Flappy Bird’ün ardından
Mobil

Flappy Bird’ün ardından

Mayıs 2013’te App Store’da yayınlandığında Flappy Bird, yapımcısı Vietnamlı Dong Nguyen için özel bir oyundu ama dünyanın geri kalanının Nguyen’in oyunla ilgili hislerini paylaşması yaklaşık 8 ay sürdü. Ocak 2014’te oyunun bir anda tüm dünyada popüler hale gelmesi ise Nguyen’in hayatını ciddi bir şekilde değiştirdi.

Kesin rakam olmasa da söylentilere göre Flappy Bird’den günde 50 bin dolar kazanmaya başlayan Nguyen, bir anda oyunuyla birlikte şöhrete kavuştu. Fakat pek çok kişinin rüyalarını süsleyen bu durum Nguyen için aynı etkiyi yaratmadı ve yaşadıklarına dayanamadığını söyleyerek oyunu App Store’dan kaldıracağını duyurdu.

Pek çok kişi bunun zekice bir pazarlama taktiği olduğunu düşünse de, Flappy Bird gerçekten de uygulama mağazalarından kaldırıldı. Fakat Flappy Bird’ün kaldırılmasının ardından yaşananlar da dikkate değer…

Nguyen’in oyunu kaldıracağını açıklamasının ardından hem oyunun indirme oranlarında, hem de Nguyen’in Twitter takipçilerinde çok ciddi bir artışa neden oldu. Serkan Ünsal’ın tweet’inde bahsettiği gibi şu anda 119 binin üzerinde olan takipçilerinin büyük kısmını son iki gün içerisinde Nguyen’i takip etmeye başladılar.

Flappy Bird

Flappy Bird klonları

Bu sırada tabi ki Flappy Bird’ün boşalttığı alanın pek çok talibi de ortaya çıkmaya başladı. Örneğin Flappy dodge adlı oyun karakteri dışında hemen hemen tüm özellikleri aynı olan web üzerinden oynanabilir bir kopyasını yapılmış bile.

Flappy Bird

Vietnamlı bir grup ise toplamda 50 milyonun üzerinde indirilen Flappy Bird’ün açık kaynak kodlu bir benzerini yapmak için kolları sıvamış durumdalar.

Tehditler alan Nguyen’den ses yok

Bu sırada en son 8 Şubat’ta Twitter’da görünen Nguyen’den bir ses yok. Bir yandan basının aşırı ilgisi, bir yandan internet üzerindeki çok ağır tepki ve tehditler, diğer yandan da eline geçen ciddi gelirin de etkisi ile sosyal yaşamında karşılaştığı sorunlar bu bağımsız oyun geliştiricisine iyi gelmedi. Twitter’da paylaştığı şu sözleri Nguyen’in içerisinde bulunduğu durumu açıklıyor: “Flapp Bird için hayatımın başarısı dyebilirim. Ama aynı zamanda benim sade yaşantımı mahfetti. O yüzden artık ondan nefret ediyorum”.

Flappy Bird

Şu anda oyunlarını listelediği dotGears.com’da Flappy Bird yer almıyor. Hakkında intihar ettiği söylentileri bile çıkmaya başladı.

Umarız Nguyen için işleri olduğundan çok fazla karmaşık hale getiren bu ani şöhretin sıkıntılarından bir an önce kurtulur ve bir an önce en sevdiği işe, oyun geliştiriciliğine geri döner...

Flappy Bird

Yorumlar (7)
 1. valla gerçekçi olmak gerekirse bu adamdan siyasetçi olmaz.Helal olsun dürüst adammış dediğini yaptı para hırsı kişiliğini psikolojisini bozmadan çekilmeyi bildi örnek davranışından dolayı gönülden tebrik ettim.Her yazılımın bir hakkı vardır elbet ama bu kadar sinir krizi geçirtebilen bir oyun için günde 50bin çok fazla orasını da unutmamak lazım tabi

 2. Coingeneration Coingeneration

  Günde 50bin dolar gelir elde edeceğim ve bu uygulamayı appstore'dan kaldıracağım...

  Saçmalığın daniskası dedikleri kavram tam olarak böyle bir şey olsa gerke.. Sanırım parayı koyacak yer bulamadı..

 3. Bi pause ozelligi ekleseydi de ondan sonra kaldirsaydi bari. Bi onceki ilgili yazida bir yorum vardi, uygulama yayindan kalkmis olsa da hala telefonlarimizda duruyor ve oynuyoruz, yani arkadas 50 bin mi 100 bin mi ne kadar kazaniyorduysa hala kazanmaya devam ediyor.

 4. İyi de adamın uygulamayı app store'dan kaldırması, mevcut yükleyenlerden günde 50bin dolar kazanmaya devam etmesine mani değil ki, tam tersine son 2 gün kaldırılacak diye yükleyenlerden dolayı para günde 250bin dolara çıkmıştır. App Store'da olmasada milyonlarca kopyası yüklü ve oynanıyor. Bence kurnza bir reklam, adam OpenGL ES'te yazmş bunu aptal değil.

 5. Yazıyla ilgili bir eleştirim olucak.

  Şu anda oyunlarını listelediği dotGears.com’da Flappy Bird yer almıyor. denmiş. Flappy Bird hiç bir zaman orda yer almıyordu. Sanki oyunu marketten kaldırınca listedente kaldırdı gibi söylemişsiniz. WebArchive den baktığım ve kendim takip ettiğim kadarıyla o oyununu hiç bir zaman websitesine koymadı

 6. Gökhan Gökhan

  Bu işte bir bit yeniği var, ama bakalım nasıl olacak.

 7. Volkansaglik Volkansaglik

  hiç bişey olmadı da olamz da :)