Reklam bütçesi yok ama Flappy Bird günde 50 bin dolar kazanıyor

Reklam bütçesi yok ama Flappy Bird günde 50 bin dolar kazanıyor

Bir oyun projesi var aklımda hiç reklam yapmadan günde 50 bin dolar kazanacak hem de uygulama içi satın alma olmadan. Yatırımcısından, arkadaşına kadar hemen hemen herkesin hadi canım diyeceği cümle şu an gerçekleşmiş durumda.

Hatırlayacağınız üzere KaanIndie game’ler nasıl başarılı oluyor? yazısından Flappy Bird örneğine detaylarıyla yer vermişti. Oyunun temel kelimelerini basit ve oynanabilir olarak tanımlanabilsede dikkat çeken nokta 24 Mayıs'ta çıkan uygulama 8 ay sonra popülerliğe kavuşuyor ve uygulama içi satın alma modeli olmadan günde 50 bin dolar gelir elde ediyor.

Flappy Bird'ün kurucusu Dong Nguyen The Verge'e yaptığı konuşmada bir aydır App Store ve Google Play'de en üst sırada olan oyunun günlük 50 bin dolar uygulama içi reklamlardan gelir getirdiğini paylaştı. Klasik modelde ayda ne kadar kazanır sorusu sorduğumuzda ortalama 1,5 milyon dolarlık bir rakam karşımıza çıkıyor.Birinci ağızdan bu paylaşım oyunun hiç reklamı yapılmadan nasıl para kazanabileceği üzerine önemli noktaları barındıyor.

flappy-bird-7

Mobil oyunların yazılıma belki de oyun içi satın alma modellerine aylar harcayarak ürün meydana getirdikleri noktada Nguyen sadece bir kaç gece kodlamayla uygulamayı meydana getirdiğini belirtiyor. Sadece App Store'da 50 milyon indirmeye ulaşan ve 50 bine yakın yorum alan Flappy Bird, bu rakamlarla Gmail uygulamasını geçmiş durumda.

Nguyen oyunun bu kadar popüler olmasındaki etkenlerin başında oyunu öğrenmenin kolaylığı olarak belirtiyor ama bunun en iyi puanın elde edilmesi içn yeterli olmadığına değiniyor. Oyun 5 temel fonskiyon üzerine kurulu olmasına ve dışarıdan bakıldığında çok kolay görünüyor olmasına rağmen kendi içerisinde barındırdığı zorluk kullanıcıyı oyuna bağlıyor.

Arkadaşından can isteme gibi özelliklerin bulunmadığı oyun aslında kullanıcıya geçmişteki oyunları hatırlatıyor. Bundan sonra bu modelde çıkacak oyunlar başarılı olur mu sorusu bilinmez ama viralle kazanmayı düşünenler için Matrix'ten alıntı yapalım: Free your mind!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.