Snapchat’e büyük darbe: 4.6 milyon kullanıcının telefon numarası ve kullanıcı adı ortaya çıktı

SnapchatSnapchat’in kullanıcısı olan 4.6 milyon kişinin cep telefonu numarası ve kullanıcı adları, SnapchatDB! adlı internet sitesinde online ortamda herkese açık olarak yayınlandı.

Facebook tarafından 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddeden ve o süreçten sonra yaygınlığını artırmayı başaran Snapchat’in 4.6 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerinin ifşa edilmesi ile bazı kullanıcıları bir hayli zor durumda kalabilir.

Bildiğiniz gibi Snapchat daha önce güvenlik açığının kritik olmadığına dair açıklamalar yapmış, daha önce yapılan güvenlik uyarılarını da dikkate almamıştı. Şimdilik telefon numaraları ve kullanıcı adları sızdırılmış olsa da, Snapchat’ten iletilen fotoğrafların güvenliğinin de sorgulanmaya başlaması ihtimal dahilinde.

SnapchatDB adlı web sitesinde 4.6 milyon kullanıcının kişisel bilgileri SQL ya da CSV ortamlarında indirilebiliyor. Böylece bu formatlar içerisinde farklı numaraları ya da kullanıcı adlarını aratarak pek çok kişiyi bulabiliyorsunuz.

Screen Shot 2014-01-01 at 13.38.17

Telefon numaralarının son iki basamaklarının sansürlenmesinin sebebi ise, 4.6 milyon telefon numarasının spam olarak kullanılma ihtimalini minimize etmek olarak açıklanmış. SnapchatDB adlı web sitesi üzerinden 4.6 milyon kullanıcı bilgisini sızdıran hackerlar, aynı zamanda Bitcoin aracılığıyla da bağış topluyorlar.

Yorumlar (8)

 1. Su adresten hesabinizin bu 4.6 milyon’a dahil olup olmadigini kontrol edebilirsiniz.

  http://robbiet.us/snapchat/

  Cevapla
 2. İbrahim ÖZKAN |

  Webrazzi gibi bir sitenin böyle bir şeyi paylaşmasını kınıyorum.

  Cevapla
  • Kınayacak başka bişiy bulamadınızmı ? Haberimiz olmasamıydı ?

   Cevapla
   • İbrahim ÖZKAN |

    Ben buradan verilen habere değil, linklerin açık açık verilip indirilmesinden bahsediyorum. Buna aracılık edilmesi hoş bir şey mi? (Şunu da diyebilirsiniz, zaten bunlar internete yayıldı, ulaşmak kolay. Bu mümkün fakat hacklenen bilgilerin indirilmesine aracılık etmek ve bunu webrazzi gibi bir sitenin yapması. Burası klasik herşeyin yayıldığı bir forum sitesi değil)

 3. Site suspended olmuş ama databasei çekenler sorgulama siteleri yapmış hemen.
  http://robbiet.us/snapchat/
  ya da
  http://www.snapcheck.org/

  Cevapla
 4. Biraz uçuk olabilir ama ben bu işin Facebook tarafından yapıldığını düşünmeye başladım. Sen satmazsan bizde sattırmasını biliriz deyip değer düşürmek adına böyle bir şey yaptırmış olabilir. Niye hackerlar var inanılmaz şeyler yapıyorlar. Bir sistemi çökertmek bilgi almak zor olmasa gerek. Facebook’un bunu yapacak paraya ve güce sahip.

  Cevapla
 5. ferhat bayram |

  zaten bu uygulama cok gereksız bence

  Cevapla
 6. Arkadaslar snapchat de nasil kullanici adi degistirilir

  Cevapla

Bir Cevap Yazın