Facebook otomatik başlayan video reklamlarını yayına aldı

Facebook otomatik başlayan video reklamlarını yayına aldı

Facebook’un, YouTube ve TV reklam pazarından pay kapmak için hazırladığı, 32 sayfalık belgenin basına sızdığını geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Üzerinden bir gün geçmeden Facebook test ettiği yeni video reklamlarını paylaştı.

Facebook mobil beklentisini de ortaya koyan test videosunda haber akışında ilerleyen kullanıcıya video reklam gösterilmeye başlanıyor.

Kullanıcı isterse videoyu tam ekran izleyebiliyor ama asıl sorun videonun otomatik başlaması olacak görünüyor. Haber akışında sessiz başlayan video tam ekran izlenme modunda sesli duruma geçiyor.

Mobil reklam gelirleri toplam gelirlerinin yarısına yakınını oluşturan Facebook, video reklamlarıyla mobilden gelen gelirleri artırmak niyetinde. Facebook Eylül ayında başladıkları testlerde video reklamlarda yüzde 10 daha fazla etkileşim yakalandığını belirtmesine karşın video süresine dair açıklama yapılmamış.

Videoyu izlemek istemeyen kullanıcı haber akışını aşağı doğru kaydırarak geçebiliyor. İlk zamanlarda videoyu kapatmak için tıklayanların da olacağını düşündüğümüzde, izlenme oranları yüksek seyretse de zamanla azalacaktır. Video reklam bittikten sonra kullanıcıya iki ayrı video daha gösterme seçeneği veren Facebook, reklam verenin daha fazla video izletebilmesine de olanak tanımış.

Genel olarak kullanıcının sınırlı internet paketiyle gezindiğini düşündüğümüzde, video gibi yüksek veri tüketimine sebep olan bir içeriğin kullanıcıdan izinsiz gösterilmesi, kullanıcının internet paketini de kullanmış olacaktır. Facebook bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada kullanıcı WiFi'a bağlı olmadan video reklamların yüklenmeyeceğini ama WiFi'da yüklenen reklamların saklanarak sonrasında yeniden gösterebileceğini belirtiyor.

Facebook'u bu hamlesiyle YouTube'un reklam gelirlerini hedefliyor gibi görünse de YouTube kullanıcısı sadece video içeriği için video platformunu kullanıyor. YouTube'un video öncesi gösterilen reklamlar konusunda genç nüfustan sıkça eleştiri aldığını düşündüğümüzde Facebook'un bu hamlesinin pazarlamacılar ve kullanıcılar arasında nasıl bir ikilem yaratacağını birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.