Flickr 10 yaşında

2004 yılında pek çok kişi Web 2.0’dan bahsediyordu ama çok az kişinin bunun tam olarak ne anlama geldiğinden haberi vardı. Aslında o konuşmalar büyük oranda Web 2.0’ın ne olduğunu veya daha doğrusu ne olabileceğini şekillendiriyordu.

Caterina Fake ve Stewart Butterfield’ın fotoğraf paylaşımı için kurdukları Flickr’ı ilk duyurduklarında çok büyük ihtimalle onlar dahil hiç kimse bu sitenin sonrasında Web 2.0 ve sosyal web kavramları üzerinde bu kadar önemli bir rol oynayacağını tahmin etmemişlerdi.

Mark Zuckerberg’in Facebook’u kurmasından sadece bir kaç gün sonra, YouTube’dan ise 1 yıl önce ortaya çıkan Flickr, o zamana kadar var olan fotoğraf paylaşımı yaklaşımını daha sosyal bir hale getirerek dev şirketlerin dikkatini çekti ve 2005 yılında Yahoo tarafından satın alındı.

İşte o Flickr şimdi 63 ülkeden 92 milyon kullanıcı, 2 milyon grup ve her gün yeni eklenen 1 milyon fotoğraf ile birlikte 10. yaşını kutluyor

Kurulduktan 1 yıl sonra Yahoo tarafından 35 milyon dolar civarında bir rakam karşılığında satın alınan Flickr, bu anlaşmanın ardından hızlı bir yükselişe geçti. Yahoo’nun desteği ile kullanıcılarını artıran ve düzenli olarak yeni özellikler eklense de Flickr’da hep bir şeyler eksik gibiydi.

Aslında bunun nedeni büyük ihtimalle Yahoo’nun bu yatırımını yeterince önemsemiyor olmasıydı. Flickr ilk günden itibaren bir fotoğraf paylaşım platformunun ötesinde, sosyal bir paylaşım alanı olmak için tasarlanmış olsa da, fotoğraf kısmında takılıp kaldı ve örneğin video özelliğine bile 2008’e kadar sahip olamadı.

2008 yılında Flickr’ın iki kurucusunun Yahoo’dan ayrılmasından sonra ise Flickr için işler daha da yavaşladı. Çünkü aynı esnada Yahoo da kendi dertleriyle uğraşmaya çalışıyordu. Flickr’ı arama sonuçlarına ancak satın aldıktan 8 yıl sonra eklemiş olması da bir anlamda paylaşım sitesinin Yahoo bünyesinde üvey çocuk muamelesi görmesinin bir göstergesi.

Fakat Marissa Mayer’ın başa geçmesi ile birlikte Flickr için de işler değişmeye başladı. Özellikle de 1 TB’lık depolama alanın eklenmesi kullanıcı sayısının da ciddi bir şekilde artmasını sağladı.

Yeninden Yahoo’nun sevgisinin kazanmayı başarmış olan Flickr önümüzdeki dönemde de hem Yahoo, hem de sosyal web için önemli bir platform olma özelliğini koruyacak gibi görünüyor…

Flickr 10 yaşında

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.