Snapchat'ten hangi numaraların açığa çıktığını gösteren uygulama hazırlandı

Snapchat'ten hangi numaraların açığa çıktığını gösteren uygulama hazırlandı

Snapchat’in hikayesi giderek Facebook'unkine benzemeye başladı. Aynı Facebook gibi Snapchat de araştırmacıların güvenlik açığı uyarısına kulak asmayınca başına dert aldı. Şirketin küçümsediği güvenlik açığı kullanılarak, aslında sorunun tahmin edildiğinden daha büyük olduğu tüm dünyanın gözleri önünde ispatlandı. Anımsayabileceğiniz gibi Filistinli bir genç bulduğu açığın gerçek bir sorun olduğunu ispatlamak için açığın detaylarını Zuckerberg’in duvarında paylaşmıştı.

Snapchat’in durumunda ise Gibson Security adlı bir güvenlik firması uygulamanın adres defteri özelliği sayesinde kayıtlı tüm telefon numaralarının ele geçirilebileceği uyarısında bulunmuştu. Ancak Snapchat konuya gerekli önemi vermemiş ve sonucunda 4,6 milyon kişinin telefon numarası ortalığa dökülmüştü.

Bu tüm Snapchat kullanıcılarının yaklaşık yarısının numarasının ortaya çıktığı anlamına geliyor. Gibson Security şimdi de kullanıcıların kendi numaralarının dışarı sızıp sızmadığını kontrol edebilecekleri bir araç hazırladı.

Snapchat

Her ne kadar 4,6 milyon telefon numarasının yayınlandığı SnapchatDB! adlı internet sitesi şu anda duraklatılmış görünse de olan oldu ve numaralar ele geçirildi. Gibson Security'nin kendi numaralarının ele geçirilip geçirilmediğini merak edenler hazırladığı bu aracın sadece ABD’de kayıtlı telefon numaralarını kontrol ettiğini anımsatalım.

Araç oldukça basit ve tek yapmanız gereken Snapchat kullanıcı adınızı girmek. Yanıt olaraksa ya güvende olduğunuzu ya da numaranızın sızdığınına dair bir bilgi gösteriyor. Eğer numaranız sızmışsa son iki hanesi XX şeklinde belirtilmiş olarak numaranızı da görebiliyorsunuz.

Snapchat

Snapchat en güzel günlerini yaşadığı zamanlarda ve 3 milyar dolarlık satın alma teklifini henüz reddetmişken ortaya çıkan bu sorun uygulamanın başını çok ağrıtabilir. Bakalım Snapchat bu krizden kurtulmanın yolunu bulabilecek mi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.