Tart Games'in ilk oyunu Kixel, kapalı beta olarak yayına başladı
Oyun

Tart Games'in ilk oyunu Kixel, kapalı beta olarak yayına başladı

 • Sizlere daha önce İstanbul merkezli bir yazılım evi olan Tart New Media'dan bahsetmiştik. 2011 yazında Yaz Kampı düzenlemeye başlayan şirket, geçtiğimiz yıl içinde de bünyesinde bir kuluçka merkezi kurmuştu.

kixel-logo-2Sizlere daha önce İstanbul merkezli bir yazılım evi olan Tart New Media'dan bahsetmiştik. 2011 yazında Yaz Kampı düzenlemeye başlayan şirket, geçtiğimiz yıl içinde de bünyesinde bir kuluçka merkezi kurmuştu. Tart'ın Startup Kitchen adını verdiği oluşumun ilk ürünü olan İşte Oyun da yine geçtiğimiz yıl içinde 1 milyon euro'luk bir değerleme ile yatırım almıştı.

Bugün sizlere tanıtacağımız Kixel ise Startup Kitchen kuluçka merkezinin bünyesinden çıkan Tart Games'in ilk oyunu. Kixel için kısaca çoklu kullanıcılı bir futbol oyunu diyebiliriz. Kixel'de Fifa ve PES gibi modern futbol oyunlarının aksine, sade ve kolay bir şekilde futbol oynarken arkadaşlarınızla eğlenmeniz mümkün. Şu an için Kixel'i 1, 2 ya da 3'er kişilik 2 takım halinde oynayabiliyorsunuz.

Kixel'in teknolojik altyapısına değinmek gerekirse oyun motoru -game engine- olarak Unity kullanıldığını görüyoruz. Grafik arayüzü için NGUI isimli bir kütüphane kullanılırken bütün kodlar C# ile yazılmış. Animasyon ve oyun içindeki fizik için de yine Unity'ye yardımcı çözümler kullanılıyor. Unity tercihinin önemli sebeplerinden biri olarak ise Unity'nin sahip olduğu çoklu platform mobil uygulama desteğini gösterebiliriz. Bu bağlamda Kixel'in kısa süre sonra mobil platformlarda da temsil edileceğini eklemiş olalım.

https://vimeo.com/video/59183673

İlerleyen dönemlerde Kixel'in oyun için satın alma yöntemi ile gelir modeli oluşturacağını; böylelikle kullanıcıların forma/saç/krampon gibi nesnelere ve maçtaki dengeleri değiştirmek adına hızlanma/daha güçlü şut çekebilme gibi özelliklere sahip olabileceğini de paylaşalım. Ayrıca sahaya koyun yağdırma ve şimşek çaktırma gibi eğlenceli özellikler de satın alınabilecekmiş. :)

Kixel-ekran-goruntusu

Tart Games'in yakın vadedeki planları arasında çevrimiçi mesajlaşma özelliği (bu özellikle an itibarıyla eklenmiş durumda) ve Facebook entegrasyonunda çeşitli yenilikler -Facebook arkadaşlarınız için daha hızlı maç daveti gibi- de bulunuyor. Halihazırda aynı anda en fazla 500 kullanıcı ile sınırlandırılmış bir beta aşamasında olan Kixel'i denemek için kixel.co'yu ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (18)
 1. Murat H Murat H

  Oyun çok zevkli başlamıştı ancak ilk oyunun dışında bir daha oynayamadım. ya oyuna başlarken hata aldım ya da ilk gol olduktan sonra oyun takıldı.

  Beta tester olarak başvurabiliyor muyuz? :)

  1. Alessandro Alessandro

   o bana da oldu ilk zaman , enter tuşuna basınca chate giriyor ve yönlendirme tuşları bir işe yaramıyor, enter a tekrar tıklayınca çıkmıştı...

 2. Armagan Amcalar Armagan Amcalar

  gameplay videosu yayinlanmis:

  http://vimeo.com/60042714

 3. Osman Ozturk Osman Ozturk

  dakılıyor

  1. Merhaba, network tarafında henüz tam bir performans yakalayamadık, çalışmalarımız devam ediyor. Her gün bir kaç yeni versiyon çıkartıyoruz. Gün geçtikçe daha iyi performans ve daha fazla özellik barındırıyor olacağız.

 4. Alessandro Alessandro

  yazınızı okuduktan sonra hemen oyunu oynadım, eğer chatteki Türkçe karakter sorunu çözülür, ve birazcık daha akıcılık sağlanırsa tek kelimeyle mükemmel bir oyun bence, .... devamlı yeni maçlara dahil olabiliyorsunuz, oynayanların muhabbeti de iyi ve devamlı yeni eklenenler var , bir tek top kalenin arkasına sıkıştı o yuzden oyun durdu o hatayı giderirlerse süper olur, işi gücü bıraktık bir buçuk saattir oyuna dalmışız, oyun da aynı mahalle ortamı olduğu için sanki eski çocukluk günlerindeki gibi sokağa çıkmış ve direkt bir maça dalmış gibisiniz, kesinlikle patlar bu oyun :))

  1. Merhaba, ilginiz için çok teşekkürler. Oyun halen kapalı betada olduğu için sorunlar yaşanması doğal ama sizin yorumlarınız sayesinde hergün daha iyi bir oyuna doğru gidiyoruz. http://kixel.uservoice.com adresinden daha fazla geri beslemeniz veya istediğiniz özellikler varsa alabiliriz.

   1. Alessandro Alessandro

    Ben de teşekkür ederim sizlerin ilgisine, inşallah dünya çapında bi oyun olur diye düşünüyorum :))

 5. 3 boyutlu haxball olmus, onun verdigi keyfi verebilirse cok basarili olabilir.

 6. Navyzade Navyzade

  basit bir haxball çakması. üzgünüm, olmamış.

  1. Merhaba, zaten bunun için kapalı betadayız, sizce neden olmamış, onu da paylaşabilirseniz çok yardımcı olur. Bu arada haxball'dan ziyade efsanevi oyun sensible soccer bizim kafamız. :)

 7. Şuayip C. Şuayip C.

  Güzele benziyor, sonu haxball gibi kalıcı olur umarım.

 8. Henuz beta asamasinda olmasina ragmen her firsatta toplasip oynadigimiz bir oyun halini aldi bile. Emegi gecen arkadaslarin ellerine saglik.

 9. Türkiyeden bu tip projeler çıkması çok güzel.

  Mobil uygulama olarakda yayınlanırsa güzel olur.

 10. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  Harika. Haxball'un grafiklisi :)

  PES ile kiyaslanmasi cok garip olmus.

 11. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Türkiye için sevindirici haber. Oyun uzmanlaşma gerektiren bir alan. Bu seviyede yazılım geliştirmek için ciddi arge çalışması ve uzmanlaşmış yazılımcı ihtiyaçları olmalı. Bu süreçte nasıl hareket ediyorlar merak ediyorum doğrusu. Nasıl bir ekip var tamamı inhouse mu?

  1. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

   Ciddi arge çalışmasına ihtiyacın yok hocam ,Unity zaten bir çok temel özelliği yanında getiriyor.Tabii ekibi'de tebrik etmek lazım.Gol attıktan sonraki shaderlar çok güzel olmuş

 12. Alessandro Alessandro

  cok güzel makara dönüyo bi çok ajans ve eticaret sitesi ekibi orada,,,, :))) iyi ki webrazzi den bu haberi okumuşum abonesi oldum valla :)