İlk uygulama mağazalarından GetJar, Sungy Mobile tarafından satın alındı

İlk uygulama mağazalarından GetJar, Sungy Mobile tarafından satın alındı

getjarDünyanın en eski uygulama mağazalarından GetJar, Çinli Sungy Mobile Limited şirketi tarafından satın alındı. Gigaom'un haberine göre, önümüzdeki haftalarda duyurulması beklenen anlaşmanın değeri yaklaşık olarak 50 milyon dolar.

Go For Android'in arkasındaki isim olan Sungy, Android'in kendi mağazasından sonra, Android tabanlı uygulamaların en büyük dağıtıcısı olan GetJar'ı alarak bu alanda önemli bir avantaj elde etmiş oldu.

Google Play'deki uygulama sayısının bir milyonu geçtiği şu günlerde, Sungy'nin daha iyi bir uygulama keşif aracına ihtiyaç duyması işten bile değil. Habere göre, Sungy GetJar'ın analitğini kendi kullanıcı tabanıyla birleştirerek, uygulama keşfi çıkmazından kurtulabilir.

go-for-android

Bundan 10 yıl önce, henüz iOS ve Android ortada yokken, Litvanya'da kurulan ve ardından Kaliforniya'ya taşınan GetJar mağazasında 150 binden fazla uygulama bulunuyordu. Zaman içinde Google, Apple ve Samsung gibi devlerle rekabet eden mağaza, açık pazar modeli sayesinde istikrarlı bir şekilde büyüyerek 2012 yılında iki milyardan fazla indirme sayısına ulaşmıştı. GetJar, Accel Partners ve Tiger Global Management gibi tanınmış fonlardan toplam 42 milyon dolar yatırım almayı da başarmıştı.

2004 yılında kurulan Sungy ise IDG Ventures, WI Harper ve Jafco Ventures gibi fonlardan yatırım aldı. Şirket 2008 yılında Android mağazasındaki kendi uygulamalarını piyasaya sundu. Bunlar arasında Go Launcher, Google Play'de oldukça popüler hale geldi.

Sungy, bugün Google Play'deki uygulamaların lider yayımlayıcısı  konumunda. Sungy 2013 yılında Çin'de halka açılan dört mobil internet şirketinden biri olmuş. Sungy'nin yüzde 70'i Çin'in dışında olmak üzere 325 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Güncelleme: Sungy Limited, bugün GetJar'la arasındaki anlaşmanın detaylarını resmi olarak duyurdu. Sungy, açıklamasında, anlaşmanın 5.3 milyon dolar değerinde olduğunu ve 2016 yılına kadar 1 milyon 443 bin 74 adet A sınıfı hissenin şirketin, 2016 yılına kadar, belirli hedefleri gerçekleştirmesi şartıyla ihraç edeceği bilgisini veriyor. GetJar'ın beyin takımı da Sungy tarafından istihdam edilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.