Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne 1181 kişi katıldı, işte sonuçlar!

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne 1181 kişi katıldı, işte sonuçlar!

Geçtiğimiz hafta başında sizlerle Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi adı altında bir anket paylaşmıştık. 2 Aralık Pazartesi günü yazının yayına girdiği dakikadan, 6 Aralık Cuma saat 15.00'a kadar yayında kalan ankete 1181 kişi katıldı.

Türkiye'de bulunan yazılım profesyonellerinin demografik bilgileriyle kullandıkları araçları, teknolojileri, dilleri ve framework'leri öğrendiğimiz ankette ayrıca yazılım geliştirilen ekiplerin genel yapısıyla alakalı da önemli sonuçlar elde ettik.

Sözü daha fazla uzatmadan anketin sonuçlarını paylaşmaya başlıyoruz. İlk olarak demografik bilgiler.

Türkiye'de yazılım geliştirenler ortalama 26 yaşında ve yarısı üniversite mezunu

Ankete katılan kişilerin yüzde 9'u lise mezunu, yüzde 25'i üniversite öğrencisi, yüzde 49'u üniversite mezunu ve yüzde 16'sı da yüksek lisans ya da doktora öğrencisi/mezunu. Bu rakamların ardından yazılım profesyonellerinin çok önemli bir kısmının oldukça genç olduğunu ve sektörü ileride ciddi bir yenilenmenin beklediğini de ekleyebiliriz.

yazilimci-egitim-durumu

Yazılım profesyonellerinin yüzde 25'i çalıştıkları şirketi girişim, yüzde 29'u kurumsal, yüzde 7'si ajans, yüzde 17'si orta ölçekli yazılım şirketi, yüzde 6'sı büyük ölçekli yazılım şirketi olarak tanımlıyor. Freelance olarak çalışanların oranı yüzde 11 seviyesindeyken öğrenci kesim ise yüzde 6'lık bir yer kaplıyor. Diğer yandan yazılım profesyonellerinin yalnızca yüzde 4'ü kadın. Ankete katılanların yaş dağılımına bakacak olursak en kalabalık ilk 7 yaş, 30 ile 40 arasında. Sektör çalışanlarının ortalama yaşı ise 26.6.

yazilimci-sirket-tanimi

En çok kullanılan IDE Visual Studio, text editörü Notepad++. En çok tercih edilen hosting şirketi ise Amazon

Ve gelelim en zevkli yere: yazılım geliştiricilerin kullandıkları işletim sistemi, araç, yazılım dilleri ve framework'lere! :)

Yazılım profesyonellerinin yüzde 25'i (419 kişi) iOS, yüzde 25'i Linux (421) ve yüzde 50'si de (836) Windows kullanıyor. En çok tercih edilen proje yönetimi ya da issue tracking uygulaması ise yüzde 32 ile Jira. Jira'yı yüzde 13 ile Bugzilla ve Trello, yüzde 12 ile Basecamp, yüzde 4 ile Mantis ve yüzde 2 ile Pivotal Tracker takip ediyor. Bu seçenekler dışında yanıt verenlerin oranı da yüzde 23.

yazilimci-proje-yonetim-araclari

Türkiye'de yazılım geliştiriciler arasında en çok kullanılan IDE yüzde 25 ile Microsoft Visual Studio. Visual Studio'nun ardından yüzde 23 ile Eclipse, yüzde 13 ile Netbeans, yüzde 11 ile Xcode, yüzde 10 ile Dreamweaver ve yüzde 8 ile JetBrains PhpStorm takip ediyor. Aptana Studio yüzde 3 ile son sırada yer alırken bu seçeneklerden başka bir IDE'yi kullananların oranı ise yüzde 8.

yazilimci-kullanilan-ide

Metin editörü tarafında ise Notepad++ yüzde 46 ile lider durumda. Sublime Text yüzde 27 ile ikinci, Vim yüzde 11 ile üçüncü, TextMate yüzde 4 ile dördöncü. Bu isimlerin ardından Coda ve Emacs geliyor. Diğer seçeneğini işaretleyenlerin oranı ise yine yüzde 8. IDE ve metin editörü sonuçlarına bakacak olursak ücretsiz sunulan araçların öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

yazilimci-kullanilan-metin-editoru

Yazılım profesyonellerinin en çok tercih ettiği hosting ya da PaaS şirketi yüzde 19 ile Amazon. Amazon'un ardından DigitalOcean yüzde 11, Linode yüzde 4 ve Rackspace ise yüzde 3 seviyesinde kalmış, dünyanın en başarılı PaaS şirketi olan Heroku ise yüzde 6. Türkiye'de hizmet veren şirketlerden SadeceHosting yüzde 13, İsim Tescil yüzde 11 ve Doruk.Net ise yüzde 3 rakamlarına ulaşmış. Diğer seçeneklerini işaretleyenler ise yüzde 26.

yazilimci-web-hosting-cloud-servisleri

Programlama ve scripting dilleri tarafında PHP, .Net Framework ve jQuery zirvede

Türkiye'de yazılım profesyonellerinin en çok kullandığı programlama dili ise yüzde 30 ile PHP. PHP'nin ardından yüzde 22 ile Java, yüzde 14 ise C#, yüzde 11 ile Python ve yüzde 5 ile Ruby geliyor. Bu isimlerin dışında bir programlama dilini tercih edenlerin oranı ise yüzde 19.

yazilimci-programlama-dilleri

Back-end yani arkayüz geliştirmelerde en çok kullanılan framework'ler ise sırasıyla şöyle: .NET Framework, Node.js, CodeIgniter, Django, Ruby on Rails, Zend, Spring ve Symfony. Diğer seçeneğinin işaretlenme oranı ise yüzde 5. Front-end yani önyüz geliştirmeye gelecek olursak, sıralam şu şekilde: jQuery, Angular.JS, Modermizr, Backbone.js ve CoffeeScript. Diğer seçeneği ise yüzde 8.

yazilimci-backend-frameworks

yazilimci-kullanilan-frontend-kutuphaneleri

Türkiye'deki yazılım geliştiricilerin en çok tercih ettikleri database/veritabanları ise şu şekilde sıralanmış: MySQL, Microsoft SQL Server, MongoDB, Oracle, PostgreSQL ve CouchDB. Bu isimler dışında bir isim kullananların oranı ise yüzde 3.

yazilimci-kullanilan-veritabani

Versiyon kontrol sistemi için en çok Git kullanılıyor. Mobil tarafta ise ilgi sıralaması şu şekilde: Android, iOS ve Windows Phone

Versiyon kontrol sistemlerine gelecek olursak, yazılım profesyonellerinin yüzde 39'u ücretsiz ve açık kaynak olan Git'i tercih ediyor. Subversion yüzde 21, SourceSafe yüzde 5 ve Mercurial ise yüzde 2 civarında seyrediyor. GitHub'ın Git altyapısı ile şirketlere sunduğu GitHub Enterprise ise yüzde 24'lük bir oranla ülkemizde tercih ediliyormuş.

yazilimci-kullanilan-kontrol-sistemi

Mobil tarafta ise Android platformu için uygulama geliştiştirenlerin oranı yüzde 37, iOS'ta yüzde 25 ve Windows Phone'da ise yüzde 10. Yanıtlaması zorunlu olmayan bu soruya yüzde 25'lik kesim ise hiçbiri seçeneğini işaretlemiş.

yazilimci-mobil-platform

Türkiye'de yazılım ekipleri ya da projelerinde yüzde 73 oranla test mühendisi yer almıyor!

Yazılım geliştirmenin en önemli alt başlıklarından biri de yazılım testi. Ancak sonuçlara göre Türkiye'de yazılım ekipleri ya da projelerinde yüzde 73 oranla test mühendisi yer almıyor. Diğer yandan TDT (Test Driven Developlent) yapılma oranı ise yüzde 43. Bu arada kısaca TDT, yazılımcının çalışacak kodu yazmadan önce o kodun testini yazması anlamına geliyor. Yani bu iki sonucun birbirini tamamladığını, ekiplerde test mühendisi yer almasa da yüzde 43'lük bir oranla kodların TDT olarak yazıldığını -her ne kadar TDT daha az hatalı kod yazılmasına sebep olsa da- söyleyemeyiz.

yazilimci-test-driven-development

Twitter Bootstrap veya Zurb Foundation gibi zaman kazandırıcı arayüz çözümlerinin kullanılma oranı yüzde 51 seviyesinde kalmış. Versiyon kontrol sistemi kullanıma oranı yüzde 78 olurken yazılan kodun bir başka tarafından review edilip ancak o yöntemle bir üst ortama çıkmasının oranı ise yüzde 51. Yazılım projelerinde canlı ortam haricinde test için başka geliştirilme ortamlarının kullanıması ise yüzde 71 gibi yüksek bir seviyede.

yazilimci-bootstrap-zurb

Anket sonuçlarını yazıya eklediğimiz 3 ayrı galeride detaylı olarak görüntüleyebilir, dilerseniz görselleri kaydedebilirsiniz. Yazılım dünyasının oldukça geniş olduğunu düşünecek olursak bazı soruların farklı kesimler için farklı sorulması gibi uygulamalara gidilebilirdi. Ancak anket neticesinde genel olarak Türkiye'de bulunan yazılım profesyonellerinin neleri kullandığı, nasıl kullandığı ve hangi tip ekiplerde/projelerde çalıştıkları hakkında fikir sahibi olmaya çalıştık. Umarız başarmışızdır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.