Startup Kitchen organizasyon yapısını değiştirdi, uzaktan çalışma dönemini başlattı [Söyleşi]

Startup Kitchen organizasyon yapısını değiştirdi, uzaktan çalışma dönemini başlattı [Söyleşi]

Sizlere Tart New Media'nın dijital hizmet sektörüne veda ederek kendi bünyesinde girişim üreten Startup Kitchen'a geçiş sürecini detaylıca aktarmıştık. Bu yazıda ise Startup Kitchen'ın organizasyon yapısında değişikliğe giderek uzaktan çalışma dönemini başlatmasına değineceğiz.

Yaklaşık 9 ay gibi bir süredir Startup Kitchen olarak çok sayıda  projeye hayat veren şirket, toplamda 13 farklı girişim üzerinde çalışmış. Bunlardan bir kısmı yayına girip kullanıcılarla buluşurken bir kısmı da iş modeli ya da MVP (Minimum Viable Product) geliştirme aşamasında kalmış. Startup Kitchen'ın yayına giren girişimler vasıtasıyla ulaştığı toplam kullanıcı sayısı 3 milyonun üzerinde. Bu arada bunların yalnızca yüzde 8'inin Türkiye'den olduğunu belirtmekte yarar var. Yazının sonlarına doğru bu noktaya geri döneceğiz.

Şu an Startup Kitchen'ın odağında gelir modeli belli olan 6 proje  yer alıyor: Tart Games, Line.do, Driwe, İşte Oyun, Dinlet.io ve Tuşla. Şirketin ilerleyen dönemde gelir modeline çok daha fazla ağırlık vereceğini ve odağındaki proje sayısını da azaltarak saydığımız bu ürünler üzerinde yoğun bir şekilde kullanıcı kazanımı ve gelir oluşturma noktalarında çalışacağını belirtelim.

startup-kitchen-ofis-2
Startup Kitchen çalışanların kendi karar verdikleri çalışma ortamından kareler - 1

Tart Games tarafında Kixel'in ardından iki yeni oyunun yolda olduğunu söyleyelim. 100 bin indirilme rakamına oldukça yaklaşan Tuşla ise yakında büyük bir değişime uğrayarak önemli bir güncelleme yayına alacak. Yeni nesil içerik yaratma uygulaması Line.do'da şu anda hem yazılımsal geliştirmeler hem de yoğun bir şekilde 'growth hacking' çalışmaları yapılıyormuş. Dinlet.io ise henüz görücüye çıkmamış olan yeni nesil bir online jukebox -müzik kutusu- servisi.

1400 metrekarelik ofisini kapatan Startup Kitchen'da artık herkes uzaktan çalışacak

2003 yılında Şişli'de 120 metrekarelik bir ofiste kurulan Tart New Media, bugüne kadar beş kez taşınırken son durak Startup Kitchen kimliğiyle Ulus'ta bulunan 1400 metrekarelik ofis olmuş. Tüm bu taşınmaları alt alta koyduğunuzda ortaya çıkan maliyet -nakliyat, mobilya, network kurulumları- 1 milyon lirayı bulmuş. Diğer yandan şirketin Ulus'ta bulunan ofisinin yıllık için maliyeti de -ofis kirası, stopaj, ofise sahip olmanın gerektirdiği ekstra pozisyonlarda çalışanlar vs.- yine 1 milyon TL civarında. Bu bilgileri de içerisinde barındıran, Startup Kitchen mentörlerinden Onur Bayrak'ın hazırladığı sunuma buradan erişebilrsiniz.

Diğer yandan piyasaya ürün çıkartma konusunda oldukça tecrübeli ve hevesli olan ekibin, Startup Kitchen bünyesindeki projelerin büyümek için ihtiyaç duyduğu zaman dilimini beklemesi ve tabiri caizse sabretmesi çok kolay olmamış. Dışarıdan çalışma dönemiyle birlikte ekibin sabır eşiğinin de artması hedeflenen bir diğer konu.

Startup Kitchen'ın 28 çalışanı -12'si direkt yazılım üzerine- şu an birbirinden uzak ve farklı lokasyonlarda çalışıyor. Ekip haftada bir Beyoğlu civarında kafelerde bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yapıyor. Bu arada şirketin Cihangir'de küçük bir butik ofis tuttuğunu, dileyen çalışanların burayı da değerlendirebileceğini ekleyelim. Tüm bu süreçte ekibin kullandığı araçlar ise Skype, Jira ve anlık mesajlaşma için Openfire. Bu arada Startup Kitchen'ın bir nevi uzaktan çalışmayı öğrenme aşamasında olduğunu, bu deneyimini dokümante ettiğini ve bu tecrübeden elde ettiği tüm çıkarımları sektör ile paylaşacağını da belirtelim.

startup-kitchen-ofis-4
Startup Kitchen çalışanların kendi karar verdikleri çalışma ortamından kareler - 2

"Bizde işverenden çok liderlik üzerine ilerleyen bir yapı var"

Konuyla ilgili olarak Startup Kitchen Yönetici Direktörü Emrah Olgun'dan bir işveren gözünden konuyu değerlendirmesi istediğimizde kendisi şunları söyledi: "Bizde aslında işverenden çok liderlik üzerine ilerleyen bir yapı var ve bir çok şirkette de tahmin ediyorum ki böyledir veya böyle olması gerekiyor. Ancak risk üstlenici konumda olduğunuzda beraber çalıştığınız takım arkadaşlarınızın sizinle beraber yürümek konusunda ne kadar verimli oldukları aklınızın bir köşesinde her zaman kalabiliyor. Aslında biz Tart, Startup Kitchen dönüşümünde en fazla bu noktada yol katettik diyebilirim. Zira bu sürece başladığımızda ekibin içerisinde bizimle beraber bu riskli yolu yürüyemeyeceğini tahmin ettiğimiz çok sayıda kişi bulunuyordu. 74 kişi'den 28 kişiye gelişimizde aslında tamamen bu kaygılardan arındık ve sayımız azaldıkça etki alanımız arttı diyebilirim. Hal böyle olunca ekip içerisindeki güven de inanılmaz bir noktaya ulaştı. "Acaba ofis saatlerinde yeterince verimli miyiz" soruları da bir bir yok oldular.

Bu açıdan bizim için uzaktan çalışmaya geçmek nispeten kolay oldu. Sorumluluk bilincindeki birbirine güvenen takımlarda, yoğun dirsek teması ile çalıştığınız bir "savaş odası" durumu yoksa farklı lokasyonlarda olmanın zararından çok faydası oluyor diyebilirim. Herşeyden önce istanbul gibi bir şehirde insanların hayatından trafiği çıkarmak bile günlük kendinize ayırabileceğiniz 1-2 saati beraberinde getiriyor."

startup-kitchen-ofis-1
Startup Kitchen çalışanların kendi karar verdikleri çalışma ortamından kareler - 3

Startup Kitchen'a dönüşüm sürecinde ekibin girişimcilik kültürüne uyum sağlaması kolay olmamış

Olgun'un 74 kişi olarak Startup Kitchen haline gelmeleri ve şu an 28 kişiyle yola devam etmelerini, bu noktada ekibin girişimcilik kültürüne nasıl uyum sağladığını sorduğumuzda da kendisi şunları aktardı: "Değişimimiz ile ilgili en çok zorlandığımız konular aslında girişimcilik kültürünün en temeli ile alakalı konulardı. Girişimci belirsizlik altında karar verebilir olmalı. Servis işi içersinde olduğunuzda en net yaşadığınız çalışma durumu sürekli sonunda müşteri buunan dikey bir onay makenizmasına sahip olmanız. Bu durum karar yönetimini her zaman müşteri, müşteri ilişkileri gibi rollerde topluyor. Oysa ki üreticinin (Yazılımcı, ürün yöneticisi, arayüz tasarımcısı v.b.) inanmadan yaptığı değişiklikler genel olarak onları karar vermeme rahatlık alanına itiyor. Oysa ki eğer işin gerçek bir parçası iseniz üretirken sürekli karar veriyor ya da insiyatif almanız gerekiyor."

startup-kitchen-ofis-3
Startup Kitchen çalışanların kendi karar verdikleri çalışma ortamından kareler - 4

1 sene içinde ABD ofisi devreye giriyor

Startup Kitchen Yönetici Direktörü Emrah Olgun ile konuşurken, Startup Kitchen'ın 1 yıl içinde California/ABD'de ofis açacağını öğrendik. Türkiye'de bulunan ekibin yaratıcılığına ve başarısına fazlasıyla inanan Olgun, ABD'deki ofisin bir köprü görevi göreceğini ve işlerini çok kolaylaştıracağını söylüyor. Bu arada yazının başında da belirttiğimiz gibi Startup Kitchen girişimlerinin ulaştıkları 3 milyon kişinin yalnızca yüzde 8'inin Türkiye'den olduğunu hatırlatalım. Bir gelenek haline gelen yaz kamplarının devam edeceğini de son bilgi olarak ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.