Foursquare yemek sipariş hizmetini devreye soktu
Lokasyon Bazlı Servisler

Foursquare yemek sipariş hizmetini devreye soktu

Ülkemizde en fazla kullanılan yer bildirim uygulamalarından birisi olan Foursquare, 'yemek sipariş' hizmetini duyurdu. ABD'de zincir bir restoranda başlatılan hizmetle kullanıcılar Foursquare üzerinden yemek siparişi verebilecekler.

Şirketin uzun zamandır gelirini artırmak için yeni modeller üzerinde çalıştığı konuşuluyordu. Yemek siparişi hizmetiyle birlikte özellikle Aralık ayında aldığı 35 milyon dolar yatırım sonrasında odaklanacağı nokta daha belirginleşmiş oldu.

Yatırıma ilişkin açıklamasında Foursquare CEO'su Dennis Crowley, Türkiye'yi de kapsayan hedeflerinden bahsetmişti. Bu bilgiler yeni duyurduğu hizmetle birleşince, yemek siparişi konusunda ülkemize yeni bir oyuncunun gelme ihtimalini düşündürüyor.

foursquare-yemek-siparisiFoursquare'in ABD'de başlattığı yemek sipariş hizmetine biraz daha detaylı olarak baktığımızda, arayüzde topyekun bir değişim olmadığı, sadece mekan sayfasına sipariş butonu ve mönü eklendiği görülüyor. Şu an için sipariş vermeyi ön plana çıkarmayan bir tasarım tercih edilmiş ancak bunun bu şekilde ne kadar süreceğini birlikte göreceğiz.

ABD’deki  kullanıcılar için geçerli olan bu yeni özelliğin Türkiye'de uygulanma konusunda henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

Yorumlar (6)
 1. 4sq gelirse eğer artık adam gibi bir uygulamadan yemek siparişi verebileceğiz demektir :)

 2. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Bir arkadaşımın iş fikrini foursuqare kullanıcılarına sormuşuk. Bayağı bir geri dönüş olmuştu. Anladık ki Türkiye'de foursquare çöpçatanlık için kullanılıyor.

  Bu yüzden yemek siparişi yerine arkadaşlık/çöpçatanlık işine girseler daha iyi ederler diye düşünüyorum.

  1. Türkiye de cöpcatanlik icin kullanilamayacak bir platform ya da app var mi :) Türk insanini o konuda frenleyecek bir site ya da app bulunmuyor bence

 3. Mustafa Girgin Mustafa Girgin

  Karsilarinda Yemeksepeti gibi bir rakip varken, basit ozelliklerle Turkiye'ye girecegini dusunmuyorum. Farkli ve musterinin yararina ozelliklerle Yemeksepeti'ne ciddi rakip olabilirler. Guzel bir rekabet olur.

  1. Yanlış anlamadıysam Foursquare'in kendisi bu hizmeti vermiyor. Aracının aracısı konumunda.

   Örneğin bir restoranda burdalıyorsunuz veya restoran bilgilerine bakıyorsunuz. Burada seçeneklerden birisi yemek siparişi.

   Yemek siparişi hizmetini Amerika için konuşursak Seamless.com ve Grubhub.com gibi şirketler veriyor. Türkiye için konuşursak Yemeksepeti.com, Yemekdemek.com, belki bir süre sonra pazara girecek olan Delivery Hero gibi şirketler veriyor.

   Sıradan bir reklam anlaşması denebilir. Belki aylık sabit bir ödeme, trafiğe bağlı bir ödeme veya tamamlanan sipariş başına bir ödeme söz konusu olabilir.

 4. Foursquare'den daha çok yemek siparişi sitelerinin işine yarayacaktır. Hep derler ya işbirlikleri iki tarafın da kazanacağı şekilde olmalıdır. Bana göre bu işbirliğinde yemek siparişi siteleri Foursquare'e göre daha çok kanazacakladır. Öte yandan Foursquare'in kendi ana vatanı Amerika'da bizim ülkemizdeki kadar çok kullanılmadığını da unutmamak gerek. Sanırım Türkiye Foursquare'in en çok yaygınlaştığı ülke veya ülkelerden birisi.

  Yalnız şu imkan dahilinde, eğer ki bizim pazara başka bir yemek siparişi sitesi girerse, Foursquare'de Yemeksepeti.com yerine bu yeni siteyle anlaşma yaparsa o zaman işler değişebilir. Bu yeni yemek siparişi sitesinin şansı artar.