Hummingbird Ventures'tan yatırım alan TaxiBeat, Türkiye pazarını inceliyor
Mobil

Hummingbird Ventures'tan yatırım alan TaxiBeat, Türkiye pazarını inceliyor

Sizlere daha önce Yunanistan merkezli taksi çağırma servisi TaxiBeat'ten bahsetmiştik. Hummingbird Ventures'tan aldığı 4 milyon dolar yatırım alan TaxiBeat, şu sıralar Türkiye pazarına giriş yapmak için analizler yapıyor.

Haziran ayında Aslanoba Capital'den 2 milyon dolar yatırım alan BiTaksi ile birlikte özellikle son dönemde BiTaksi'ye yerli ve yabancı rakiplerin gelebileceği söyleniyordu. Ancak BiTaksi'nin ilk olmanın avantajını çok iyi kullandığını ve tanıtım, pazarlama faaliyetlerini özellikle 'outdoor' mecrasında başarılı kampanyalar yürüttüğünü biliyoruz.

Buna karşılık aynı hizmeti sunan Yunanistan merkezli TaxiBeat, Hummingbird Ventures'tan aldığı yatırımla birlikte toplam yatırım miktarını 7,3 milyon dolara çıkarmış oldu.

mobile1-eng2

Taxibeat, şu anda Yunanistan’ın yanısıra Fransa, Meksika, Brezilya pazarında hizmet veriyor özellikle son yatırımın ardından Hummingbird'ün aktardığı bilgiye göre şirket Türkiye pazarına girmek için analizler yapıyor.

Türkiye pazarındaki taksi kullanım oranının ve pazar hacminin şirketin dikkatini çektiğini ancak yine de pazara giriş yapmak için araştırmalarının devam ettiğini belirten şirket bununla birlikte eğer Türkiye pazarına giriş yaparlarsa Hummingbird'ün lokal takımı kurmalarında yardımcı olacağını aktardı.

Webrazi Ödeme Sistemleri Konferansı 2013'te konuşmacılarından olan BiTaksi kurucusu ve CEO'su Nazım Salur uygulamalarının indirilme sayısının 250 bin, aylık aktif kullanıcı sayılarnın ise 150 bine ulaştığını aktarmıştı. TaxiBeat'in Türkiye pazara ile ilgili gelişmelerini takip ederek sizlere aktarıyor olacağız.

Yorumlar (2)
 1. Tolga Takmaz Tolga Takmaz

  bitaksi dısarıdan cok guzel yuruyor gibi gorunsede olayı birde taksiclerden dinlemek gerekli diye dusunuyorum. gecen gun taksiye bitaksi kullanan bir taksiye bindim taksici arkadas ile bitaksi uzerine konusma fırsatım oldu. ona gore olay abartıldıgı kadar iyi değil taksici açısında eksikler oldukca fazla.. mesela harita sıkıntılı odemelerin geri donusunde kullandıklar alısveriş kart modeli sıkıntılı, musteri ulasacagı yere vardıktan sonra kart bilgileri tek tek girmek musteriye onay gitmesi sureci uzun suren bir surec. bu ve bunun gibi 3 5 sıkıntı daha anlattı

  kısacası demek istedigim bu sektore girmeyi dusunen firmalar bence ilk once adetli bir saha ekibi ile bitaksi kullanan taksici arkadasları dinlemeli rakiplerinin hangi konuda (konularda) geri kaldıgını bizzat kullanıcılardan dinlemeli

 2. Barış Ünver Barış Ünver

  Yabancı oyuncuların ülkemiz pazarına girmelerini olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Bitaksi uygulamasına defalarca kez ihtiyacım oldu ancak henüz Ankara'da hizmet vermediği için geleneksel yöntemlere başvurdum.

  http://tinypic.com/r/n66rtf/5

  Tolga Bey yorumunda önemli noktalara değinmiş. Eminim ki bu sıkıntılar bitaksi yöneticileri tarafından da biliniyor ve gerekli çözümler üretiliyordur. Yakın zamanda farklı oyuncuları da göreceğimizi tahmin ediyorum. Hasan Aslanoba tarafından yapılan yatırımın ne kadar isabetli olduğu da bu vesileyle ispatlanmış oldu. Umarım bitaksi uygulaması geleneksel çözümlerin teknoloji ile buluşmasına iyi bir örnek olarak diğer girişimcileri ve yatırımcıları da harekete geçirir.