Google Chrome mobil data kullanımınızı yüzde 50 azaltacak, ama bir şartla…

Google Chrome mobil data kullanımınızı yüzde 50 azaltacak, ama bir şartla…

Her ne kadar mobil cihazların becerileri her geçen gün artsa ve mobil bağlantısı ücretleri daha kabul edilebilir seviyelere gerilese de ek bir çaba harcamadan veri transferi miktarınızı azaltmaktan zarar gelmez. Google da aynı şeyi düşünerek mobil cihazlarınızda kullandığınız Chrome tarayıcısına veri transferini yarı yarıya azaltmanızı sağlayabilecek bir güncellemesini duyurdu.

Google Chrome’un yeni sıkıştırma yöntemi web üzerinden eriştiğiniz tüm içeriklerin daha az veri kullanarak cihazınıza iletilmesini sağlıyor. Google’ın iddiasına göre bu da toplam mobil veri tüketiminizi yüzde 50’ye kadar azaltabilir. Bu veri tüketiminin yanı sıra hız avantajı da sağlayabilir.

Fakat Google’ın daha az ve daha hızlı veri transferi için bir şartı var…

Google’ın tüm bunları mümkün kılan teknolojisi SPDY proxy bağlantısına gereksinim duyuyor ve bu da ancak Google sunucularında çalışan bir yazılım ile mümkün olabiliyor. Yani Google Chrome üzerinden sıkıştırılmış veri transferi ile daha az veri harcaması yapmak istiyorsanız bunun için tüm tüm veri transferinizin Google sunucuları üzerinden geçmesi gerekecek.

chrome-spdy-640

HTTPS protokolünü kullanan web sitelerinde ise bu özellik otomatik olarak devre dışı kalacak. Yani güvenlik sertifikasına sahip sitelerde Google veri sıkıştırma özelliği sunmayacak. Aynı şey Google Chrome’u Gizli Modda (incognito) kullananlar için de geçerli. Google’ın sunmaya başlayacağı bu özelliği dilerseniz tarayıcı ayarlarından devre dışı bırakmanız da mümkün.

Her ne kadar mobil kullanıcılar için daha az veri transferi ve daha hızlı internet erişimi kesinlikle bir tercih sebebi olsa da, özellikle son dönemlerde artan web’de mahremiyet tartışmalarının ışığında tüm kullanıcılar için verilerinin Google sunucularından geçecek olması kulağa pek de hoş gelmeyebilir.

Diğer yandan Türkiye gibi internet yasaklarının gündelik yaşamların bir parçası olduğu ülkeler de Google’ın ücretsiz DNS servisi yasaklı sitelere giriş için ilk tercihlerden biri. Yani muhtemelen Türkiye’deki web trafiğinin hali hazırda kayda değer bir kısmı zaten Google sunucularından geçiyor. Chrome tarayıcısının mobil sürümü bu oranın daha da artmasını sağlayabilir...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.