Mobil cihaz pazarındaki tüm karı sadece 2 şirket paylaşıyor

Mobil cihaz pazarındaki tüm karı sadece 2 şirket paylaşıyor

Mobil cihaz pazarındaki tüm karı sadece 2 şirket paylaşıyorMobil cihaz pazarı büyük ve çok karlı bir pazar. Pazarın büyüklüğü pek çok firmanın bu alanda daha fazla pay elde edebilmek için uğraşmasını sağlıyor. Fakat tüm bu şirketler arasında sadece iki tanesi kar etmeyi başarabiliyor.

Canaccord Genuity’in rakamlarına göre 2013’ün üçüncü çeyreği rakamlarına göre mobil cihaz pazarından kar edebilen iki şirket Apple ve Samsung. Rapora göre oluşan tüm karlılığın yüzde 56’sı Apple’a ait. Samsung’un payı ise yüzde 53 ve evet, bu ikisini topladığınızda yüzde 109 ediyor.

Bunun nedeni ise BlackBerry, Motorola, LG, HTC ve Nokia gibi diğer büyük oyuncuların aslında zarar ediyor olmaları…

Büyük oyuncular arasında yukarıda adın geçenlere bir istisna var, o da Sony. Son rakamlara göre Sony kar etmemiş olsa da, zarara da girmeyerek aslında ucuz atlatmış diyebiliriz. En büyük zarar ise yüzde 4 ile BlackBerry hanesinde yazıyor. Onu yüzde 3 ile Google’a ait Motorola takip ediyor.

Apple ve Samsung’un mobil cihaz alanındaki üstünlükleri, tüketici elektroniği tarafında da devam ediyor. Alix Partners’ın raporuna göre bu iki firma LG, Sony, Sharp, Panasonic ve JVC gibi pek çok önemli şirkete göre çok daha iyi durumda. Rakamlar Apple’ın tüketici elektroniği alanında Samsung’un dışındaki tüm rakiplerinin toplamının 2,5 katı daha fazla gelir elde ettiğini gösteriyor. Samsung ise Apple haricindeki rakiplerinin toplam gelirlerini tek başına ikiye katlıyor.

Bu iki farklı araştırmanın ise dengeleri değiştirebilecek bir ortak noktası var; Çinli firmalar bu denklemlere dahil edilmemiş. Çin tek başına çok büyük bir pazar olmasının yanı sıra aynı zaman Çinli firmalar ucuz seçenekleri ile ülke dışında da giderek popüler hale gelmeye devam ediyor. Lenovo buna en iyi örneklerden biri olabilir.

Apple ve Samsung’un cihaz dünyasındaki hakimiyeti giderek artıyor. Sizce bu durum yakın gelecekte değişebilir mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.