Google'ın 2013'te reklam geliri yüzde 15 arttı, CPC maliyeti yüzde 11 düştü
Analiz

Google'ın 2013'te reklam geliri yüzde 15 arttı, CPC maliyeti yüzde 11 düştü

Google 4.çeyrek finansal raporunu yayınladı. Son çeyrekte 16,86 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklayan Google'ın CEO'su Larry Page bağımsız gelirlerinin yüzde 22 arttığını belirtti. Google'ın 4. çeyrek raporuyla ilgili olumsuz olan nokta Motorola'dan doğan zararlar nedeniyle karlılığın düşmesi.

Google'ın gelirlerini küresel anlamda dijital reklam pazarının en büyük oyuncusu odağında incelediğimizde sektörün bir yıllık analizi için önemli bir pencere açılmış oluyor. Raporda dikkat çeken rakamlardan birisi; geçen yılın aynı dönemine oranla tıklama başına ücretin yüzde 11, bir önceki döneme göreyse yüzde 2 azalmış.

Tıklama maliyetinde azalmaya karşılık Google'ın reklam gelirleri bir yıl içerisinde 43,686 milyar dolardan 50,578 milyar dolara artış göstermiş.

google-4-ceyrek-reklam-geliri

Tıklama başına ücretlerin azalma trendinde olduğunu görebildiğimiz raporda internette birim maliyetlerin düşmesi olumlu olmakla beraber internet reklamcılığına ilgi azalıyor mu sorusunu beraberinde getirebilir. Tıklama başına maliyetler düşmesine rağmen toplam tıklama ödemeleri geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 33 bir önceki döneme göreyse yüzde 13 artmış.

İnternet reklam pazarının 2013 büyümesiyle ilgili henüz yayınlanmış bir rapor olmamasına karşın Facebook'un dün açıklanan finansal raporunda reklam gelirlerini yüzde 55 artırmış olması ve Google'ın yüzde 33'lük büyümesi internet reklam pazarının büyüme hızı açısından önemli noktaları gösteriyor.

Google'ın yayınladığı 4.çeyrek raporuyla ilgilenenler buradan ulaşabilirler.

Yorumlar (4)
  1. Mert Ak Mert Ak

    Dünyada durum nedir bilmiyorum ama ocak ayında tıklama başı maliyet (ve bin tıklama kazancı) düştü oldukça. Türkiye'deki kriz sanırım reklam verenleri etkiledi. Herkeste böyle mi acaba? 1-2 aya toparlar diye tahmin ediyorum.

  2. Google yayıncılarına neredeyse 2 kat daha az kazandırıyor fakat büyüyor. Geçen sene tbm 0.10 Dolar şimdi Tl ye geçilmekle beraber 0.10 TL Civarında. Yayınlacıları süründürüyorlar.

  3. Onur Doğan Onur Doğan

    Bence cpc'ler önümüzdeki yıllarda da düşme eğiliminde olacaktır. İnsanlar AdWords'ün etkili kullanımı konusunda bilinçlendikçe, hesap yönetimini profesyonellere devrettikçe ve web sitelerinin kaliteleri yükseldikçe hesapların kalite puanları yükselecek ve buna bağlı olarak da cpc'ler düşecektir. Tabi rekabetin ne kadar artacağını bilmiyoruz. Search'te reklam vermeye illa ki yeni oyuncular girer ve rekabet artar ama kalite puanı faktörü çok önemli.

  4. Ali Sinan Ali Sinan

    Yayıncılardan resmen çalıyorlar. Bu ay adsense kesintisi 121 TL geçen ay adsense kesintisi 86 TL. Zaten dolardan Türk lirasına geçiş yaptıktan sonra hiçbir anlamı kalmadı.