Facebook'un WhatsApp'ı satın almasına dair dikkat çeken rakamlar
Mesajlaşma

Facebook'un WhatsApp'ı satın almasına dair dikkat çeken rakamlar

Facebook'un WhatsApp'ı 16 milyar dolara satın almasını paylaşmıştık. Görsele bakınca bile göz karıştıran sıfırlar önemli rakam olsa da satın almanın detayındaki rakamlar daha dikkat çekici. Facebook'un Instagram satın alması ve Snapchat teklifiyle birlikte rakamlar incelendiğinde daha bir anlamlı oluyor.

Günümüz rakamlarından başlayarak WhatsApp'ın kuruluşuna doğru bakalım. Facebook'un WhatsApp'ı satın alması 4 milyar dolar nakit ve 12 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında oldu. Bu hisse geçişiyle birlikte WhatsApp ortakları yaklaşık olarak Facebook'un yüzde 8 hissesine sahip oldu. Ayrıca Facebook, WhatsApp çalışanlarının sahip olduğu 3 milyar dolar değerindeki hisseleri de 4 yıl içerisinde satın alma hakkına sahip olacak.

32 çalışanı bulunan WhatsApp'ın aldığı bu yatırımı çalışan sayısına böldüğümüzde bu yatırımda Facebook mesajlaşma servisine çalışan başına yaklaşık 500 milyon dolar ödemiş oluyor. 

Bu zamana kadar harcadığı reklam bütçesi sıfır olan WhatsApp'ın aylık aktif kullanıcı sayısı ise 450 milyon. Bir başka açıdan baktığımızda Facebook'un WhatsApp için ödeyeceği toplam bedeli 19 milyar dolar olarak düşünürsek, 1 kullanıcı başına 41.1 dolar ödemiş oluyor. 2012'de Facebook'un 1 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Instagram'ın 35 milyon kullanıcısı olduğu paylaşılmıştı, bu rakamda kullanıcı başına 28 dolara denk geliyor.

facebook-whatsapp-16

Instagram satın almasıyla karşılaştırıldığında kullanıcı başına ödediği rakam WhatsApp'a yakın olsa da Facebook'un Snapchat'i satın almak için kullanıcı başına ödediği rakamın bir hayli gerisinde. Facebook 3 milyar dolar teklif ettiğinde Snapchat'in 30 milyon kullanıcısı bulunuyordu, yani kullanıcı başına 100 dolara denk geliyor.

Güncel rakamları da inceledikten sonra gelelim WhatsApp'ın bu zamana kadarki sürecine; 2009'da kurulan mesajlaşma uygulaması ilk yatırımını 2011'de Sequoia Capital'den aldı. Aldığı yatırımın yüzde kaç hisse karşılığında olduğuna dair açıklama bugüne kadar paylaşılmasa da Cruncbase'de yer alan rakam 8 milyon dolar, Fortune ise Sequoia'nın yaptığı ikinci tur yatırımla birlikte 60 milyon dolar olarak belirtiyor

Sequioa Capital'ın piyasa ortalamasıyla yaklaşık yüzde 20 hissesine 60 milyon dolar ödediğini düşündüğümüzde bile yatırımına karşılık üç yılda 63 kat geri dönüş sağlamış olduğu görünüyor.

Yorumlar (6)
 1. editör arkadaşlar 16 ve 19 arasında 3 milyar dolarlık bi fark var. sizin için az olabilir ama bizim için çok para...

  yazdığınıza bi bakın yahu. Tüm dünya kanalları 19 milyar dolar diyor size bu 16 yı kim söyledi ?

  bkz : http://www.bbc.co.uk/news/technology-26267279

  1. Facebook henüz 3 milyar doları satın almadı. 4 yıl sonunda bahsedilen çalışan hisselerini alabilir. Bu bilgi yazıda yer alıyor.

  2. Bize sadece okumayı öğrettiler , anlayarak okumak onlarda kaldı.

 2. Mustafa Yücelgen Mustafa Yücelgen

  "Keşke FB o 16 Milyar Dolarla: Kansere çare bulacak,kuraklığı sonlandıracak,AİDS gibi virüslere karşı savaşı kazanacak,az gelişmiş ülkelerdeki yemek kıtlığını çözecek teknolojilere-buluşlara-çalışanlara yatırım yapsaydı da böyle hayla huyla uğraşmasaydı" diye içinden geçiriyor insan...

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Facebook belki bu tür yardımları yapıyordur nerden biliyorsunuz yapmadığını? Yada geçtim siz kendiniz mal varlığınızın %25'i söylediğiniz şeyler için harcıyor musunuz?

   Kısaca elbette söylediğiniz şeyler önemli fakat bu şirketlerden önce ülkelerin adım atması gereken şeyler.

  2. Şerif Tokuş Şerif Tokuş

   Bu ne biçim bir yorum böyle. whatsapp ı sen nasıl kullanıyorsun bilmiyorum ama gayet te bilim amaçlı kullanıyor. keske domates olmasaydı da biber olsaydı demek gibi birşey bu