Yerli mobil oyun Pop to Save Indiegogo'da destek bekliyor
Mobil

Yerli mobil oyun Pop to Save Indiegogo'da destek bekliyor

Son 3 yıldır yerli mobil oyunların sayısında yükselen bir artış görüyoruz, bunlardan en yenilerinden biri ise gamebrain ekibi tarafından geliştirilmeye devam edilen Pop to Save. Geçen yıl eTohum 40 girişimlerinden bir taneside olan ekip ODTÜ Metutech-ATOM kuluçka merkezinde oyunları üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Pop to Save'dan kısaca bahsetmek gerekirse fizik tabanlı bir puzzle oyunu olan mobil oyunun bu kategoride en önemli benzeri olarak Cut the Rope'u örnek olarak verebiliriz.

İki kurucu ortaktan oluşan gamebrain ekibinde Yasir Yazıcı yazılım geliştirme, Yunus Ayyıldız ise oyun ve bölüm tasarımı görevlerini üstlenmiş. Ekip geçen yıl Microsoft'un düzenlediği Dev2Win etkiliğinde birincilik kazanarak oyunun üstüne daha fazla eğilmeye karar vererek geliştirme sürecini hızlandırmışlar.

3

Şu anda 3 ana bölümün (toplam 72 bölüm) hazır olduğu ve 4. ana bölümün tasarımının devam ettiğini aktaran ekip, oyunu yaklaşık 9 aydır geliştirdiklerini ve Indiegogo'dan bekledikleri desteği almalarının ardından kısa süre içerisinde oyunu yayınlamayı planlıyorlar. Unity üzerinde hazırlanan oyunda fizik motoru olarak ise Chipmunk Physics Engine kullanılmış.

Indiegogo üzerinden destek istemelerinin temel sebebinin pazarlama bütçelerinin kısıtlı olmasını söyleyen ekip bu desteği oyunun pazarlamanması için kullanacaklarını ardından oyunun ilk olarak App Store ve Windows Store platformlarında yayınlacağını aktardılar. Oyunun tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Mesut Ersoz Mesut Ersoz

  Merhaba;

  emeği geçenleri tebrik ederim, fikir gayet güzel, umarım başarılı olur.

  naçizane fikrim; oyunun bölümleri birbirlerinden çok kopuk senaryoları varmış gibi duruyor, mantık aynı olmasına rağmen oynanabilirliği bu yüzden azaltır gibi düşünüyorum.

  1. Yunus Ayyıldız Yunus Ayyıldız

   Merhaba Mesut,

   Temennilerin için çok teşekkürler. Bölümler arası hikaye yok esasen. Paketler arası hikaye var ve gameplay değişiyor. Yani her 24 bölümde oyuncu bu oyunun farklı versiyonu oynuyormuş gibi olması lazım. Bu benim teorim değil elbette, bu kategorideki (puzzle) bütün popüler oyunlar bu yöntemi kullanıyorlar. Böylelikle "zorluk eğrisi" dediğimiz grafiği stabil tutmak için kullanılır.

 2. Hüseyin Hüseyin

  Belki çok orjinal olduğu söylenemez ama bence çok başarılı olmuş. Cut the rope ve where is my water'u andırır gibi ama onlardan tamamen farklı. Tuttum bu oyunu

  1. Yunus Ayyıldız Yunus Ayyıldız

   Merhaba Hüseyin,

   Yorumun için teşekkürler. Sunum olarak Cut the Rope'a benzediği doğru. Neticede oyun küçük bir detaydan yola çıkarak inşa edilmiş. Biz de bu küçük detayı yardımcı ögelerle zenginleştirmeye çalıştık.

 3. Oyun oldukça başarılı görünüyor. Elinize sağlık.

 4. Fenasi Ferim Fenasi Ferim

  Oyun çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Ne zaman satın alabiliriz inş? Öngördüğünüz bir tarih var mı?

  1. Yunus Ayyıldız Yunus Ayyıldız

   Teşekkürler. Birkaç yayıncı ile görüşüyoruz, net bir karar yok. Herhangi bir yayıncı ile anlaşmamız oyunun çıkmasını biraz erteleyecektir (2-3 ay gibi).

 5. Anil Mert Karhan Anil Mert Karhan

  Bende diger arkadaslar gibi 2-3 farkli oyunun karisimi gibi degerlendiriyorum. Tutacak isler icin guzel tekrar versiyon mantiginda isler yerine, yeni bir mantigi olan isler uretmek kuraldir. Unity, fizik motorlari vs. kullanmak sizi tatmin etsede oyuncu bunu goremez. Fikrim oyun tanitimlarinizda ve kendinizi ifade ederken oyuna ve oyun mantigina odaklanin.