İsimtescil alan adı sektörünün 2013 karnesini çıkardı [İnfografik]

İsimtescil alan adı sektörünün 2013 karnesini çıkardı [İnfografik]

2013 artık sona ermiş olsa da şirketlerden yıl sonu raporları gelmeye devam ediyor. Bize ulaşan bir diğerini, Türkiye'nin lider alan adı satış ve barındırma şirketlerinden olan isimtescil'in hazırladığı infografiği paylaşıyoruz bu defa.

Yazının sonunda göz atabileceğiniz infografikte 2013 yılının alan adı sektöründe nasıl geçtiğine dair çok sayıda rakam bulabilirsiniz. Uluslararası kayıtlı alan adı sayısı, 2013 yılında yaşanan büyüme, alan adlarının aktiflik durumları ve sahip oldukları alan adı sayılarına göre en hızlı büyüme kaydeden ülkeler gibi çok sayıda bilgiye infografik üzerinden ulaşmak mümkün.

Türkçe olarak hazırlanan infografikte Türkiye ile ilgili çeşitli bilgilere de yer verilmiş. Örneğin Türkiye'deki en popüler alan adı uzantısı .com, toplam kayıtlı com.tr uzantısı 248 bin ve ülkemizin alan adı sayısına göre son bir yıldaki büyümesi de yüzde 10'un biraz üzerinde. İnfografikte en çok dikkat çeken bölümlerden biri de kuşkusuz Türkiye ve Avrupa'nın gerek internet kullanıcı sayısı gerekse nüfusa göre sahip olduğu ortalama alan adı adedinin kıyaslandığı kısım. İnfografikteki rakamlara göre Avrupa'da her 100 internet kullanıcısına 37 alan adı düşerken aynı rakam ülkemiz için 3 civarında.

Barınma hizmetini isimtescil'den alan web sitelerinin yüzde 30'dan fazlası Wordpress kullanıyor

Biraz da 2013 yılının isimtescil açısından nasıl geçtiğine bakalım; Şirket son bir yılda 230 bin alan adı kaydı yaparken 2 binin üzerinde de marka tescili gerçekleştirmiş. Diğer yandan isimtescil bünyesinde internet üzerinden yayın yapmaya başlayan web sitesi sayısı ise 45 binin üzerinde. Bu sitelerin yüzde 32'sinin Wordpress, yüzde 21'inin ise Joomla altyapısı kullanmaya başladıklarını belirtmekte yarar var.

Bahsettiğimiz infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

2013Infographic-isimtescil

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.