İsimtescil alan adı sektörünün 2013 karnesini çıkardı [İnfografik]
Alan Adı

İsimtescil alan adı sektörünün 2013 karnesini çıkardı [İnfografik]

2013 artık sona ermiş olsa da şirketlerden yıl sonu raporları gelmeye devam ediyor. Bize ulaşan bir diğerini, Türkiye'nin lider alan adı satış ve barındırma şirketlerinden olan isimtescil'in hazırladığı infografiği paylaşıyoruz bu defa.

Yazının sonunda göz atabileceğiniz infografikte 2013 yılının alan adı sektöründe nasıl geçtiğine dair çok sayıda rakam bulabilirsiniz. Uluslararası kayıtlı alan adı sayısı, 2013 yılında yaşanan büyüme, alan adlarının aktiflik durumları ve sahip oldukları alan adı sayılarına göre en hızlı büyüme kaydeden ülkeler gibi çok sayıda bilgiye infografik üzerinden ulaşmak mümkün.

Türkçe olarak hazırlanan infografikte Türkiye ile ilgili çeşitli bilgilere de yer verilmiş. Örneğin Türkiye'deki en popüler alan adı uzantısı .com, toplam kayıtlı com.tr uzantısı 248 bin ve ülkemizin alan adı sayısına göre son bir yıldaki büyümesi de yüzde 10'un biraz üzerinde. İnfografikte en çok dikkat çeken bölümlerden biri de kuşkusuz Türkiye ve Avrupa'nın gerek internet kullanıcı sayısı gerekse nüfusa göre sahip olduğu ortalama alan adı adedinin kıyaslandığı kısım. İnfografikteki rakamlara göre Avrupa'da her 100 internet kullanıcısına 37 alan adı düşerken aynı rakam ülkemiz için 3 civarında.

Barınma hizmetini isimtescil'den alan web sitelerinin yüzde 30'dan fazlası Wordpress kullanıyor

Biraz da 2013 yılının isimtescil açısından nasıl geçtiğine bakalım; Şirket son bir yılda 230 bin alan adı kaydı yaparken 2 binin üzerinde de marka tescili gerçekleştirmiş. Diğer yandan isimtescil bünyesinde internet üzerinden yayın yapmaya başlayan web sitesi sayısı ise 45 binin üzerinde. Bu sitelerin yüzde 32'sinin Wordpress, yüzde 21'inin ise Joomla altyapısı kullanmaya başladıklarını belirtmekte yarar var.

Bahsettiğimiz infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

2013Infographic-isimtescil

Yorumlar (7)
 1. Erçağ Göbel Erçağ Göbel

  Alan adı sorguladığınızda şu an bile domain bulmakta zorlanıyorsunuz. Türkiye'deki domain uzunluğu hakkında bilgide verilseymiş iyi olurmuş.

 2. Bir de kullanmayanlar domain satın almasa.Domain bulamıyoruz hepsi alınmış.

  1. Engin E. Engin E.

   Sonuna kadar katılıyorum. 265 milyonun %15i (39,75 Milyon) domainini kullanmıyormuş. Resmen karaborsacılık. (Ne isimler vardır onların arasında...)

 3. artık herşey internet üzerinden yapıldığı için ve alan adı ücretleri düşük olduğu için alınan adreslerin birçoğu 'sakla samanı gelir zamanı' mantığıyla alınıyor.

  önceden işyeri adına göre domain alınırken, şimdi alınabilen domaine göre işyerine ad veriliyor.

 4. Isa Koç Isa Koç

  Yahu odtü yada kim bakıyorsa şu direk .tr uzantısını bi kullanıma açsada bizde .de, .fr, .ru vs. gibi kendi adresimizi marka etsek. Yahu inan kendi kişisel sitemi isakoc.com yerine isakoc.tr olarak kullanmayı daha çok tercih ederim yani.

  Ama sanki çok iyi iş çıkarıyorlarmış gibi .com.tr diye ek yapıp duruyorlar bide üstüne belgeyle satıyorlar. Tamam sen gene şirketlere .com.tr ver belge iste ama .tr'den ne istiyorsun arkadaş.

 5. Ersin Demir Ersin Demir

  Kullanmayan arkadaşlar domain almasa jenerik domain sıkıntısı bile olmaz. 50 Domain alınıyor içinden adam gibi 2 - 3 site bile güncel bilgi vermiyor

 6. Meçhul Meçhul

  nic.tr yönetimini biran önce devre dışı bırakmaları lazım. Yüzlerce işe yaramaz uzantıları alabilmek için millet dünya para ödüyor bunu göremeyen nic.tr yönetimi tr alan adının satışına yasak koydurmuşlar resmen cari açığa katkı sağlamakla kalmayıp milleti tr alan adı kullanmamak için ellerinden geleni yapıyorlar bu devirde bu ekonomik şartlar bunu hayla devam ettiriyor olmaları açıkcası düşündürücü bir durum.

  webrazzi ekibinden bu konuya değinmelerini rica ediyorum.

  tr de alan adı satışı yasağı kalkmalı ve milelti tr alanadı kullanmaları için teşvik etmeleri lazım. Görüyoruz hergün yeni uzantı çıkıyor millet çatır çatır alıyor boşuna bizim paralar yurtdışına çıkıyor cari açığı artırıyor.şuan com.tr gen.tr web.tr satışına uygulanan yasak kalksa inanıyorumki heryıl milyonlarca dolar türkiye bütçesinde kalır ve tr alan adları çok rağbet görür. proje üretenler tr alan adı satışı yasak oldugu için tr uzantılı domainlere yatırım yapmaktan korkuyorlar çünkü projeyi satmak isteyince, okumuş kendi bilge sanan ama dünyadan bi haber yaşayan kişiler ile yönetilen nic.tr yönetimi karşılarına çıkıyor.