden arayarak veya Müzik, Spor ve Teknoloji gruplarına dahil olarak bulabiliyor. Gruplara dahil olan kullanıcı içerik paylaşabilmesinin yanında içeriği beğenebiliyor ve yorum yapabiliyor.

yetenekli-gruplar

Geliştirmelerin devam edeceği yetenek.li'nin Facebook ile Open Graph özelliğinin bulunduğunu belirtmekte yarar var. Daha fazla kullanıcıyı sosyal ağa çekecek olsa da hareketlerinizin Facebook'ta paylaşılmasın istemiyorsanız ilgili ayarlara dikkat edin ;)

Yetenekler ekseninde dönen bu sosyal ağı incelemek istiyorsanız yetenek.li adresinden servise ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.