Türkiye pazarına da açılan Yelp, ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla yüzde 39 büyüdü

Türkiye pazarına da açılan Yelp, ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla yüzde 39 büyüdü

Sosyal işletme rehberi olarak ABD'de en fazla kullanılan uygulamalardan biri olan Yelp, geçtiğimiz Aralık'ta ülkemize adım atmıştı. Bu adımla Yelp.com.tr'den yayına başlamış ve mobil uygulamasında Türkçe diline yer vermişti. 2004'de kurulan ve sürekli büyümesini devam ettiren Yelp son bir yılına dair bilgiler paylaştı.

2012 New York borsasında 1,3 milyar dolar değerleme ile halka arz olan Yelp, Eylül 2012'den Eylül 2013'e aylık ziyaretçi sayısında %39 büyümeyi yakalayarak 84 milyon tekil ziyaretçiden 117 milyon tekil ziyaretçiye sayısına ulaşmış.

Türkiye haricinde ABD, Birleşik Krallık, Fransa'nın da aralarında bulunduğu 20'den fazla ülkede toplulukları olan Yelp'in ulaştığı ziyaretçi sayısında bu artış bilgi kaynağı olarak uzun zamandır harcadığı emeğin sonucu olarak nitelendirilebilir. Yelp'in paylaştığı rakamlara birlikte bakalım.

Yelp'in paylaştığı grafikler arasında ziyaretçi sayısının keskin artışının yanında artan yorum sayısı da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz Eylül 33 milyon adet olan yorum sayısı yarı yarıya artarak 47 milyona yükselmiş. Sosyal işletme rehberi olarak sınıflandırdığımız Yelp için artan yorum sayısı tekil ziyaretçilerin artmasının önemli sebeplerinden biri. Yeni ziyaretçinin artması ile üye olmasının ve yorum yapmasının ilk adımı olduğundan güzel bir kısır döngü olduğunu söyleyebiliriz.

Yer bildirimi ve işletme işe ilgili yorumların incelenmesi denilince akıllara ilk olarak restoran gelse de Yelp'in en çok yorum aldığı kategori 47 milyon yorumun %23'ünü alan alışveriş kategorisi olmuş. Alışveriş kategorisini 8,4 milyon yorum ile restoran kategorisi takip etmiş. Bunların haricinde mobilin dikkat çeken büyümesini Yelp'te de görmek mümkün. 3. çeyrekte 11,2 milyon kullanıcı Yelp'in mobil uygulamasına giriş yapmış ve toplam aramaların %60'ı mobilden gelmiş.

yelp-rapor-2013

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.