Flappy Bird’ün ardından

Mayıs 2013’te App Store’da yayınlandığında Flappy Bird, yapımcısı Vietnamlı Dong Nguyen için özel bir oyundu ama dünyanın geri kalanının Nguyen’in oyunla ilgili hislerini paylaşması yaklaşık 8 ay sürdü. Ocak 2014’te oyunun bir anda tüm dünyada popüler hale gelmesi ise Nguyen’in hayatını ciddi bir şekilde değiştirdi.

Kesin rakam olmasa da söylentilere göre Flappy Bird’den günde 50 bin dolar kazanmaya başlayan Nguyen, bir anda oyunuyla birlikte şöhrete kavuştu. Fakat pek çok kişinin rüyalarını süsleyen bu durum Nguyen için aynı etkiyi yaratmadı ve yaşadıklarına dayanamadığını söyleyerek oyunu App Store’dan kaldıracağını duyurdu.

Pek çok kişi bunun zekice bir pazarlama taktiği olduğunu düşünse de, Flappy Bird gerçekten de uygulama mağazalarından kaldırıldı. Fakat Flappy Bird’ün kaldırılmasının ardından yaşananlar da dikkate değer…

Nguyen’in oyunu kaldıracağını açıklamasının ardından hem oyunun indirme oranlarında, hem de Nguyen’in Twitter takipçilerinde çok ciddi bir artışa neden oldu. Serkan Ünsal’ın tweet’inde bahsettiği gibi şu anda 119 binin üzerinde olan takipçilerinin büyük kısmını son iki gün içerisinde Nguyen’i takip etmeye başladılar.

Flappy Bird

Flappy Bird klonları

Bu sırada tabi ki Flappy Bird’ün boşalttığı alanın pek çok talibi de ortaya çıkmaya başladı. Örneğin Flappy dodge adlı oyun karakteri dışında hemen hemen tüm özellikleri aynı olan web üzerinden oynanabilir bir kopyasını yapılmış bile.

Flappy Bird

Vietnamlı bir grup ise toplamda 50 milyonun üzerinde indirilen Flappy Bird’ün açık kaynak kodlu bir benzerini yapmak için kolları sıvamış durumdalar.

Tehditler alan Nguyen’den ses yok

Bu sırada en son 8 Şubat’ta Twitter’da görünen Nguyen’den bir ses yok. Bir yandan basının aşırı ilgisi, bir yandan internet üzerindeki çok ağır tepki ve tehditler, diğer yandan da eline geçen ciddi gelirin de etkisi ile sosyal yaşamında karşılaştığı sorunlar bu bağımsız oyun geliştiricisine iyi gelmedi. Twitter’da paylaştığı şu sözleri Nguyen’in içerisinde bulunduğu durumu açıklıyor: “Flapp Bird için hayatımın başarısı dyebilirim. Ama aynı zamanda benim sade yaşantımı mahfetti. O yüzden artık ondan nefret ediyorum”.

Flappy Bird

Şu anda oyunlarını listelediği dotGears.com’da Flappy Bird yer almıyor. Hakkında intihar ettiği söylentileri bile çıkmaya başladı.

Umarız Nguyen için işleri olduğundan çok fazla karmaşık hale getiren bu ani şöhretin sıkıntılarından bir an önce kurtulur ve bir an önce en sevdiği işe, oyun geliştiriciliğine geri döner...

Flappy Bird

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.