Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne 1181 kişi katıldı, işte sonuçlar!
Yazılım

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne 1181 kişi katıldı, işte sonuçlar!

Geçtiğimiz hafta başında sizlerle Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi adı altında bir anket paylaşmıştık. 2 Aralık Pazartesi günü yazının yayına girdiği dakikadan, 6 Aralık Cuma saat 15.00'a kadar yayında kalan ankete 1181 kişi katıldı.

Türkiye'de bulunan yazılım profesyonellerinin demografik bilgileriyle kullandıkları araçları, teknolojileri, dilleri ve framework'leri öğrendiğimiz ankette ayrıca yazılım geliştirilen ekiplerin genel yapısıyla alakalı da önemli sonuçlar elde ettik.

Sözü daha fazla uzatmadan anketin sonuçlarını paylaşmaya başlıyoruz. İlk olarak demografik bilgiler.

Türkiye'de yazılım geliştirenler ortalama 26 yaşında ve yarısı üniversite mezunu

Ankete katılan kişilerin yüzde 9'u lise mezunu, yüzde 25'i üniversite öğrencisi, yüzde 49'u üniversite mezunu ve yüzde 16'sı da yüksek lisans ya da doktora öğrencisi/mezunu. Bu rakamların ardından yazılım profesyonellerinin çok önemli bir kısmının oldukça genç olduğunu ve sektörü ileride ciddi bir yenilenmenin beklediğini de ekleyebiliriz.

yazilimci-egitim-durumu

Yazılım profesyonellerinin yüzde 25'i çalıştıkları şirketi girişim, yüzde 29'u kurumsal, yüzde 7'si ajans, yüzde 17'si orta ölçekli yazılım şirketi, yüzde 6'sı büyük ölçekli yazılım şirketi olarak tanımlıyor. Freelance olarak çalışanların oranı yüzde 11 seviyesindeyken öğrenci kesim ise yüzde 6'lık bir yer kaplıyor. Diğer yandan yazılım profesyonellerinin yalnızca yüzde 4'ü kadın. Ankete katılanların yaş dağılımına bakacak olursak en kalabalık ilk 7 yaş, 30 ile 40 arasında. Sektör çalışanlarının ortalama yaşı ise 26.6.

yazilimci-sirket-tanimi

En çok kullanılan IDE Visual Studio, text editörü Notepad++. En çok tercih edilen hosting şirketi ise Amazon

Ve gelelim en zevkli yere: yazılım geliştiricilerin kullandıkları işletim sistemi, araç, yazılım dilleri ve framework'lere! :)

Yazılım profesyonellerinin yüzde 25'i (419 kişi) iOS, yüzde 25'i Linux (421) ve yüzde 50'si de (836) Windows kullanıyor. En çok tercih edilen proje yönetimi ya da issue tracking uygulaması ise yüzde 32 ile Jira. Jira'yı yüzde 13 ile Bugzilla ve Trello, yüzde 12 ile Basecamp, yüzde 4 ile Mantis ve yüzde 2 ile Pivotal Tracker takip ediyor. Bu seçenekler dışında yanıt verenlerin oranı da yüzde 23.

yazilimci-proje-yonetim-araclari

Türkiye'de yazılım geliştiriciler arasında en çok kullanılan IDE yüzde 25 ile Microsoft Visual Studio. Visual Studio'nun ardından yüzde 23 ile Eclipse, yüzde 13 ile Netbeans, yüzde 11 ile Xcode, yüzde 10 ile Dreamweaver ve yüzde 8 ile JetBrains PhpStorm takip ediyor. Aptana Studio yüzde 3 ile son sırada yer alırken bu seçeneklerden başka bir IDE'yi kullananların oranı ise yüzde 8.

yazilimci-kullanilan-ide

Metin editörü tarafında ise Notepad++ yüzde 46 ile lider durumda. Sublime Text yüzde 27 ile ikinci, Vim yüzde 11 ile üçüncü, TextMate yüzde 4 ile dördöncü. Bu isimlerin ardından Coda ve Emacs geliyor. Diğer seçeneğini işaretleyenlerin oranı ise yine yüzde 8. IDE ve metin editörü sonuçlarına bakacak olursak ücretsiz sunulan araçların öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

yazilimci-kullanilan-metin-editoru

Yazılım profesyonellerinin en çok tercih ettiği hosting ya da PaaS şirketi yüzde 19 ile Amazon. Amazon'un ardından DigitalOcean yüzde 11, Linode yüzde 4 ve Rackspace ise yüzde 3 seviyesinde kalmış, dünyanın en başarılı PaaS şirketi olan Heroku ise yüzde 6. Türkiye'de hizmet veren şirketlerden SadeceHosting yüzde 13, İsim Tescil yüzde 11 ve Doruk.Net ise yüzde 3 rakamlarına ulaşmış. Diğer seçeneklerini işaretleyenler ise yüzde 26.

yazilimci-web-hosting-cloud-servisleri

Programlama ve scripting dilleri tarafında PHP, .Net Framework ve jQuery zirvede

Türkiye'de yazılım profesyonellerinin en çok kullandığı programlama dili ise yüzde 30 ile PHP. PHP'nin ardından yüzde 22 ile Java, yüzde 14 ise C#, yüzde 11 ile Python ve yüzde 5 ile Ruby geliyor. Bu isimlerin dışında bir programlama dilini tercih edenlerin oranı ise yüzde 19.

yazilimci-programlama-dilleri

Back-end yani arkayüz geliştirmelerde en çok kullanılan framework'ler ise sırasıyla şöyle: .NET Framework, Node.js, CodeIgniter, Django, Ruby on Rails, Zend, Spring ve Symfony. Diğer seçeneğinin işaretlenme oranı ise yüzde 5. Front-end yani önyüz geliştirmeye gelecek olursak, sıralam şu şekilde: jQuery, Angular.JS, Modermizr, Backbone.js ve CoffeeScript. Diğer seçeneği ise yüzde 8.

yazilimci-backend-frameworks

yazilimci-kullanilan-frontend-kutuphaneleri

Türkiye'deki yazılım geliştiricilerin en çok tercih ettikleri database/veritabanları ise şu şekilde sıralanmış: MySQL, Microsoft SQL Server, MongoDB, Oracle, PostgreSQL ve CouchDB. Bu isimler dışında bir isim kullananların oranı ise yüzde 3.

yazilimci-kullanilan-veritabani

Versiyon kontrol sistemi için en çok Git kullanılıyor. Mobil tarafta ise ilgi sıralaması şu şekilde: Android, iOS ve Windows Phone

Versiyon kontrol sistemlerine gelecek olursak, yazılım profesyonellerinin yüzde 39'u ücretsiz ve açık kaynak olan Git'i tercih ediyor. Subversion yüzde 21, SourceSafe yüzde 5 ve Mercurial ise yüzde 2 civarında seyrediyor. GitHub'ın Git altyapısı ile şirketlere sunduğu GitHub Enterprise ise yüzde 24'lük bir oranla ülkemizde tercih ediliyormuş.

yazilimci-kullanilan-kontrol-sistemi

Mobil tarafta ise Android platformu için uygulama geliştiştirenlerin oranı yüzde 37, iOS'ta yüzde 25 ve Windows Phone'da ise yüzde 10. Yanıtlaması zorunlu olmayan bu soruya yüzde 25'lik kesim ise hiçbiri seçeneğini işaretlemiş.

yazilimci-mobil-platform

Türkiye'de yazılım ekipleri ya da projelerinde yüzde 73 oranla test mühendisi yer almıyor!

Yazılım geliştirmenin en önemli alt başlıklarından biri de yazılım testi. Ancak sonuçlara göre Türkiye'de yazılım ekipleri ya da projelerinde yüzde 73 oranla test mühendisi yer almıyor. Diğer yandan TDT (Test Driven Developlent) yapılma oranı ise yüzde 43. Bu arada kısaca TDT, yazılımcının çalışacak kodu yazmadan önce o kodun testini yazması anlamına geliyor. Yani bu iki sonucun birbirini tamamladığını, ekiplerde test mühendisi yer almasa da yüzde 43'lük bir oranla kodların TDT olarak yazıldığını -her ne kadar TDT daha az hatalı kod yazılmasına sebep olsa da- söyleyemeyiz.

yazilimci-test-driven-development

Twitter Bootstrap veya Zurb Foundation gibi zaman kazandırıcı arayüz çözümlerinin kullanılma oranı yüzde 51 seviyesinde kalmış. Versiyon kontrol sistemi kullanıma oranı yüzde 78 olurken yazılan kodun bir başka tarafından review edilip ancak o yöntemle bir üst ortama çıkmasının oranı ise yüzde 51. Yazılım projelerinde canlı ortam haricinde test için başka geliştirilme ortamlarının kullanıması ise yüzde 71 gibi yüksek bir seviyede.

yazilimci-bootstrap-zurb

Anket sonuçlarını yazıya eklediğimiz 3 ayrı galeride detaylı olarak görüntüleyebilir, dilerseniz görselleri kaydedebilirsiniz. Yazılım dünyasının oldukça geniş olduğunu düşünecek olursak bazı soruların farklı kesimler için farklı sorulması gibi uygulamalara gidilebilirdi. Ancak anket neticesinde genel olarak Türkiye'de bulunan yazılım profesyonellerinin neleri kullandığı, nasıl kullandığı ve hangi tip ekiplerde/projelerde çalıştıkları hakkında fikir sahibi olmaya çalıştık. Umarız başarmışızdır.

Yorumlar (67)
 1. Ilhan Kuzgun Ilhan Kuzgun

  Güzel anket sonuçları ancak şunu dikkate almayı unutmayın. Anket sonuçlar webrazzi kullanıcıları arasındadır. Yani bilimsel olarak yazılım dünyasını değil webrazzi kullanıcılarını temsil eder.

 2. Ali Babacan Ali Babacan

  ilginç memlekette ne kadar çok dahi varmış herkes kendini bayağı geliştirmiş gözüküyor. Sanki anketi biraz ego ile işaretlemiş çoğu arkadaş :)

 3. Destan Sarpkaya Destan Sarpkaya

  "Programlama ve scripting dilleri tarafında PHP, .Net Framework, jQuery ve MySQL zirvede"

  kütüphaneye de dil demişsiniz ya ben daha da bişi demiyorum...

  1. Bahsettiğiniz ara başlık altındaki bölümün tamamını anlatmak için kullanılmış. Ama takıldığınız için MySql'i kaldırdım oradan.

   1. İbrahim Yilmaz İbrahim Yilmaz

    Merhaba,

    Ali bey, kaldırmanız gereken jQuery olmalıydı. *SQL çok kısıtlı da olsa fonksiyon tanımlayabilme gibi programlama dillerinde var olan temel özellikleri kendine has bir syntax ile barındırıyor. Burası çok tartışmalı bir konu ama jQuery pek değil...

    Selamlar.

 4. Ben bu anketteki Test Driven Development sonuçlarına takıldım. Belki Webrazzi kullanıcıları TDD uyguluyor olabilir ama ben bugüne kadar Türkiyede o kadar programcının kodlarını gördüm , hiçbirinin Test Driven Development ile yazıldığına şahit olmadım. Bence de anket sonuçlarında biraz kişisel ego hakim.

  1. Katılıyorum. Haftada 4-5 yazılımcı mülakatı yapıyorum, daha 1 tane TDD yapan çıkmadı karşıma. Çok merak ettim kimler nasıl yapıyorlar

  2. Mustafa Ileri Mustafa Ileri

   Bence TDD konusunda, isaretleren insanlar biliyorum ama uygulamiyoruz gibi davranmis olabilir. Zira bir suru sirkette calistim ve sadece tekinde TDD' a sahit oldum.

   Cok inandirici gelmedi acikcasi...

  3. Bence o soruyu "Yazılım test ediliyor mu?" şeklinde anlamış ve butona basıp ekran cortlamayınca da OK diyen bir test süreci düşünmüş cevaplayanların çoğu

 5. PHP yi Visual Studio üzerindemi geliştiriyolarmış :)

  1. Ben uzun dönem kullandım. c# kadar iyi olmasa da Visual Studio sevenler için çözümler var. http://www.jcxsoftware.com/jcx/vsphp/home

  2. Mesala 1000 kişi .net için vs kullanıyordur.

   php için 999 kişi nodepad++ , 999 editplus kullanıyordur.

  3. Bu sonuçtan utandım işte... bende aynını soracaktım.

 6. Ayhan Baris Ayhan Baris

  PHP, açık ara önde.

 7. Murat Özgür Kaymakci Murat Özgür Kaymakci

  TDD kullanıyoruz diyen arkadaşlar ya siz yalan söylüyorsunuz yada ben sektörde kullanan yer görmedim :)

  1. Packard Bell Packard Bell

   Sektörün %43 ü TDD mi yapıyormuş ? IP leri bi kontrol edin, ankete yurtdışından sızma olmuştur.

  2. Yusuf Dursun Yusuf Dursun

   hem kod yaz ve işi gücü bırak birde test kodlarını yaz, ben hiç kullanmadım açıkcası :)

   1. Tayyar Dürdan Tayyar Dürdan

    Hem de geliştirilecek uygulamanın testlerini uygulamadan önce yaz! Peheey

 8. Bu kadar saçma sapan sonuç görmedim... En çok kullanılan dil php, en çok kullanılan editör visual studio.... Mysql dil değil... 1000 kişilik anketle çok iddaalı sonuçlar çıkarmışsınız....

  1. İddialı sonuçlar çıkması için sonuçları manipüle etmemizi mi istiyorsunuz anlamadım :)

  2. c#, .net, vb. gelişticilerin tamamına yakınının visual studion kullanmasından ve php için milyon tane editör ya da ide olmasından bu sonuç gayet normal değilmi.

   Eğer php geliştiricilerinde kullandığı hakim bir ide olsaydı elbet o 1. olurdu.

 9. Selçuk Selçuk

  webrazzi diye teknoloji sitesinde "1000liraya hindistandan adam getirtecez" diye yazılar yazılan, 300 liraya web sitesi yapılan, 15 liraya blog psd çizilen, 5000 liraya facebookun gelişmişini isteyen müşterilerle dolu ülkede TDD yapan adama helal olsun :) valla tanışmak isterdim kendisiyle.

  1. Hakan Torun Hakan Torun

   Ortam daha iyi anlatılamazdı, tebrik ederim.

 10. yahu anketin sonuçları tabii ki tartışılabilir ama en çok kullanılan programlama dilinin PHP olması ile an çok kullanılan IDE'nin Visual Studio olmasını bir çelişki gibi gören arkadaşlar biraz insaflı olsun. ya da matematik çalışsınlar.

  PHP kullananlar 20 farklı ortamda kod yazabildiklerinden (notepad, sublime vs. vs.) İDE konusunda visual studio ile yarışacak bir PHP rakibi çıkmaz.

  1. Ali Emre Ali Emre

   Bu kadar emin konuşabildiğinize göre, PHPStorm'u henüz kullanmadınız sanırım?

   1. rakip kelimesini yanlış anladınız herhalde. burada rakip çıkmaz dediğim şey visual studio'ya rakip çıkmaz değil. PHP dünyasında, VS'in .NET dünyasında kapladığı alan kadar yer tutan, de facto standart olan bir IDE olmadığını anlatmaya çalışıyorum.

    .NET platformunda ç# ile yazılım geliştirenlerin %95 i VS kullanıyordur belki. ama PHP geliştiricileri için böylesine ezici bir IDE üstünlüğü yoktur. Ankette PHP nin dil olarak önde çıkmasına rağmen VS nin İDE olarak önde olmasının sebebi bu diyorum. başka bir şey değil.

   2. Ruzgar Ruzgar

    microsoft javayı kopyaladığı gibi eclipseyi de kopyaladı.. geçenlerde türkiye çağında 35 hastanenin yazılımını yapan patronumla sohbet ediyorduk. Yazılım dilleri üzerine konuşurken c# kullandığımı söyledim. Bana neden microsoft ürünleri kulllanıyorsun dedi microsoft karakteristik olarak düzgün bir firma değil dedi.. Bu konuyu epey düşündüm hakkaten yıllar önce bil gates amcamız aplenin yazılımı çalmış biri yıllar sonra programlama dile olarak javayı kopyalatması çok garip değilmi??

 11. Levent Akıntı Levent Akıntı

  IDE ve programlama dillerine fanatizm düzeyinde ilgi duymak garip geliyor bana.

 12. Mert Sarac Mert Sarac

  Sorun ankette mi yoksa Türk geliştiricilerde mi bilmiyorum ama IDE olarak Visual Studio'nun birinci çıktığı ankette versiyon kontrol sistemi olarak Team Foundation Server listede bile yok?! :)

  1. Visual Studio kullananların çoğu belki de hiç sürüm kontrol sistemi kullanmıyordur?

   1. Yusuf Dursun Yusuf Dursun

    ne alaka, ben visual studio ve sürüm kontrolü olarak git kullanıyorum. birçok mühendis arakadaşım da aynı şekilde kullanmaktadır, ayrıca git belli bir kullanıcıya kadar freeee dir.

   2. söylemek istediğim visual studio kullanan herkes team foundation kullanmak zorunda değil fikriydi aslında.

    yalnız git kullanıyorsunuz da "git belli bir kullanıcıya kadar freeee dir" lafını size kim dediyse yalan söylemiş. o adama para falan veriyorsanız vermeyin. git tamamen ücretsiz ve özgür bir yazılımdır.

   3. Tüna Vergi Tüna Vergi

    Açık kaynak kodlu bir yazılımı 'belli bir kullanıcıya kadar freeee' olarak adlandıran bir mühendisin tam olarak ne kullandığı konusunda şüphelerim var. Siz ve mühendis arkadaşlarınız gerçekten program mı yazıyorsunuz?

   4. Tuna Vargi Tuna Vargi

    http://en.wikipedia.org/wiki/Git_%28software%29

    Git bir versiyon kontrol sistemidir. Git versiyon kontrol sistemi bir sirketin degildir, ucretsizdir ve GNU Public Lisansina sahiptir. Repo'nuzu belli bir sinira kadar ucretsiz olarak barindiran firmalar(Bitbucket, Github & vbz) var, ancak bunlardan git olarak bahsetmek dogru degil. Gitolite https://github.com/sitaramc/gitolite/ ve benzeri cozumler kullanarak kendi sunucunuzda da Git versiyon kontrol sistemini ucretsiz olarak olusturabilir, sinirsiz kullanici ile ucretsiz olarak kullanabilirsiniz. Acik kaynak yazilimlar hakkinda yorum yaparken lutfen daha dikkatli olalim.

  2. Tolga Tolga

   "Source Safe" vardı listede. Bunu TFS'in önce ki sürümü olarak görüp işaretleyebilirdiniz ki ben öyle yaptım. Ben yazılım sektöründe ki insanları yaratıcı sanırdım. Neden böyle saçma şeylere takıldıklarını ve anketi özünden saptırdıklarını anlamadım doğrusu. Yok "jquery bir dil değilmiş", yok "ms sql böyleymiş" falan fişman. Ankette sorulanı birazda siz anlamaya çalışarak yanıtlarsanız hiç bir sorun olmuyor. Anketi hazırlayanlarda belli konulara tam hakim olmayabilirler. Ben tüm sorularda ne sorulmak istendiğini gayet iyi anladım. Bu anketi bir üniversite yapmıyor sonuçta yada bir eğitim amacı taşımıyor (öyle olsa anket olmaz zaten). Neticede anketi yorumlayacak olan da biziz. Webrazzi ekibine böyle faydalı bir anket için teşekkür ederim.

 13. Yazılımcılar MySql mi kullanıyoruz demişler çoğunlukla :D komik olmuş.

 14. Php,Visual Studio, MySql kelimelerinin dallarında birinci çıkması biraz ironi. TDD yi 4-5 yerde TDT yazmış raporu hazırlayan arkadaş copy-paste mi yaptı acaba

  1. ya anlamadım neden ironi? ankete katılanların çoğu PHP geliştiricisi bu belli. Bunların da çoğu MySql kullanıyor bu. da gayet anlaşılabilir. PHP geliştiricileri de homojen olarak tek bir İDE kullanıyor olsalar İDE dalında da birinci çıkacaktı büyük ihtimal.

   Aslında baktığımda ankete katılanların çoğunun PHP geliştirdiğini ve bunu genelde Notepad++ ile yaptığını görüyorum. İDE ile PHP geliştien pek yok demek ki.

   ortada bir çelişki ya da ironi yok dostlar

   anketin sonuçları bence çok vahim ama sebebi bu olaylar değil.

 15. Emir Buğra Köksalan Emir Buğra Köksalan

  Bazı sonuçlar çok ilginç bazıları ise zaten herkesin tahmin ettiği sonuçlar. Böyle bir anketin webrazzi tarafından yapılmış olması ise çok güzel.

 16. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Anketi python geliştiricileri özelinde değerlendirdiğimde gayet tutarlı sonuçlar var görünüyor. IDE olarak Komodo'yu görmek isterdim. :)

 17. Bu ankete tüm yazılım sektörü katılsaydı VS ve SQL Server açık ara kafada olurdu.

 18. Batuhan Küçükali Batuhan Küçükali

  Sonuçların hiç birine şaşırmadım. Zaten olağan şeyler. Ne ironi var ne hayret edici nokta. Tek takıldığım TDD.

 19. Akın Demirci Akın Demirci

  Anketi dolduran biri olarak şunu söyleyebilirim ki sonuçların bu şekilde çıkması normal, bazı arkadaşlar PHP birinci ise ide olarak visual studio nasıl birinci oluyor demişler, kendimden örnek verecek olursam php yi 2001 den bu güne kadar kullandığım ve php nin çok esnek bir dil oluşu sebebi ile herhangi bir ideye hiç ihtiyaç duymadım, notepad ile bile bir CRM uygulaması yazabilirim. Visual studio yu ise yaklaşık 8 yıldır kullanıyorum, microsoft tarafına karşı nötr olduğum halde daha iyi bir ideye rastlamadım, şuan ise eclipse ile android uygulamaları geliştiriyorum, eclipse'te çok güzel bir ide. 14 yıllık yazılım deneyimimin özetini geçecek olursam hangi dil veya hangi ide nin iyi olduğundan çok sizin araştırma ve uygulama kabiliyetinizin iyi olması önemli. Selamlarımla

 20. Okurların çoğu savunma sanayinde, bankacılıkta çalışıyor da olabilir :)

  Bu ankete katılanlar sanırım TDD'yi biraz yanlış anlamış ya da bir kere için TDD ile geliştirdiği projesi olan herkes bu seçeneği işaretlemiş.

 21. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Cinsiyet seçeneği vardığı ankette. Sonuçlara neden eklemediniz ? Durum o kadar vahimmi ? Kimsenin dikkatini çekmemiş bile.

  TTD gibi, IDE gibi gereksiz şeylere takılmış herkes. Ne kadar bayan geliştirici var ? Merak etmekteyiz. Mesajları bekliyorum. Tşk.

  1. Yazıda kısaca yer verdik aslında ama durum aynen öyle :) %96 Erkek, %4 Kadın olarak ölçüldü.

  2. TDD (TTD değil) önemsiz konu da geliştirici popülasyonundaki cinsiyet dağılımı mı önemli? neden? TDD ile kod kalitesi ve sürdürülebilirliği arasında pozitif korelasyon kurabilirim mesela ben. ama kodu yazanların cinsiyeti ile nasıl bir ilişki keşfetmeyi umuyorsunuz gerçekten merak ediyorum?

   1. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

    Ciddi niyetle gönderilmediğini farketmediniz sanırım. bknz: ironi, troll mesaj

 22. Yer yer gerçekliliği tartışılsa da fikir vermesi açısından yerinde bir anket olmuş, bir de geç açıklanmasaydı iyiydi.

  1. Katılıyorum. Bu tür anketler fikir verme açısından faydalıdır. Sonuçların %100 doğru olması beklenemez.

 23. Feyyaz Erbil Feyyaz Erbil

  Bende yaptığım küçük anketin sonuçlarını açıklıyorum. Şu ana kadar yapılmış yorum sayısı 39 ve bunların 17'si negatif. %44'e tekabül ediyor. Diğer yarısı da cevap niteliğinde zaten. Sonuç biz yazılımcılar ters adamlarız.

 24. "istatistik mini etek gibidir çok şeyi gösterir ama asıl göstermesi gereken şeyi göstermez." alex ferguson

  der çekilirim :)

  1. Tolga Tolga

   Harika bir yaklaşım olmuş. Gülerken koltuktan düştüm :)

 25. Vildan Arıöz Vildan Arıöz

  Merhaba,

  Güzel bir çalışma olmuş.

  Webrazziyi takip ediyorum. Beğendiğim yazıları linkedinde paylaşmak istiyorum. Ancak sayfanızda paylaşım ikonu göremedim.

  Eklenirse çok iyi olur.

 26. Çağatay Yıldız Çağatay Yıldız

  "Programlama ve scripting dilleri tarafında PHP, .Net Framework ve jQuery zirvede" biri bana bu cümleyi anlatsın anketin geri kalanına dair yorumum yok(ipucu: jquery ne zaman dil oldu la) =)

  1. 1000 kişilik anket yapılmış bir sürü sonuç çıkmış tek aklınıza takılan cümle bu mu?

 27. Yusuf Dursun Yusuf Dursun

  İğneyi size çuvaldızı kendime batırarak eleştiri yapayım, yapılan yorumlara bakınca ülkemizdeki yazılımcıların(ben dahil) %95'inde müthiş bir ego hakim, yol gösterip doğrusunu göstermektense üstünlük taslayıp aşağılamak daha çekici bir konuma yükselmiş. Bu ankette herkes kendi bilgisi sınırları dahilinde oy kullanmış, dolayısı ile herkes kendi bilgisi sınırlarında değerlendirmeli, sonucu bu kadar eleştirmenin bir faydasının olmayacağı kanaatindeyim.

 28. Yusuf Besim Yusuf Besim

  Anket belki gerçek amacına hizmet etmiyor fakat hizmet ettiği bir konu var.. "Türk yazılımcılarının ego seviyesi"

 29. Bu tür web üzerinden yapılan anketlerin, sorular uygun hazırlanmadığı ve akabinde çok iyi analiz yapılmadığı sürece, fikir vermenin ötesine geçmesi bence de biraz zor.

  TDD çıkan oran konusunda ben de şaşkınım. Peki kimse Node.js'in Django'dan 1.5 kat fazla kullanıyor olmasına şaşırmadı mı?

 30. Deniz Silahcilar Deniz Silahcilar

  Ne alakasiz sonuclar cikmis. Java developer sayisi 467, tercih edilen backend frameworklerde 150 tanesi java frameworku, geri kalan 300 kisi kendi frameworklerini yazmis sanirim. Platform icin uygulama gelistiren oraninin %75 olmasi da hic web developer yok sanirim dedirtiyor.

  Neyse neresinden tutsan sacma sonuclar. Ateistlerin %60i duzenli namaz kiliyor haberi gibi olmus sonuclar.

 31. Türkiyede Python kullanan sadece ben varım sanıyordum. Meğer yalnız değilmişim.

 32. Harun Memur Harun Memur

  PHP candır gerisi heyecan :)

 33. sonuçların çoğunda others %25 gibi yüksek rakamlar çıkmış, ki bu bana göre anket sorularının ve şıklarının hazırlığının zayıf olduğunu gösteriyor. proje yönetim araçları ile de sadece bug tracking yapabilen araçlar birbirine karıştırılmış görünüyor.

 34. Hamdi Yıldız Hamdi Yıldız

  öncelikle bende kendi çapında php kodları yazabilen ametör bir yazılımcıyım halen kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bütün yorumları okudum ve ankette daha önce hiç duymadığım şıklar var duymamamın sebebi php'de kullanılmıyor olması sanırım ve yine ankette TDD'ye çok takılmışlar onunda ne olduğunu bilmiyorum ve eminimki benim gibi bir çok kişi bilmediği şıklarıda işaretlemek zorunda bırakılmış sanırım not=("ankete katılmadım sadece varsayım") o yüzden böylesi değişik sonuçlar çıkmış olabileceğini düşünüyorum

 35. Ozan Hazer Ozan Hazer

  Ben bu anketten sunu anladim, dolduranlar neyin makalesini okuduysa yapiyoruz diye isaretlemis, yaptigini degil hayal ettigini yazmis. 17 yildir web tabanli yazilim sektorundeyim TDD'yi gec adam gibi test yazani gormedim daha... .Net ve notepad++ kesin dogru, diger istatistiklerden de bir tek git sasirtti beni digerleri makul...

 36. Arda Yıldız Arda Yıldız

  PHP nin bir yıldız gibi önde gitmesi çok güzel. PHP zaten yıldızdır bence. Artık Notepad++ en çok kullandığım ve sevdiğim araçtır. Bu ikisi benim PHP ve Notepad++ benim favorilerim. Anket çalışması güzel olmuş.