Crowley: Foursquare gelirlerini geçtiğimiz yıl yüzde 600 artırdı
Mobil

Crowley: Foursquare gelirlerini geçtiğimiz yıl yüzde 600 artırdı

11 Mart'ta beşinci yaşını kutlayacak olan Foursquare, bu süreçte insanların birbirine nerede olduklarını söyleyen bir uygulamadan, "gerçek dünyanın Google'ı olmak" vizyonuna sahip bir şirket haline geldi.

Foursquare'in CEO'su Dennis Crowley dün CNBC kanalının CEO röportajları serisinin konuğuydu. Crowley'nin yayında paylaştığı bilgilere göre Foursquare 2012-2013 yılları arasında gelirlerini yüzde 600 oranında artırmış.

Forusquare'in yatırımcılarından ünlü milyoner Ben Horowitz'in eşliğinde katıldığı programda Crowley, şirketin 2014'ün ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yüzde 500 oranında artırdığını söyledi.

Crowley'nin açıkladığı veriler, 2012 yılında 2 milyon dolar gelir elde ettiği tahmin edilen, Foursquare'in B2B ağırlıklı gelir yaratma çabalarının sonuç vermeye başladığını gösteriyor.

Foursquare CEO'su Dennis Crowley Foursquare CEO'su Dennis Crowley

Son dönemde çok fazla satın alma teklifini reddettiklerini açıklayan Crowley özellikle WhatsApp Facebook anlaşmasından sonra kendisini çok fazla duygusal baskı altında hissetmiş.

Buna karşın, şirket kurma maratonunu yarıda bırakmak istemeyen Forusquare'in bugün gelir elde eden ve "harika ürünler" sunan bir şirket haline geldiğini söylüyor Crowley.

Foursquare geçtiğimiz ay Microsoft'tan 15 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Crowley, Microsoft'tan yatırım alan bir diğer şirketin Facebook olduğunu hatırlattı.

Facebook ve Twitter gibi ana akım sosyal ağlara bağlı olarak büyüyen Foursquare bir süredir kendi başına bir uygulama olmak yolunda adımlar atıyor. Crowley'nin açıklamaları da bunu doğrular nitelikte. Röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

 

Yorumlar (3)
 1. Bana göre Foursquare’in kabul etmesi gereken, ancak ısrarla da kabul etmediği çok önemli bir şey var.

  Foursquare’i kullanan asıl çoğunluk bunu etraftaki yerleri mesela restoranları keşfetmek için kullanmıyor. Foursquare'i kullananlar etraftaki insanları keşfetmek ve ben de buradayım demek için kullanıyorlar.

  Zaten o restorandaykan Foursquare'i kullandığına göre demek ki restoran aramak için Foursquare'i kullanmıyorsun. Bu anlamda arama işinde değiller. Zaten bu yüzden Google'a karşı bu konuda bir şey yapamıyorlar.

  Madem insanlarla etkileşime geçmek isteği, onları görmek ve kendini göstermek ön planda o zaman burada sosyalleşsinler dersek orada da çıkmaz sokak var. Nerede olduğu bilgisi anında gizlilik endişesine neden oluyor. Yasal şeyler de gündeme gelebiliyor. Sosyallik alanında istemeseler bile Facebook'un en güçlü olduğu tarafta çaresiz kalıyorlar.

  Bir de şu var, en önemli pazarlarında yani Amerika'da kendisine en çok benzer iş yaptığını düşünebileceğimiz Yelp açık ara daha başarılı ve daha çok kullanılıyor.

  1. Batuhan Batuhan

   Umut sana katılmıyorum. Ben çevremde nereye gideceğimi bilmiyorsam Forsquare bakıyorum ve oraya bakmadan bir restorant cafe vs. ye gittiğim zaman ne yenir ne içilir diye mutlaka yorumlara göz atıyorum.

   1. Yorumunuz benim haklı olduğumu gösteriyor.

    Web sitesi bölümünüze yazdığınız için 1baba1anne.com'un kurucusu olduğunuzu düşünüyorum.

    Yani olasılıkla bir babasınız.

    Yani Foursquare'in çoğunluk kullanıcısı olan gençlerden, anne veya baba olmayan kullanıcılardan birisi değilsiniz.

    Foursquare'i sizin gibi kullanan binlerce kişi olduğunu düşünüyorum. Ancak yüzbinlerce kişi etraftaki insanları keşfetmek ve ben de buradayım demek için kullandığını düşünüyorum.

    Biz şu anda TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde Garaj'dayız. Etrafımızda birçok genç insan var, doğrudan gözlem yapabiliyoruz.