Tart Games'in ilk oyunu Kixel, kapalı beta olarak yayına başladı

Sizlere daha önce İstanbul merkezli bir yazılım evi olan Tart New Media'dan bahsetmiştik. 2011 yazında Yaz Kampı düzenlemeye başlayan şirket, geçtiğimiz yıl içinde de bünyesinde bir kuluçka merkezi kurmuştu.
Tart Games'in ilk oyunu Kixel, kapalı beta olarak yayına başladı

kixel-logo-2Sizlere daha önce İstanbul merkezli bir yazılım evi olan Tart New Media'dan bahsetmiştik. 2011 yazında Yaz Kampı düzenlemeye başlayan şirket, geçtiğimiz yıl içinde de bünyesinde bir kuluçka merkezi kurmuştu. Tart'ın Startup Kitchen adını verdiği oluşumun ilk ürünü olan İşte Oyun da yine geçtiğimiz yıl içinde 1 milyon euro'luk bir değerleme ile yatırım almıştı.

Bugün sizlere tanıtacağımız Kixel ise Startup Kitchen kuluçka merkezinin bünyesinden çıkan Tart Games'in ilk oyunu. Kixel için kısaca çoklu kullanıcılı bir futbol oyunu diyebiliriz. Kixel'de Fifa ve PES gibi modern futbol oyunlarının aksine, sade ve kolay bir şekilde futbol oynarken arkadaşlarınızla eğlenmeniz mümkün. Şu an için Kixel'i 1, 2 ya da 3'er kişilik 2 takım halinde oynayabiliyorsunuz.

Kixel'in teknolojik altyapısına değinmek gerekirse oyun motoru -game engine- olarak Unity kullanıldığını görüyoruz. Grafik arayüzü için NGUI isimli bir kütüphane kullanılırken bütün kodlar C# ile yazılmış. Animasyon ve oyun içindeki fizik için de yine Unity'ye yardımcı çözümler kullanılıyor. Unity tercihinin önemli sebeplerinden biri olarak ise Unity'nin sahip olduğu çoklu platform mobil uygulama desteğini gösterebiliriz. Bu bağlamda Kixel'in kısa süre sonra mobil platformlarda da temsil edileceğini eklemiş olalım.

İlerleyen dönemlerde Kixel'in oyun için satın alma yöntemi ile gelir modeli oluşturacağını; böylelikle kullanıcıların forma/saç/krampon gibi nesnelere ve maçtaki dengeleri değiştirmek adına hızlanma/daha güçlü şut çekebilme gibi özelliklere sahip olabileceğini de paylaşalım. Ayrıca sahaya koyun yağdırma ve şimşek çaktırma gibi eğlenceli özellikler de satın alınabilecekmiş. :)

Kixel-ekran-goruntusu

Tart Games'in yakın vadedeki planları arasında çevrimiçi mesajlaşma özelliği (bu özellikle an itibarıyla eklenmiş durumda) ve Facebook entegrasyonunda çeşitli yenilikler -Facebook arkadaşlarınız için daha hızlı maç daveti gibi- de bulunuyor. Halihazırda aynı anda en fazla 500 kullanıcı ile sınırlandırılmış bir beta aşamasında olan Kixel'i denemek için kixel.co'yu ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.