Türkiye'de 2013 yılında düğün yapan her 3 çiftten birine ulaşan Dugun.com, 2015'te yurtdışını hedefliyor
Girişim

Türkiye'de 2013 yılında düğün yapan her 3 çiftten birine ulaşan Dugun.com, 2015'te yurtdışını hedefliyor

Temmuz ayı başında Aslanoba Capital'den aldığı 2 milyon dolarlık yatırımla birlikte 12 milyon dolar değerlemeye ulaşan Düğün.com, o dönem adından sıkça söz ettirmişti.

Siz Webrazzi okuyucularına daha önce tanıttığımız Düğün.com hakkında sitenin kurucusu Emek Kırbıyık ve yöneticileri ile sohbet ederek yatırım sonrası gelişmeleri ve gelecek hedeflerini konuştuk.

2012 yılından itibaren karlı bir şirket olan Düğün.com'un kurucusu Emek Kırbıyık, Aslanoba Capital'den aldıkları yatırıma -şirketin aldığı ilk yatırım- sebep olarak daha hızlı büyümek istemelerini gösterdi. Şu an 60'a yakın çalışanı bulunan Düğün.com, yatırım sonrası önceliklerinden biri olarak insan kaynaklarına yatırımı arttırmış ve ekibi büyütmüş.

duguncom-ekran-goruntusu

Düğün.com'un sahip olduğu iş modelinden kısaca bahsetmek gerekirse; aslında online to offline bir iş yapan Düğün.com, düğün hazırlığında olan çiftlere fotoğrafçıdan düğün mekanına, kuaförden davetiye basımına kadar uzanan 32 farklı kategoride içerik sunuyor. Tüm bu kategorilerde lokasyona göre listeleme yapan Düğün.com; düğün hazırlığında olan çiftlerin, ya markanın web sitesini gezerek ya markaya telefon ederek ya da platform üzerinde bulunan formu doldurarak düğün konusunda hizmet veren markalarla buluşmasını sağlıyor.

Şirketin gelir modeli ise söz konusu markalarla minimum 1 yıl için olmak üzere anlaşarak listeleme için ücret almak üzerine kurulu. Markalarla yapılan anlaşmaları yürüten ve şu an için yaklaşık 35 kişiden oluşan satış ekibinin yakın gelecekte hızla büyüyeceği de Düğün.com yöneticileriden aldığımız bilgiler arasında.

Örneğin planlar arasında bugün için 22 şehirde aktif olarak satış operasyonu yürüten ve dolayısıyla düğün hazırlığındaki çiftlere içerik listeleyebilen Düğün.com'un 2014 yılının 1. çeyreğinde 30 şehiri geçmesi var. Bir diğer hedef ise şu an bin 500 olan anlaşmalı marka sayısını 2 senede 5 bine yükseltmek. Bu arada Düğün.com üzerinden düğün hazırlığında olan çiftler tarafından markalara ayda ortalama 30 bin başvuru formu iletiliyor.

Düğün.com ile ilgili dikkat çeken ayrıntılardan biri de platformun kullanıcı sayıları ve ziyaret istatistikleri. Aylık 5 milyonun üzerinde sayfa gösterimine sahip olan Düğün.com'un ortalama sayfada kalma süresi ise 4 buçuk dakika. Diğer yandan ziyaretlerin yüzde 80'lik dilimini organik trafikten elde eden Düğün.com, AdWords gibi reklam kanallarını neredeyse hiç kullanmıyor. Tabii tüm bunlar platformun sahip olduğu içeriğin başarısını ve özgünlüğünü gösteriyor.

Yatırım sonrası hedeflerden biri de 2015 yılında yurtdışına açılmak

Aldığı yatırım sonrası yukarıda da yer verdiğimiz gibi satış ekibini genişletmeyi ve çok daha fazla şehirde aktif olmayı hedefleyen Düğün.com'un 2015 yılı için hedefi ise yurtdışına açılmak. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde 13 ülkede hizmete girmeyi planlayan Düğün.com, bu ülkelerde 3 ayrı dilde yayın yapacak. Şirketin MENA Bölgesi'nin ardından Türki Devletler'e açılma planları da bulunuyor.

duguncom-slogan

Düğün pazarı ABD'de 166, ülkemizde 15 milyar dolar değerinde

ABD'de 166, ülkemizde ise 15 milyar dolarlık bir pazar olan düğün pazarında kendine oldukça önemli bir yer edinen Düğün.com; bu yazıdan da anlayabileceğiniz gibi aldığı yatırımın da etkisiyle satış ağını genişleterek önce Türkiye'de daha çok şehirde, daha sonra da Türkiye dışındaki ülkelerde de aktif olmak istiyor.

Ülkemizin düğün konusunda gerek kültürel gerekse dini sebeplerle diğer dünya ülkelerinden daha hassas olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin dünya üzerinde en çok düğün yapılan şehir Las Vegas'ı da geride bırakan, İstanbul. Ülkemizde her yıl yaklaşık 600 bin düğün olurken ortalama 240 konuk davet ediliyor. Bu arada örneğin ABD'de gerçekleşen düğünlere ortalama 150 kişinin davet edildiğini, ülkemizin bu sayıda da açık ara önde olduğunu belirtelim. Bir düğün için Türkiye'de harcanan ortalama tutar ise 50 bin TL.

Tüm bunların yanında çalıştığı markalara çeşitli teknolojik çözümler de sunan şirketin ayrıca son kullanıcıları için bir çoğu mobil temelli olmak üzere çok sayıda proje fikri var. Öyle tahmin ediyorum ki gelecekte Düğün.com'la ilgili Webrazzi'de çok sayıda haber okuyacaksınız. :)

Yorumlar (18)
 1. Ali Sanci Ali Sanci

  Sanmıyorum her 3 düğün yapandan birine ulaştıklarına.Bunun doğru olabilmesi için her düğün yapanın internetten yararlanıyor olması lazım.Toplumun internet kulanım oranı ortada iken bu bilginin doğruluğu tartışmalı.Bunu neye göre ölçümlediler anlayamadım.Ama çok iyi bir proje onu belirteyim.

  1. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

   Adwords kullanılmıyor bilgisi de yanlış. Yatırım almadan 1 ay önce ve sonrasında son 2 haftaya kadar reklamlarını görüyordum.

   1. Birileri adwords a reklam vermiyormu dedi.

    http://o1311.hizliresim.com/1h/b/udm73.png

 2. dugun.com yazmışsınız hep ancak, düğün.com satılık, keşke onu da satın alsalardı.

 3. Nurettin Nurettin

  çok güzel proje olduğu kesin. 60 kişilik ekip oldukça iyi daha iyi işler yapabilirler bu ekiple. aldıkları yatırımı iyi yerlerde kullanırlarsa çok büyürler.

 4. Ufuk Öztürk Ufuk Öztürk

  Çok güzel bir tanıtım yazısı :) Merakımdan soruyorum Aslanoba bu tanıtım yazısını yayınlamanız için ne kadar verdi acep :)

  1. Webrazzi'de advertorial yapmıyoruz. Bu yüzden yazıların bir ücreti yok.

   1. Yalanını Yiyim Yalanını Yiyim

    Webrazzi editörlerinin arasında sms,notification(ios,android)uygulama bildirimleri olan sağlık web sitelerine "saçma,gereksiz,bence tutmaz" diyen editörler var hadi bunu da yayınlayın

    1. Hangi uygulamayı kastediyorsunuz bilmiyorum ama ekibimizde böyle düşünenler tabii ki olabilir. Her uygulama hakkında olumlu düşüneceğiz diye bir zorunluluğumuz yok.

   2. Ali Sancı Ali Sancı

    Çok kez başvurmama rağmen hiç de fena olmayan bazı çalışmalarıma yer verilmedi.Kpss sınavına hazırlananlar için hiç de fena sayılmayacak bir projem var.Bedava üye olmaları yeterli videoları izlemeleri için.Bir öğretmenin 2 yıl emek verdiği videolardan oluşmaktadır.Neresi uygun değil bu projenin webrazzide yer alması için.Aldığım cevap uygun değil oldu...Bence webrazzi zaman zaman bireysel çalışmalara da yer vermeli.

  2. Düğün.com 'un webrazzi'de tanıtım yapması ile eline ne geçeceğini düşünüyorsun acaba. Webrazzi'nin ne kadarlik okur kesimi adam için bir pazarlama-tanıtım faaliyeti olabilirki. Gerçekten cahilsiniz, bazı webrazzi okurları gerçekten okuduklarından birşey anlamayan, artniyetli cahil insanlar.

   Çevremdeki evlenen insanlardan duymuştum düğün.com'u. Ayrıca evlenmediğinden bilemezsin, giriş dans şarkıları, düğünde çalınacak şarkılar falan yaz düğün.com'un bazı listleri landing page'leri karşına gelecektir. Bunu düğün zamanında araştırmayan varsa YALAN söyler.

   Düğün.com zaten sağlam ve tutmuş bir işti, ASlanoba Cağital ile ne kadar büyüdü bilemem.

 5. Huseyin Huseyin

  Sitenin karlı olduğu sektörün geniş olduğu son derece açık bir gerçek. Çok kullanıldığı ve yardımcı olduğu da bir gerçek.

  Ama ne yazık ki gerçek olanda bir şey var ki, her 3 çiftten birine erişilmesi mümkün değil. Hani bu oranı büyük şehirler yada sadece İstanbul için kullanılmış olsa bir ihtimal diyebilirim! Ancak nüfusunun büyük kesimi kırsal kesimde olan ve evlilik oranınında bu kesimde yüksek olduğu bilinen bir ülke için çok havadan bir rakam olmuş bu. Bırakın bunu İstanbul içinde bile nüfus yoğunluğunun az olduğu eğitim seviyesinin yüksek olduğu semtlerde düğün salonları iş yapamazken eğitim seviyesinin düşük olup nüfusun çok fazla olduğu semtlerde düğün salonları hafta içi bile çalışıp hafta sonu ise günün her saati dolu oluyor. Kalkıp bu semtteki bir çiftin çeyiz alışverişi için hemşehrisine gitmek yerine siteyi ziyaret edeceğini sanmıyorum.

  Hani PR yapılırken var olan verilse, var olan bile uçuk durumlarda ise mantığa zorlayacak şeylerden kaçınarak daha makul açıklamalar yapılsa iyi olur.

  1. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

   Yıllık 600 bin çift evleniyor bilgisi Tuik den geliyor yanılmıyorsam. Kesin doğru olduğunu zannetmiyorum.

  2. Ali Sancı Ali Sancı

   Tamamen katılıyorum.

 6. Öncelikle çok başarılı bulduğum girişimlerden biri olduğunu söylemek isterim. Sonrasında ise her 3 düğünden biri tanımlaması kesinlikle yanlış.

  Son 2 yılda çevremde neredeyse 80 civarı düğün yapan arkadaşlarımdan bir tanesinin dahi düğünleri için bu girişimi kullanmaması verilen istatistiğin ne kadar yanlış olduğunun ufak bir kanıtıdır.

  1. sizi bilmem ama benim çevremdeki 80 üzeri düğün oldu, bunların yarısından çoğu bu girişimi kullandı. Toplayın çarpın bölün istatistiği görün derim ben... :)

 7. Gökhan Beyaz Gökhan Beyaz

  düğün yapacak insanlar alacakları şeyleri kesinlikle canl canlı görmek isteyecektir bence,ben olsam kesinlikle öyle yaparım.çünkü ev eşyası uzun süre kullanılan bişi,eğer her ilçeye bir mağaza açabileceklerse ve ürünleri sergileme imkanları olursa ancak başarılı olacağının kanaatindeyim.

 8. Turkengineer-Muhammed Turkengineer-Muhammed

  Arkadaşlar öncelikle merhabalar;

  Gelir yöntemini, Tam olarak anlamadım.Firmaları listelemiş, eklemişler diye; Firmanın ilanı orada diye, komisyonu almak için tek tek dükkan dükkan mı dolaşıyorlar

  dugun.com ve webrazzi ekibine başarılar diliyorum.