Tart dijital hizmet sektörüne veda ediyor. Merhaba Startup Kitchen!
Yatırım

Tart dijital hizmet sektörüne veda ediyor. Merhaba Startup Kitchen!

Türkiye'de dijital hizmet sektörünün 11 yıllık bir oyuncusu olan Tart New Media, bir diğer adıyla Tart Yeni Medya Mutfaği'nın sitesinde yayınladığı mesajı gördünüz mü?

Sizlere bir süredir haberlerini aktardığımız gibi Startup Kitchen adında yeni bir marka yaratan şirket, yayınladığı mesajla Tart New Media'nın sektöre vedasını da bir anlamda yapmış oldu. Yani Tart New Media bundan sonra yoluna geçen sene sonunda kurmuş olduğu "Girişim Mutfağı Kuluçka Merkezi ve Teknoloji Hizmetleri A.Ş." şirketi ve Startup Kitchen markası ile devam edecek.

tart-startup

Startup Kitchen en kısa tanımıyla bir kuluçka merkezi. Dışarıdan fikir veya ekip olarak herhangi bir proje kabul etmeyen Startup Kitchen, kendi ekibinden çıkan fikirleri uzun ve yalın (lean) bir süreçten geçiriyor. Bu sürecin ardından fikir projenlendirilirse o fikrin sahibi/sahipleri ve daha sonra o fikre dahil olmuş kişiler söz konusu projenin girişimcisi oluyorlar. Tabii hem fikir üretimi hem de ürünün ortaya çıkması aşamalarında girişimcilerin yanında oldukça tecrübeli ve yetkin bir mentör ekibinin bulunduğunu da belirtelim.

tart-games-logoProje fikri bir girişime dönüşmeye başlarken Startup Kitchen da girişime maksimum 150 bin dolar olmak üzere tohum yatırımı yapıyor ve girişimden de yüzde 35'lik bir hisse alıyor. Şu an Startup Kitchen'ın bir girişim halini almış iki adet projesi var: Tart Games ve İşte Oyun. Bu 3 şirketin çalışan sayılarına gelecek olursak; Startup Kitchen'ın 39, Tart Games'in 5 ve İşte Oyun'un da 7 tane çalışanı bulunuyor.

Emrah-Olgun
Emrah Olgun - Startup Kitchen Program Yöneticisi

"Keşke bu dönüşümü daha önce yapabilseydik"

Startup Kitchen Program Yöneticisi Emrah Olgun ile konuyla ilgili konuştuğumuzda kendisinin en dikkat çeken cümlesi şu oldu: "Keşke bu dönüşümü daha önce yapabilseydik".

Gelelim Startup Kitchen'ın hali hazirda devam eden iki projesine. Tart Games'in ilk oyunu olan Kixel, Olgun'un paylaştığı bilgilere göre günlük 10, aylık olarak da 50 bin aktif kullanıcı rakamlarına ulaşmış. Üstelik Kixel bu noktalara gelirken harcanan herhangi bir pazarlama bütçesi de bulunmuyor. İşte Oyun da Olgun'un kendi kelimelerine yer vermek gerekirse; "Sektörün kavramsal olarak oyunlaştırma ile ilgili bilgilendirilmeye ihtiyaç duyması" bariyerine rağmen şu an için 5 adet müşteriye sahip.

Türkiye'de internet girişimciliğinin ilerleyen yıllarda önemini ve değerini arttıracağını sanırım söylemeye gerek yok. Kuşkusuz girişimcilik ekosisteminde Startup Kitchen gibi oyunculara da fazlasıyla ihtiyaç var. Siz de bu oluşumun içinde yer almak istiyorsanız daha önce Webrazzi'de yer verdiğimiz Startup Kitchen Yaz Kampı'na başvurabilirsiniz.

Tart New Media'dan son mesaj

Tart New Media'nın son mesajının tamamı ise aşağıdaki gibi:

Şu anki hislerimiz, sanıyoruz ki Clark Kent’in ilk gençliğinde hissettiklerine çok yakın:

Büyük bir potansiyelimiz, tüm ortalamalarının üzerinde parlak bir kolektif zihnimiz ve tüm bunların “dünyayı değiştirmesine” ön ayak olmasını sağlayacak bir heyecan.

2013 itibarıyla, 11 yıldır nice dostuklar ve ortaklıklar kurduğumuz dijital hizmet sektöründen çekiliyor, yerimizi yeni oyunculara bırakıyoruz. Bu sırada kendimize yeni oyun alanları yaratmaktan da geri kalmıyoruz. Bundan böyle parlak zihinlerin önderliğinde filizlenen fikirler ve hayat verilen projelerin arkasındaki itici güç olarak, Türkiye’nin yavaş yavaş gelişen girişimcilik sektörünün en büyük oyuncularından biri olacağız.

Bu büyük kararın ilk kıvılcımı, tüm bu potansiyelin farkına varmak ve ufaktan üzerinde kafa patlatmayla alevlendi. Son bir kaç yıldır dünyanın bize ve parlak fikirlerimize ihtiyaç duyduğunu hissediyor ve üzerimizdeki -zaten bize hiç yakışmayan- takım elbiseyi de çıkarmak istiyorduk. Artık pelerinli ve taytlı, rengarenk özgüvenleri kendinden menkul bu değerli takımı daha da yükseğe ve ileri taşıma zamanı gelip çattı.

Bundan sonra bizi Startup Kitchen olarak bilecek ve duyacaksınız. Burası daha önce benzerini görmediğiniz, potansiyelin her şey demek olduğu, eğitim ve aydınlanmanın dünyayı değiştireceğine inanan insanların bir arada bulunduğu bir kuluçka merkezi.

Bolca ve güzel haberlerle görüşmek üzere.

Son kez, Tart New Media

Yorumlar (12)
 1. Sabri Kacabilir Sabri Kacabilir

  elemelerde durust davranilmadigina inaniyorum, bana kimse ulasmadi. yas sorun olmaz demislerdi ama gencleri kolladiklari apacik lutfen bu yorumu yayinlayin.

  1. İsmail Kayacan İsmail Kayacan

   Halen bir şirkette çalıştığım için elendim ama elemelerde dürüst davranılmadığı iddianıza asla katılmıyorum. Bilal isminde bir yetkili telefonla beni bilgilendirdi mesela. Tamam çok temiz, şeffaf bir ülke değiliz ama her şeyde de hemen torpil aramasak?

  2. Merhaba,

   Kamp için adayları seçerken kamp sonunda ekibimze katabileceğimiz kişiler arıyoruz, bu anlamda haketmeyen kişilere çeşitli sebeplerle öncelik vermek daha düşük kaliteli bir eğitimle daha zayıf girişimci adayları yetiştirerek kendi topuğumuza sıkmak olur. Yaş kamp için bir kriter değil ama başvuru sayısının yüksek olması sebebiyle cv'den, telefon mülakatıyla ve yazılı sınavla eleme yapmak zorundayız ne yazık ki.

  3. Forloop Forloop

   merhaba, tart yaz kampına katıldım katılım için yaş kriteri yok aksi taktirde ben katılamazdım, bu konuda çok adil olduklarına inanıyorm kampdan güzel deneyimler ile ayrıldım, fakat iş tart'da çalışmaya gelince Emrah Olgun soyadı gibi davranmıyor bundan eminim bunun dışında kampda öğrendikleriniz çok işinize yarayacak başvuru sırasındaki sorularda çok eğlenceli tart ekibine çok teşekkürler

   1. Emrah Olgun Emrah Olgun

    Merhaba,

    Kamp sırasında değerlendirmeler 3 kriter üzerinden yapılıyor. Ödevlerin ve projelerin ne kadarını nasıl yaptığınız, ders notlarının tutulduğu wiki'ye ne kadar paylaşımda bulunduğunuz, final değerlendirmesinde bütün eğitmenlerden aldığınız puanların ortalaması. Son olarak da bütün öğrencilere mail ile "sizin adayınız kim" sorusu sorulup [email protected]'a mesaj atmasını istiyoruz bunu da bir eşit oy olarak alıyoruz. Bunların hepsini kampa katıldıysan yaşamış olmalısın. İstersen bir ara ofise uğrayıp geçen sene kaç puan aldığına bakabilirsin. Düşündüğünün aksine benim ekstra bir değerlendirme şansım yok ne yazık ki.

    ismini yazsa idin bütün puanlarını buradan da paylaşabilirdik.

    sevgiler,

    emrah

   2. Forloop Forloop

    Emrah, öncelik düzenlediğiniz kamp ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, verdiğin bu cevap bile haklılığımı ortaya koyuyor tüm dünyada ileri yaşdaki insanlar için üniversiteler imkan sağlarken senin (tart ekibinin olduğunu sanmıyorum) kim bilir belki de çok haklı nedenlerin vardır, küçük bir yaş farkını büyütüp kriter

    haline getirmen rahatsız edici. Tabii ki ismimi vermiyeceğim vermemim bir anlamı yok üstünden çok zaman geçti kaldı ki burada puanlarımı açıklayacaksında ne olacak puanlar senin elinde değil mi zaten, tart kampı benim için güzel bir deneyim katılabildiğim için şanslıyım. Başta sana ve tart mutfağında ki herkese teşekkürler.Ben sadece fikrimi paylaştım

 2. Çağrı Özpideciler Çağrı Özpideciler

  Zıtartap kitçın olunca daha mı yaratıcı olunuyor? Türkçenin bir özürü yok sizin?

  Firmanın ticari ismindeki Girişim Mutfağı yetersiz mi? Tanıtım dilinden Türkçe'yi kovmak daha iletişim dilinden utanırcasına havalı olmak adına yapılan bu durumda, nasıl düşünceler kuluçka olacak? "Kral çıplak!"

  1. İngilizce isim kullanma cesaretlerinin yanında, Türkçe'yi de sizden daha düzgün kullanıp yazdıklarına inanıyorum. Eminim müşteri kitlelerini en doğru yakalayacak isim adaylarından biri seçilmiştir.

   Bu noktada sizi yakalayamadıklarına yansınlar madem, ne diyelim. :)

   #direnTürkçe

  2. Selam! Startup Kitchen uluslararası işler yapma vizyonuyla kurulan bir kuluçka merkezi. "Girişim Mutfağı" bizim de çok sevdiğimiz bir isim ama ş ve ğ harfleri ve herkesin hayatını zorlaştırır: "Can you spell your e-mail please?" :)

 3. sitelerindeki içerik gereksiz derecede "ukala"... "bir şeyler yapıyormuş" görününce böyle oluyor zaten.

  Startup Kitchen, Aslanoba çıkana kadar ortada artiz artiz takılan sözde meleklere benziyor. Yarın "vadi kültüründe" gerçek bir "kuluçka merkezi" açılınca, sırtlanlar ortaya çıkacak :)

  "Bu konsept ile indiregasyon daha iyi" anlayışı yüzünden tart new media isminin SK ile değiştiğine, aynı işi daha karlı yapacaklarına, biraz da hava atacak "şu girişim, bu girişim" denilebileceğine inanıyorum..

  @Ece - SK adına açıklama yapmışsın, eğer o ekipte isen, neden sevimli gelmediğinizi iyi anladım.

  @Okan - İngilizce isim kullanmak bir cesaret değildir, bunu kim tembihlediyse, hayatından çıkart bence...

 4. @Okan ve @Çağrı, yazmayayım dedim ama "Türkçe'yi" diye yazılmaz, Türkçeyi diye yazılır. Dil bilgisi ile ilgili tartışırken hata yapmak hoş değil.

  İsimlere değil, yapılan işlere takılalım. Vizyoner düşünelim. Bugün Bulgaristan'da launchHub ya da eleven.bg için muhtemelen kimse "Neden edinadeset değil de eleven?" dememiştir. Ama Doğu Avrupa'nın önemli kuluçka merkezleri haline geldiler. Startup Kitchen neden böyle olmasın? Biz de böyle demeyelim. Belki arkadaşlar globali hedefliyor, belki başaracaklar. Ne zaman Avrupa internet eko sisteminde Berlin, Stockholm ya da Londra yerine İstanbul konuşulmaya başlanır, o zaman "Girişim Mutfağı niye demiyoruz?" eleştirisi yapabiliriz.

  Başarılar dilerim.

  A.

 5. Çağrı Özpideciler Çağrı Özpideciler

  Alparslan Bey, Türkçe sadece bir dil değildir. Bizi sınırda bekleyen askerden çok daha sıkı bir şekilde bizi görünmez olarak birbirine bağlar. Aynı zamanda Türkçe, Türkiye de egemen dildir. Bunu atlama! Bana saygı göster! Üstelik açık arama yerine söylenene odaklan! İkea gittiğinde işveçce adları yadırgıyor musun? Yoksa işin gereği mi diyorsun! Pınar etin ürettiği bildiğin yuvarlak köfteleri işveç köftesi yemeğe itirazın yok değil mi? Demek ki işi kuran kişi aynı zamanda kuralları ve egemenliği tespit ediyor. Senin takılmayalım dediğin şey aynı milleti bölebiliyor. Senegale haritada bir bak bakalım o ülkenin içinde Gambiya ne geziyor. İyice bakarsan iki devletin aslında aynı milleti olup bölünme nedeninin birisinin fransızca(senegal) diğerinin ingilizce konuşmasından kaynaklandığını fark edebilirsin. Neden sonuç ilişkileri kurmanı tavsiye ederim dilbilgisi bilgisi vermeye kalkmadan önce.