Windows 8 ve 8.1 işletim sistemleri pazar payında yüzde 10'u aştı
İşletim Sistemi

Windows 8 ve 8.1 işletim sistemleri pazar payında yüzde 10'u aştı

Microsoft'un Ekim ayında çıkardığı Windows 8.1 sürümü ile biraz da olsa canlanan Windows 8, dünya genelindeki işletim sistemi pazarında da kendi payını yükseltmeye başlamış durumda.

Net Applications'ın Aralık 2013 raporlarına göre, Windows 8 ve Windows 8.1, pazar payını yüzde 9.30'dan, yüzde 10.15'e çıkartarak, yüzde 0.85 gibi dünya işletim sistemi pazarı için önemli sayılabilecek bir ölçekte artırmayı başardı.

Windows 8, pazarda yüzde 0.01'lik bir kayıp yaşasa da, burada Windows 8'den Windows 8.1'e geçen kullanıcıların payının bulunduğunu söyleyebiliriz çünkü aynı dönemde Windows 8.1 de pazar payını yüzde 2.64'ten, yüzde 3.50'ye çıkardı.

Windows işletim sistemi olarak dünyada oldukça dominant ve farklı işletim sistemleri ile, toplamda yüzde 90'lık pazar payı mevcut. Windows'u ardından en dişli rakibi Mac OS işletim sistemi takip ederken, dünyanın yüzde 1.73'ü de Linux işletim sistemi kullanıyor.

windows_december_2013

Yıl sonunda en büyük pay kaybı yaşayan işletim sistemi ise Windows XP olmuş durumda. Yüzde 31.22'lik pazar payı, yüzde 27.84'e düşen efsaneleşmiş işletim sistemi XP, rakamlara bakılırsa pazar payını daha yeni Microsoft işletim sistemlerine kaptırıyor. Tabii bu da Microsoft'un lehine bir gelişme olarak nitelendirilebilir.

Görsel kaynak: The Next Web

Yorumlar (4)
 1. Akif Erdinç Akif Erdinç

  Windows vistanın olmasına halen şaşırıyorum gerçekten.

 2. Mustafa Y. Mustafa Y.

  Daha da artacaktır fakat şu an için uygulamalarda baya geri olduğu için kimse tercih etmiyor, biz kullanıcılarda az olduğumuz için firmalarda uygulama çıkartmıyor.

 3. Wime77 Wime77

  Microsoft 'un W8' i ne kadar başarısız olduğunun ıspatıdır bu.

  Satılan yeni cihazlar ile verilen iwndows 8 ler ile bu yuzdeye ulaşması ve hala Windows XP nin hatırı sayılır bir pazar payına sahip olması başarısızlığın belgesidir başarının değil.

  Windows Vista tan Windows 7 ye geçişe bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

  Microsoft'un XP de yaptığı bir hata da Internet Explorer sürüm yükseltmesine izin vermemesi. XP' nin %28 lik payı internet erişiminde Chrome ya da Mozilla ya yarıyor.

  PEki bu kullanıcılar neden Windows 8' e yükselmiyor MS bunu düşünsün.

 4. Şimdiye kadar sürümler arası geçişler yumuşaktı ve geçişlerde insanları rahatsız eden bir durum söz konusu değildi. Daha doğrusu alışılmışlığı bozmuyordu.

  Fakat; Win8 ile beraber alışılmışlık değişti. Yıllardır süre gelen kullanım alışkanlıkları bir kenara atıldı. Yeni alışkanlıklar kazandırmaya çalışıldı. Görsel olarak güzel fakat kullanım alışkanlığına uygun bir yapı değildi.

  Win8 çok keskin dönüş yaptı...