Facebook video reklamları, YouTube ve TV reklamlarına rakip olacak mı?

Facebook video reklamları, YouTube ve TV reklamlarına rakip olacak mı?

Facebook'un, YouTube ve TV reklamları pazarından pay kapmak için hazırladığı, 32 sayfalık belge basına sızdı. İlk defa TechCrunch tarafından haberleştirilen bu gelişme ile Facebook'un 2014 yılının ilk çeyreğindeki önemli planları da açığa çıkmış oldu.

"Facebook For Business: Video On Facebook" adlı sunumun açık bir hedefi var. O da adeta bir derya deniz olan TV ve YouTube reklam bütçeleri pastasından pay kapmak. Çok kısa bir süre önce mobil uygulamala yüklemeleri için mobilde bir video reklam çalışması başlatan Facebook, bu sefer daha büyük bir adım atıyor ve elindeki en büyük kozu olan "hedefli reklamlar" ile video reklamlar için ciddi bir aksiyon almaya hazırlanıyor. Amaç ise, TV reklamlarını dijitale çevirmek. Aslına bakarsanız, TV reklamlarının dijital dönüşümü zaten başlamıştı. YouTube'da pre-roll reklamlar ile reklam ajansları artık mesajlarını verirken ilk 3-5 saniyeyi daha çarpıcı hale getirmek adına brief alıyorlardı. Özellikle bu tarz mass çıkacak reklamların dijitalde kullanılması ve dijitale uyumlu hale getirilmesi de, YouTube reklamları ile hızlı yol aldı.

reach-more-people-than-major-tv-networks

Facebook'un elinde bir başka ciddi koz daha var. Facebook, televizyon için çok ciddi bir rakip. Markalar açısında televizyon reklamı çıkmak, hedeflediği kitleye gösterim yapmanın asla kesin bir yolu değil. Facebook'un üzerine en çok gideceği söylem bu olacak, çünkü ellerindeki koz da hedeflenmiş reklamlarda Facebook'un başarısı. Bunun yanı sıra, eMarketer'ın yaptığı bir araştırmaya göre dijitalde harcanan zaman, TV karşısında geçirilen zamanı aşıyor. 2013 yılı verilerine göre insanlar telefonlarını günde ortalama 100 defa, Facebook hesaplarını ise günde ortalama 10-15 defa kontrol ediyorlar.

Facebook'un en iddialı olduğu kitle, 18-24 yaş arası kitle. Çünkü bu kitle TV karşısında değil, dijital dünyada. Mesela Nielsen istatistiklerine göre televizyon ağları, prime time'da 18-24 yaş arası kitlenin yüzde 55 ile yüzde 61'i arasında değişen yüzdelerle erişebiliyor. Facebook'ta ise bu yaş aralığı için erişim yüzdesi, yüzde 70. Hedefli reklamlarda başarı oranı konusunda Facebook'un başarısı tartışılmaz.

Facebook'un hedefi: YouTube'dan daha iyisi

Şu anda video reklam konusunda dünyanın en güçlü reklam ağlarından birisi doğal olarak YouTube'un kontrolünde. Televizyon reklamlarında, reklamverenler zaten hangi kitleye ulaştıklarından çok fazla emin değiller. Bu noktada Facebook, TV reklamlarını elimine edebilirken, YouTube ise hedefli reklam konusunda TV reklamlarına göre daha avantajlı. Bu noktada, Facebook YouTube'dan daha iyi olmak adına 2014 yılında devreye sokacağı çok detaylı bir video insight raporlaması sistemi üzerinde çalışıyor.

Sonuç olarak, Facebook'un video reklam satışlarının nasıl yapılabileceğinin anlatılması hazırlanan ve basına sızan bu gizli sunum, Facebook'un yakın dönem stratejisi ile de ilgili fikir veriyor. Anlaşılan 2014 yılının ilk çeyreğinden itibaren Facebook'un video reklamları karşımıza çıkacak ve Facebook, reklam gelirlerini video reklamlar ile de artırmaya devam edecek.

Görsel Kaynak: TechCrunch

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.