İçerik üreterek satışa yönlendiren platform: Neler.com
Girişim

İçerik üreterek satışa yönlendiren platform: Neler.com

İnternetin her geçen gün artan yoğunlukta kullanıyor olmasını iki temel nedene indirgersek bunlardan birincisine içerik ikincine ise içeriğe ulaşma araçları diyebiliriz. İkinci seçenek olan arama motorlarının görevlerini yerine getirdiği içeriğe ulaşabilme yönüyle ülkemizde sıkıntı olmamasına karşılık içerik üretiminde istenilen seviyede değiliz.

4 haftalık bir girişim olan Neler.com tam da kullanıcının internette merak edip arayabileceği içeriği oluşturan bir girişim. Kullanıcıların soru sorarak konu ile ilgili cevap alabildikleri Neler.com'da kullanıcılar cevaplara yorum yapmanın ötesinde konu ile ilgili ürün seçerek ilgili sayfada içerik üretebiliyor ve ürünlerin satıldığı e-ticaret sitelerine ulaşarak alışveriş yapabiliyor.

Özellikle alan adı ile dikkat çeken site, daha önce İnfrawork adında ajans kuran iki girişimci Günhan Özmen ve Nadir Altuntoprak 40.000 dolar yatırımı ile hayata geçirilmiş. Ekim ayinda faaliyete geçen Neler.com'u birlikte inceleyelim.

neler-com-ekran-goruntusuSayıları azalmasına rağmen bir dönemin önemli içerik kaynaklarını olan Forum mantığında kullanıcıların soru sorabildiği Neler.com'da cevabı bir başka kullanıcı vermiyor bunun yerine konu ile ilgili içerik yazarları cevaplıyor. Yazılı soru ve cevap kısmının haricinde Neler.com'un dikkat çeken bir noktası ise konu ile ilgili ürünlerin sayfada yer alması. E-ticaret sitelerinden toplanan ürün ile içerik ile ilgilenen kullanıcıların satın alması kolaylaştırılmış.

İçerik yönüyle kullanıcının soru sorması ile ilerleyen Neler.com'un kişiselleştirilmiş özellikleri de bulunuyor. Kendi tarzını yarat bölümü ile kullanıcılar ürünlerle kendi kombinlerini oluşturabiliyor ve paylaşabiliyor. Bir başka deyişle kullanıcılar ürünleri seçerek kendi listelerini oluşturabiliyor.

Henüz 4 haftalık olan Neler.com özgün içeriği arttıkça arama motorları üzerinden önemli trafiğe ulaşabilir. Girişimin konu ile ilgilenen kullanıcılara ürünleri göstermesi ve derin linkleme ile e-ticaret sitesine yöneltmesi ile Neler.com ilerleyen süreçte e-ticaret siteleri için önemli bir satış kaynağı olabilir.

İnternet ekosisteminin yakından tanıdığı isim olan Ersan Özer'in 2008 yılında kurduğu Uzman.tv'nin içeriğiyle internet dünyasının yeni kullanıcılar kazandığını düşündüğümüzde özgün içerik üreten her web sitelerini desteklenmemiz ve geliştirmemiz lazım. Neler.com'un özgün içerik üretmeyi sürdürdüğü sürece zamanla önemli noktalara geleceğini düşünüyorum.

Yorumlar (14)
 1. Nurettin Nurettin

  çok güzel bir site olmuş düzeltmeleri yaptıklarında daha güzel olabilir başarılar

 2. Bahceperim Bahceperim

  Ben de özgün içerikler üretiyorum.Benimle de bağ kurmak isteyebilirler.

 3. Tasarımını çok yoğun buldum. Biraz daha soft renkler ve dergi havası katılabilir diye düşünüyorum. Tam örnek olmasa da http://www.istanbulmag.com/dergi/01/mag.html daha kutu mantığında bir yapı olabilir...

 4. Erman Topcuoglu Erman Topcuoglu

  siteyi hic anlamadim acikcasi, tam olarak ne yapiyor? cok sacma olmus, odak noktalari hic yok , orda kombin var, burda teknoloji var yani tam olarak ne yapiyorlar?

 5. Hayrettin Koderoglu Hayrettin Koderoglu

  Her haberin altına web sitesine giden link içeren kullanıcı adıyla dummy yorum yapanlar var. işiniz gücünüz yok mu olm sizin? beklink mi kasıyosunuz?

  1. Rasim Hostingligiller Rasim Hostingligiller

   Bahsettiğiniz gibi bir kişi var benim de dikkatimi çeken, her konuda boş boş yorumları var.

  2. Miraç Kuyumcu Miraç Kuyumcu

   Linkler nofollow referanslı. Ellemeyin sevinsinler.

 6. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Okunabilirlik 0. Tasarimcilari sadece cizmeyi biliyor sanirim. Kullanici gozuyle de bakmak lazim siteye. Icerige tikladigimda gozlerim bozulacakti ve yaziyi kucucuk yere sikistirarak neyi amaclamislar anlamis degilim.

  Urunleri one cikarmak istoyrsan guzel icerik uretirsin sagina soluna da icerik ile ilgili linkleri koyarsin. Konu altina da nereden alinabilir tarzi birsey koyarsin olur biter.

  Urunu one cikarmak icin yaziyi kucuk tutmak cok sacma olmus. Flash oyun sitesine girdim sandim kendimi bir an.

 7. Gayet başarılı bir internet sitesi Tasarım bakımından da sıradanlığın dışına çıkan bir yapıya sahip. Site üzerindeki yazıları okuduysanız; farklı bir üslup kullanıldığını görebilirsiniz. Başarılı bir site...

 8. Bestenigar Bestenigar

  eksiklikleri olmasına rağmen ismi dolayısıyla içerik olarak çok kapsamlı bir bünyeye sahip olabilecek, adeta sonsuz bir içeriği barındırabileceğini düşündüğüm site. Başlangıç aşaması olarak başarılı buldum, diğer yorumların da dikkate alınıp üzerinde çalışılmasını tavsiye ediyorum nacizane.

 9. A. Faruk Günaydın A. Faruk Günaydın

  Çok güzel bir girişim, böyle alanlarda Türkçe içerik üreten çok az girişim var, çok sevindim, tabii içerik arttırılabilir, yabancı kaynaklardan yararlanılabilir, önerilerim olarak, bu tarz sitelerde bulunan "Rastgele İçerik" buton kesinlikle olması lazım diye düşünüyorum. Ayrıca metinin bulunduğu alan çok küçük, yazıyı daha geniş bir alana yaymaları daha iyi olabilirdi. Ayrıca içeriğin yazdığı alan neden düz metin? yani liste olması gerekmez miydi? Ben nelere ihtiyacım olduğunu genelde liste olarak tutarım, hayır metin olmasın demiyorum tabii ki ama en azından metnin içinde liste olarak nelere ihtiyacım olduğunu görmek daha iyi olur diye düşünüyorum. Tekrar başarılar dilerim.

 10. Aklımıza gelebilecek “neler” sorularını birileri bizim için derlemiş, derlemekle kalmayıp bizim için araştırma da yapmışlar..

  Sorulara kısa, okuması keyifli ve bilgilendirici yanıtlar hazırlamışlar. Üstüne üstlük bu sorularla alakalı ürünlerden kombinler yapıp örnekleri de göstermişler.. Kombinlerden esinlenip satın alma yapmak istediğimizde ürünleri de güzelce sıralamışlar. Hem de tek bir mağazadan değil, çeşit çeşit e-ticaret sitelerinden farklı fiyat alternatifleriyle.. Daha ne olsun ki!

  Ben şahsen siteyi çok beğendim, bu yeni girişimin çok başarılı olacağını düşünüyorum. Emeği geçenleri de ayrıca tebrik ediyorum..

 11. boşa harcanmış bir para.

 12. Henüz 2 ayını doldurmamış ve hiçbir grubun gücünü arkasına almamış olmasına rağmen büyüme potansiyeli çok yüksek bir site.

  Özgün içerikler çoğaldıkça yollarının açılacağını ve marka işbirliklerinin artacağını düşünüyorum.