SuperKarga.com'u bünyesine katan ShiftDelete.net online yayıncılık alanında büyümek istiyor
Yatırım

SuperKarga.com'u bünyesine katan ShiftDelete.net online yayıncılık alanında büyümek istiyor

Geçtiğimiz ay Girişim Ofisleri programımızda teknoloji haberleri ile yakından tanıdığımız ShiftDelete.net'i gezerken yeni başlayan bir ekibi görmüştük. ShiftDelete.net kurucusu Hakkı Alkan o gün için hafif olarak bahsettiği satın alma ve yeni gelen girişimler ilgili önemli bilgiler paylaştı.

ShiftDelete.net editörleri Murat Sağlam ile Yusuf Canpolat tarafından 2012'de kurulan SuperKarga.com'un %40'ı ShiftDelete.Net tarafından satın alındı. Satın alma bedeli ile ilgili rakam paylaşılmazken, Hakkı Alkan 1 yıl için SuperKarga'ya 500 bin TL'lik bir yatırım planladıklarını belirtiyor.

Alkan, online yayıncılık alanında 2 yeni girişimin de geleceğinin müjdesini verirken bunların oyun ve kurumsal teknoloji alanında olacağını belirtiyor. SuperKarga'nın yanına gelecek diğer siteleri de ilerleyen günlerde sizlere paylaşacağız.

superkarga-ekran-goruntusu

Alkan, 2 yeni girişim için insan kaynağı arayışının devam ederken, SuperKarga'yı 2014'te ayda bir milyon ziyaretçiye ulaştırmak istediklerini belirtiyor.

SDN'de  tam zamanlı çalışan iki editörün sinema odağında kurdukları SuperKarga için yarı zamanlı çalışmaya geçmesi ile başlıyor girişimin öyküsü. Özellikle çalışanı destekleme konusunda ülkemiz örnekleri arasında eşine çok rastlanır bir durum olmayan girişim, daha sonrasında SDN'in satın almasıyla adeta şirket içi inkübasyon ile kurulup büyümüş görünüyor.

Sinema odağında içerik üreten SuperKarga'nın diğer ana akım gazetelerin kültür sayfaları olarak tanımlayabiliriz. Televizyon rehberi, kitap ve müzik içerikleri ile okuyucularına sesleniyor. SuperKarga'nın ürettiği içerikler değerli bulunmuş olacak ki Google Analytics verilerine kısa sürede göre aylık 40 bin tekil ziyaretçi ve 150 bin sayfa gösterimine ulaşılmış.

SDN'nin içerik üretmedeki birikimi ile birlikte SuperKarga.com'un aylık 1 milyon tekil ziyaretçi hedefi zor ama ulaşılabilir görünüyor. SDN'nin iki yeni girişimi ile birlikte SuperKarga satın almasını dijital sektörde yeni ve kaliteli içeriklerin artması yönünden özellikle önemli buluyor ve başarılar diliyoruz.

Yorumlar (13)
 1. Ahmet Bilginer Ahmet Bilginer

  Süperkarga çok güzel bir siteymiş. Geleceği çok parlak gözüküyor, bence 1 milyon ziyaretçi sayısını aşarlar gibi. Birsürü konu var sonuçta.

  1. Huseyin Huseyin

   Hocam sitenin değerini çok iyi anlamışsınız. Tam anlamıyla güzel bir içeriğe sahip.

   Şimdi sistem Wordpress olunca herkesin anladığı bir konu olduğu için olaya seo giriyor basitlik giriyor o giriyor bu giriyor. Burada değer yapan sitenin içeriği kaliteyi kaçırmamanız için biraz sitede gezinmeniz ve içeriğini okumanızı tavsiye ederim. Umarım yatırımla daha iyi olur.

   Ali arkadaşımızın dediği gibi sayfa açılış hızı son derece düşük bilginize.

 2. Hangi kategoride olursa olsun günü birlik blog sitesi açmak bu siteye ziyaretçi çekmek için klasik seo yöntemlerini uygulamak kendi sosyal medya çevresinde tanıtımı yapmak hatta özgün içerik üretmek bile artık bir anlam ifade etmiyor. Planlaması iyi yapılmış bir proje (ileride marka olabileceğine inanılmış bir proje), inanan ekip ve insanların keyifle okuyacağı içerikler üretirseniz zamanla emeklerinizin boşa gitmediğini görüyorsunuz. Hazır içerik yönetim sistemleri bile kullansanız bile. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  1. Ahmet Yandeviren Ahmet Yandeviren

   hazır içerik yönetim sisteminin ne gibi negatif bi etkisi var acaba? Webrazzi'yi ziyaret eden insanlar neden bu kadar "dar düşünüyor" anlamakta güçlük çekiyorum.

   1. Negatif ten daha ziyade geliştirme açısında dediğini düşünüyorum

  2. Isa Koç Isa Koç

   Webrazzi'de bir blog sitesi unutma, üstelik wordpress ile çalışıyor.

 3. Ali Horuz Ali Horuz

  Google Page Speed aracına göre site hızı 77/100 olarak hesaplandı. Ama nedense sayfa dolaşımı bana çok ağır geldi. Klasik bir genel blogdan farkı yok, fakat 500.000 liralık bir yatırımla tasarım ve yazılım açısından neler değişir bilemeyiz.

  1. Satın alma sebebiyle olabilecek ilgidenmidir bilmem ama banada sitenin açılışı çok yavaş geldi. Yatırım la gelen para ile belki serverlar düzeltilebilir bencede. :)

 4. Bir blog kurun ve hergün aksatmadan 4-5 özgün makale girin ancak bu makaleler güncel, özgün ve seo uyumlu olmasına dikkat edin. Eğer bu 3 kurala uyarsanız ve günde 4-5 makale eklerseniz çok ama çok rahatlıkla yüksebilirsiniz.

 5. Mert Bulan Mert Bulan

  Türkiye'de bir içerik sitesinin yatırım almış olması oldukça sevindirici. Umarım ilerleyen dönemlerde de içeriğe yatırım yapan kişiler görürüz. Zira özellikle Türkçe olarak kaliteli içerik üreten sitelerin sayısı parmakla sayılacak kadar az. Bunun nedeni de bu alana yatırım yapılmıyor olması.

  Bu arada bazıları hazır içerik yönetim sisteminden dem vurmuş ama o içerik yönetim sisteminin açık kaynaklı olduğunu ve diledikleri şeyi istedikleri gibi değiştirebilecek yapıda olduğunu gözünden kaçırmış. Ayrıca dünyadaki birçok popüler içerik sitesinin de hali hazırda Wordpress kullandığını hatırlatmak isterim.

  1. Hali hazırda haberciliğine devam eden bilisimhaberi.com adında wordpress altyapısıyla güçlendirilmiş websitesi olan biri olarak aslında aynı şeyleri söylediğimizi ama neden yanlış anlaşıldığımı anlamış değilim. Halil bey dışında Hüseyin, Ahmet ve Mert Bey wordpress ile ilgili olumsuz veya negatif birşey söylediğimi düşünmüşler halbuki ben övmüştüm. Meramımızı anlatamadık sanırım neyse canınız sağ olsun :)

 6. Superkarga 500 bin tl yatırım alacak bir platform değil, olamaz. Bir yanlışlık olmalı.

 7. Uğur Uğur

  Süper Karga shifdelete editörleri tarafından kurulmamış olmasa, yukardaki habere göre günlük ortalama 1500 tekil ziyaretçiyle ve internet ortamında olmayan yeni bir soluk getirmeyen bir proje olmasından dolayı bence 500 bin tllik desteği zor bulurdu hatta bulamazdı.