Sesli kitaplar Türkiye'de yaygınlaşabilir mi? Seslenenkitap.com deneyecek
Girişim

Sesli kitaplar Türkiye'de yaygınlaşabilir mi? Seslenenkitap.com deneyecek

Seslenen Kitap günün standartlarında yayın yapmayı hedefleyen yeni bir sesli kitap dükkanı. Sesli kitapların Türkiye için yeni olduğu söylenemez ama “Seslenen Kitap’ın getirdiği standartlar yeni” diyor bu yeni girişimin kurucu ortaklarından Berk İmamoğlu.

Dünya çapında hızla yayılan sesli kitaplar Türkiye’de henüz oldukça niş bir alan. (Bunu, sesli kitabı ana akım hale getirecek bir girişimin henüz ortaya çıkmadığı şeklinde de okuyabilirsiniz.) 2009 yılından beri sesli kitaplar fikri üzerinde çalışan İmamoğlu, Türkiye’de talebin azlığını iki temel nedene bağlıyor: Arzın yetersizliği ve sesli kitapların  CD formatında satışa sunulması, evet, kulağa oldukça eski moda geliyor.

Seslenen Kitap ise akıllı telefonlar ve web’de konumlanıyor. Bir de stüdyosu var, şimdiye kadar Ayşe Kulin, Can Dündar, Canan Tan, Hasan Ali Toptaş gibi yazar ve Tuba Ünsal gibi popüler isimleri ağırlamış. Stüdyoda şu günlerde Nebil Özgentürk Türkiye Hatıra Defteri’ni, Ali Poyrazoğlu Tamamla Bizi Ey Aşk’ı ve Dost Can Deniz Cesur Sorular’ı seslendiriyor.

Bu özelliği, Seslenen Kitap’ı kitapların yalnızca formatını değiştiren bir uygulama olmaktan bir adım öteye taşıyor. Dinlenen her kitabın sonunda kitabın yazarı (aynı zamanda okuyucusu) ile yaklaşık 5-10 dakikalık bir röportaj bulunuyor. Seslenenkitap.com mağazasındaki her kitap kendi sayfasında incelenebiliyor, deneme amaçlı dinlenebiliyor ya da yorumlanabiliyor. Her sayfa sonunda Duymadıklarınız bölümü yazarların stüdyo fotoğraflarını ve seslendirme süreciyle ilgili kısa bilgileri içeriyor. “Tüm bunların amacı, dinleyicilerin kitapları dinlerken edinecekleri tecrübeye biraz daha samimiyet katabilmek” diyor İmamoğlu.

seslenen kitap

Seslenen Kitap uygulaması Apple, Android veya Windows mağazalarından ücretsiz olarak indirilebiliyor. Arşivdeki kitaplarsa henüz yalnızca site üzerinden satın alınabiliyor. Alınan kitaplar uygulamada Kitaplarım sekmesi altında görünüyor. İndirilen kitabı dinlerken durdurmak, kaldığı yerden dinlemeye devam etmek, ileri veya geri sarma veya kitap ayraçları koymak mümkün. Seslenen Kitap 15 kitap ve bir adet aylık dergiden oluşan bir arşivle açıldı.

Seslenen Kitap'ın önündeki en önemli meydan okuma popülarite. Uygulama başlangıçta bu engeli seçkisine ağırlıkla Türkiye’nin popüler yazarlarının yer vererek aşmaya çalışmış.  Okuyan Us ve Can Yayınevi ile anlaşan Seslenen Kitap, iş ortaklarını bu pazarı büyütmek için düşünmeye zorluyor. Nebil Özgentürk’ün Türkiye’nin Hatıra Defteri, Ali Poyrazoğlu'nun Tamamla Bizi Ey Aşk, Olkan Serdar Yıldız’ın Kansız ve Dost Can Deniz’in Cesur Sorular’ının Şubat ayında mağazada satışa sunulması planlanıyor.

Sesli kitap uygulamaları arasında dünyaca en popüler olanların başında Amazon’un Audible’ı geliyor. 2013 yılında Audible üzerinden 564 milyon 640 bin 778 saatlik kitap indirildi. Rakamlar bu işi Türkiye'de denemek için yeterince ilham verici.

Yorumlar (9)
 1. Sevindirici bir girişim. Fakat benden telefon numarası ve adres isteyen bir siteye üye olmam mümkün değil. Bir de yazarlar yerine profesyonel bir seslendirme sanatçısından dinlesek daha iyi olacak.

 2. Adnan Fk Adnan Fk

  Tebrik ediyorum. bence güzel bir hareket. devamını görürüz umarım

 3. Atakan Atakan

  Denedim siteyi , gerçekten hissiyatı ve samimiyeti 10 kat artırıyor.

  Sitenin girişinde RUHİ MÜCERRET vardı bende onun önizlmesini dinledim , gerçekten çok başarılı , girişimci Berk beyi tebrik ederim

  Özelliklede kitapta türkü , şarkı geçerse müzikli vs. bizzat seslendirilmiş çok iyi bi atmosfer.

 4. Emek Kirbiyik Emek Kirbiyik

  Ben senelerdir audible musterisiyim ve boyle bir girişimin olması kacinilmazdi. Güzel olan şey ise inanılmaz etkili bir başlangıç olması ve yazarların destegi.. Tebrik ediyorum.

 5. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Olsa iyi olur derdim hep. Ben kesin müşterisiyim.

  Sadece roman okumayı sevmiyorum. Bu nedenle sadece bir kitap bana hitap etti. Onu alacağım. Kitap çeşidi az olduğundan belki ekonomik sıkıntı çekebilirsiniz.

  Neden şöyle birşey denemiyorsunuz? Kickstarter gibi bir siteden kitaplar için talep toplasanızda, yeterince talep alan kitapları okutsanız. O zaman maddi zorluklarda ortadan kalkar.

  Ayrıca kitabı yazarı okumak zorunda değil. Hatta okutmayın bence.

  Başarılar.

 6. Bana biraz pahalı geldi. Dün bir inkilap kitabevinde görmüştüm cd şeklinde satılıyordu 10 lira filandı. burada 26 lira.

 7. Bir Audible müşterisi olarak Türkçe sesli kitap servislerinin artması sevindirici. Başarılar dilerim.

  Sadece bir kitabı birkaç dk dinledim. Bir başka yorumcunun da değindiği gibi her ne kadar yazarın kendisi seslendirmiş olsa da vurgular tonlama vs. samimiyetten uzak tek düze geldi. Audible'da birkaç istisnalar dışında çoğu zaman yazarın kendi sesinden kitapları daha beğendiğimi farkettim. Yazarın heyecanını samimiyetini hissediyorsunuz. Seslenen Kitaba da tavsiyem yazarlara seslendirme öncesi bir eğitim (crash course) verilmesi ve alternatif olarak profesyonel seslendiricilerin değerlendirilmesi.

  Tekrar başarılar

 8. Ruhsuz Atmaca Ruhsuz Atmaca

  Kavram olarak, yapılmak istenen iş olarak çok iyi bir şey ama tabi ki daha çok fırın ekmek yemek gerek...

 9. Kitaba dokunmak, kokusunu iliklerinde hissetmek bam başka. Kitap okumayı sevmeyenler veya vakit bulamadığını söyleyenler için alternatif olabilir.