Memlekettengelsin.com 'dan yöresel gıda raporu [infografik]
E-Ticaret

Memlekettengelsin.com 'dan yöresel gıda raporu [infografik]

Aynı gün teslimat hizmetini geçtiğimiz haftalarda hizmete aldığını duyurduğumuz Memlekettengelsin.com yöresel gıda raporunu paylaştı.

Yöresel gıda raporu, Webrazzi E-Ticaret'14 konferansında özel oturumlarından birisi olan online market pazarı bütününde yöresel ürünler segmentine daha yakından bakmamızı sağlıyor.

Memlekettengelsin.com'un satışta olan 2 bin 127 ürünün 58 farklı yöreden geldiği belirtilirken toplam 14 bin 786 ürün satıldığına yer verilmiş. Sucuk, peynir ve kuruyemiş en çok satılan 3 ürün olurken İstanbulda yaşayanların memleket hasreti çekmesinden mi, yoksa damak zevki için midir, bilinmez ama  en çok sipariş gelen il İstanbul olmuş.

Kadınların daha fazla alışveriş yaptığı kabulü Memlekettengelsin.com'da yıkılmış görünüyor; alışveriş yapanların yaklaşık 4'te 3'ünü erkeler oluşturuyor. En çok ürünü satılan bölge Karadeniz olurken, bölgenin en çok satan ili fındık ve tereyağı ile Trabzon olmuş.  Daha fazla detayın yer aldığı infografiğe aşağıda bulabilirsiniz;

memleketten-gelsin-infografik-2013

Yorumlar (4)
 1. Yusuf Dursun Yusuf Dursun

  Grafik güzel ama biraz zayıf olmuş(yeterli bilgi yok).

 2. Paketlemeleri gibi basarili bi grafik. Erkeklerin alisveris yaopasi enterasanmis. Bide baya mal satmis adamlar ben bu kadar buyuk olduklarini sannmiyodum.

 3. Yöresel ürünler pazarında iş yapmak adım adım ilerlenecek, ancak bir noktada artık belli bir hacime ulaşıldığındaysa çok karlı ve diğer eticaret sitelerine göre karlılık oranı yüksek olacak bir iş. Tabi adım adım ilerlemek kararlılık ve çok çaba göstermeyi de içeriyor.

  Şuna benzetilebilir aslında. Mesela köpek sahipleri her ay düzenli olarak mama alışverişi yaparlar. Ancak alışveriş yapabilecekleri birçok site seçeneği vardır. Bu yüzden bu alandaki eticaret siteleri hem sert rekabet yaparlar hem de ürünler birbirinin aynı olduğu için sadakat göstermezler.

  Yöresel ürünler pazarı diyelim ki her ay düzenli olarak alışveriş yapmak bakımından evcil hayvan ürünleri pazarına benziyor. Sürekli ve yenilenen bir ihtiyaç. Bu çok güzel bir şey. Bir de bu olumlu tarafın üstüne ürünler göreceli olarak kendine özgü olduğu için müşterinin aynı ürünü alması için tekrar aynı siteden alışveriş yapması söz konusu olacak.

 4. Faruk Faruk Faruk Faruk

  Umut bey yorumunuz çok değerli, bu bağlamda bir projem var fikirleriniz benim için çok değerli, görüşmek isterim. size nasıl ulaşabilirim. sayg.