Dugun.com'a Aslanoba Capital'den 2 milyon dolar yatırım geldi
Genel

Dugun.com'a Aslanoba Capital'den 2 milyon dolar yatırım geldi

Geçen ay sizlere tanıttığımız Dugun.com'a Aslanoba Capital'den 2 milyon dolar yatırım geldi. Dugun.com'un paylaştığı yatırım haberine göre Aslanoba Capital bu yatırımla şirketin yüzde 16.6'sına sahip olmuş ve bu yatırımla birlikte şirketin değerlemesi 12 milyon dolara ulaşmış.

Yılda 200 bin evlilik hazırlığı yapan çifte yardımcı olan site, son 5 yılda her yıl yüzde 100 büyümeyi başarmış. Dugun.com Genel Müdürü Emek Kırbıyık bu yatırım sonrasında istikrarlı büyümelerini sürdürmek ve düğün konusunda cazip pazarlar olan Balkan ve Arap ülkelerine açılmayı planladıklarını paylaşmış.

dugun-aslanoba

Eski yazımızdan alıntılayarak biraz da rakamlara gelecek olursak, Dugun.com ayda 5 milyon sayfa gösterimi alıyor. Aylık 500 bin ziyaretçi alan site, 1 yılda ortalama 200 bin çiftin evliliğinin herhangi bir aşamasında yardımcı oluyor. Yine açıklamada paylaşılan bilgiler arasında Türkiye'de yılda 640 bin düğünün olduğu ve sadece İstanbul'da yılda 166 bin düğünün gerçekleştiği yer alıyor.

Düğün mevsimine girdiğimiz yaz aylarında işlerinin oldukça yoğun olduğunu tahmin ettiğimiz Dugun.com'un yatırımın ardından nasıl bir ilerleme göstereceğini hep beraber göreceğiz.

Yorumlar (34)
 1. Meraklı Okuyucu Meraklı Okuyucu

  İlk yatırımı olan boni'den itibaren son yatırımı olan dugun.com'a kadar bakılacak olursa Aslanoba'nın yaptığı yatırımların olası başarı isabet oranı artıyor.

  Özellikle bu son yatırımı gelecek vaadediyor

  Tebrikler, hayırlı olsun her iki taraf için de.

 2. Bende diyordum Aslanoba haftayı yatırımsız mı kapatacak diye :)

 3. 500.000 ziyaretçi 5.000.000 sayfa gösterimi hesabına göre ziyaretçi başına 10 sayfa gösterimi oluyor ki alexa 5-6 civarında gösteriyor. Ayrıca %50 de bounce gözüküyor. Bu yatırımlarda açıklanan rakamları şişirmenin kime ne faydası var meraktayım. Zaten yatırımı almışsın hala kime neyi kanıtlıyorsun? Şu sektörde birileri de doğruları söylemeye başlasa ve biz de gerçekte neyin ne olduğunu bilsek.

  1. Alexa'da certified bir siteye sahip olmama rağmen, Google Analytics ile rakamları karşılaştırdığımda Alexa'nın yarı yarıya rakam gösterdiğini söyleyebilirim. Belki bizi hatamızdır bilmiyorum, ama Google Analytics rakamlarını kullanıyorum bu tarz rakamlar paylaşırken ben de.

   Örneğin, www.worthofweb.com çok fazla benzer platform aracılığı ile bu rakamları oluşturuyor. Google Analytics rakamlarına daha yakın buluyorum ben de.

  2. :) sağlam matematigin varmış. Zaten content sitesinde ziyaret başına 4-5 sayfanın üzerine çıkamıyorsa o sitede sıkıntı vardır. Güven bana rakamlar aynen doğru, zaten gelen kullanıcıyı çok iyi engage ettirdikleri için yatırım alıyorlar, yoksa sana bana verirlerdi bu yatırımı.

 4. mukaveleyi imzaladığı masa hep aynı mı bana mı öyle geldi ?

  1. Dogru, benim de o kadar param olsa kesinlikle her bir sözlesmeyi ayri bir masada imzalarim. Hatta her bir sözlesme icin yeni bir masa alirim ofise, hatta ayni ofiste bile imzalamam her sözlesme icin ayri ofis tutarim, hatta ayni ilcede imzalamam...

  2. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

   Ne yapsın, her seferinde yeni masa mı alsın? :)

  3. Kendi ofisi olduğu için doğal olarak aynı masa. Yani, yatırım yapılan girişimin ofisinde yapılmıyor anlaşmalar.

 5. Ozan Batu Ozan Batu

  Düğün alanında iyi bildiğimiz ve kullandığımız Dugun.com 'un bu yatırımla birlikte Türkiye markası olma yolunda hızlı bir ivme kazanacağı çok aşikar...

 6. Saim Daim Saim Daim

  Yenilikçilik, devimssellik neresinde bunun?

  Ayrıca bence en iyi evlilik sitesi, insanların evlenmelerine mani olandır.

 7. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

  3 gün yatırım yapmasa başına bir şey mi geldi diye düşünür olduk :)))

 8. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Kesinlikle cok basarili bir yatirim. Siteyi inceledigimde bi domain anca bu kadar verimli kullanilir demistim. Ayrica SEO konusunda da oldukca titiz calismalari var sanirim (bu aralarihtiyac geregi) ne arasam ilk siralarda dugun.com var.

  Tebrikler

 9. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

  Arada bol bol da erikli reklamı yapmış olduk bu yatırımlar sayesinde :)

  1. İşte bunların hepsi Erikli'nin bir oyunu :)

 10. Erdemir Erdemir

  Bir katalog sitesi böyle yatirim aliyorsa bravo vallahi.

  Böyle havadan paralar alip developlari astronomik maaslarla besleyip piyasa yükseltmeleri de tüy dikmek oluyor.

  1. Developer ların aldıkları ücretleri haketmedigini mi düşünüyorsunuz ? :)

  2. Yatırımlar içe doğru büyümemek için değil, ileri doğru büyümek için kullanılır. Yatırımcıyı, ben maaşları yükseltecem, çalışma şartlarını düzeltecem diye ikna edemezsin!

   Belki çok ama çok küçük bir maaş iyileştirmesi mevcut geliştiriciler için kullanılır. Bunun dışında bu yatırımdan gelen para geliştiricilere bir fayda sağlamaz. Asgari düzeyde ödeme ile yeni bir kaç developer belki şirkete katılır.

   Gördüğün gibi astronomik ücretler alacağını düşündüğün developerlar için çok belkilerle kurulu bir cümle.

 11. Webrazzi olarak, Aslanoba ile guncel bir soylesi yapmanizi ve cok ciddi anlamda market icindeki stratejisini neye gore planliyor sormanizi rica ediyorum. Keza yatirim yaptigi alanlar birbirinden cok farkli. Acaba ben yatirim yapayim hangisi tutarsa mi diye dusunuyor? Degerlendirirseniz cok sevinirim, tesekkurler.

  Begum

 12. Arzu Çağlar Arzu Çağlar

  Yatırımı en iyi biiz biliriz! - H. aslanoba

 13. Dogukan Yavuz Dogukan Yavuz

  Aslanoba'nın stratejisi tam olarak nedir ?

  Neyi amaçlıyor yani bu kadar şirkete yatırım yaparak belirli bir sebebi olmalı..Melek yatırım veya normal düzeyde yatırım olayından çıktı bu iş gibi.

  Ayrıca kafamdaki en önemli soru da şu;

  Bu adam nasıl buldu bu kadar parayı.. :D

 14. Bugün yatırım yapacakmı diye merak edenler oluyormus, ilginç. Taşın altına elimizi koymak gerek, herkes birşeyler yapabilir. Bize Aslanobaya başarılar dilemek düşer diye düşünüyoruö.

 15. Aslanoba olur da birgün bizim şirkete de yatırım yaparsa, halısaha takımı formamızı öperken de fotoğraf çektireceğiz.

 16. Nurettin Nurettin

  geleceği parlak bir girişim seçmiş yine Hasan Aslanoba tebrikler

 17. Hasan Aslanoba ya tavsiyem

  Tüketim odaklı internet şirketleri

  Yerine üretim odaklı şirketlere yatırım yapması.mobil bilişim sektörü

  Aldı başını gidiyor.yok mu yatırım alacak bir mobil bilişim şirketi?

  Gelecek mobilde benden söylemesi

 18. Guzel bir yatırım.

  Yurtdışına açılabilecek bir yatırım

  Tebrikler

 19. Alessandro Alessandro

  Bu sefer ki yatırım da fena olmamış gibi duruyor, ama şu dikkatimi çekti bu yatırımlardan en kazançlı çıkanı, canlıyı-nakiti anında gelir hanesine yazanı google; yatırımı kim aldıysa ertesi gün google adsense reklamları artıyor. daha önce alwaysfashion da da bu dikkatimi çekmişti, dugun.com olayında da bugun dikkatimi çekti. Hayırlı olsun Aslanoba ekibi ve dugun.com'culara, güzel dolu bir site gibi görünüyor.

 20. Aslanoba zaten daha önce ki yorumlarında piyasada fırsatları kolladığını internet trenini kaçırmak istemediğini söylemişti. Yatırımlarını yüksek fiyatlandırdığını kabul etmekle birlikte bunun ona ve yatırımlarına faydası olduğunu düşünüyor.

 21. Aykut Erdoğan Aykut Erdoğan

  Vallahi bravo Hasan bey'e.. Bu kadar agresif ivme ile aldığı risk herkesin göze alabileceği bir şey değil..

 22. Artık masa daha çok ilgimi çekiyor.

 23. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Emek bey az da tanısam tanıdığım kadarıyla çalışkan bir insan. Mumin bey'de teknik yönetimde gördüğüm kadarıyla başarılı ve ne yaptığını bilen birisi. Maaşta anlaşsak bir kaç ay önce birlikte çalışıyor olabilirdik ama kısmet olmadı. Sayın Aslanoba'nın da bu şirkete yatırım yapmasına açıkcası hiç şaşırmadım. Yakında yeni bir yatırım daha yapsa yine şaşırmam, çok normal olur bu.

  Tarafları tebrik ederim.

 24. Her iki taraf içinde hayırlı olsun bakalım herhangi bir değişim yaratacak mı :)

 25. hasan beyin parası bitmeden bizde alsak bişiler :D

 26. Enver Gökmen Enver Gökmen

  fikir temelde iyi gibi görünsede aslında çok klişe yani evmanya, altıncı cadde, pera bulvarı falan aynı işi iyi şekilde yapıyor. Evliliğin genelde ev alışverişinden oluştuğunu düşünürsek, bunun dışında kalan bir kaç mekan gelinlikciyi bulmak için de sitede zaman harcamak ve buradan çözüme ulaşmak çok zor.

  Bu işler genelde offline olarak çözülüyor. bence insanların bu gibi işlerde online'a yönelmesi hala zor. Mekan dediğimizde zaten lokasyon en baskın özellik oluyor. Bu da girilen bir çok kaydın geçersiz olması demek.

  2 milyonu geri döndürmek oldukça zor olacak gibi duruyor.

  Bana biraz deveye hendek atlatmak gibi geldi. Davetiyeni nikah şekerini falan bir yerden organize edip sonuçlandırmak hala ütopik. Google'da bulduğun davetiyecilerden pek bir farkı yok.

  Yani her yerde olan şeyleri bir sitede toplamanın sorunların çözümüne , ihtiyaçların giderilmesine bir katkı sağlayacağına inanmıyorum.

  Site genel olarak içerikten ibaret. sadece kayıt ekleyebildiğiniz bir siteye neden 2 milyon yatırım yapılıyor. rekabet avantajı şansı nedir bu sitenin? yatırımla mı rekabette öncelik sağlanacak? Yani oldu olacak firma rehberi yapan sitelere yatırım yapılsın.

  Açıkcası bana pratik ve işe yarar bir site gibi gelmedi. Mekan kiralamada da pazarlık hala çok önemli. bu da buradan alacağın fiyatta güvensizlik yaratıyor. Ayrıca kimse sadece buraya ve internete güvenerek düğününü riske atmaz.

  Bu güne evlilik öncesi olduğu için bir çok siteden alışveriş yaptım ama gidip mekan tutmak yada nikah şekeri için de internete bakma ihtiyacı hissetmedim.

  Bence Aslanoba klasiği tutarsız ve kriterleri net olmayan bir yatırım olmuş.