Facebook'tan gizlilik ayarında değişiklik: Aranan herkes bulunacak
Sosyal Ağlar

Facebook'tan gizlilik ayarında değişiklik: Aranan herkes bulunacak

Facebook gizlilik ayarlarında değişikliğe giderek aranan herkesin bulunmasının önünü açıyor. Daha önce gizlilik ayarlarında “Aramada Beni Kimler Bulabilir?” sorusuna kullanıcılar, herkes, arkadaşlarımın arkadaşarı ve arkadaşlar seçenekleri arasından tercih edebiliyordu.

Yeni gizlilik ayarında Facebook aramalarda gizlenme veya görünme seçeneğini kaldırıp aranan herkesin bulunabilmesinin önünü açıyor. Kullanıcılar sadece engellediği kişiler tarafından arama sonuçlarında görünmeyecek.

Özellikle Facebook'un "Graph Search" Sosyal Ağ Araması'nın sonuçlarını daha da genişletmek için değiştirdiği gizlilik ayarlarının nasıl tepki toplayacağı merak konusu. Daha önce Facebook, hesabını kapatan kullanıcıların bilgisinin silinmemesinde de tepki almıştı ancak geri adım atmamıştı. Facebook'un geri adım attığı en bilinen örnek sadece Instagram'da yaptığı içeriğin mülkiyeti konusunda olmuştu. 

facebook-arama

Facebook blogunda bu gizlilik özelliğini kaldırması ile ilgili olarak sosyal ağa yapılan son güncellemeler sonrası çok fazla kullanım olmadığından kaynaklandığını belirtiyor. Özellikle Sosyal Ağ Araması ile aranan kişilerin bulunmasının engellenmesinin zorlaştığı, etiketlenen fotoğrafların da aralarında bulunduğu birden fazla yoldan aramalarda kişi kapalı olsa bile ulaşılabilir olduğu da Facebook'un bu gizlilik ayarını kapatmasının sebepleri arasında sıralanmış.

Aslında Sosyal Ağ Aramasında görünüyor olmanız demek sadece kullanıcının sadece isminin ve profil fotoğrafınızdan fazlasının göründüğünü de belirtmek lazım. Kullanıcı paylaşımlarını herkese açamasa bile bir başka kullanıcının herkese açık bir fotoğrafına yaptığı yorumlar ve beğendiği fotoğraflar Sosyal Ağ Aramasında görünebiliyor.

Yorumlar (5)
 1. Süha Duran Süha Duran

  Bravo! Sanırım bu gidişle Facebook hesabımı kapatacağım.

 2. Serhan Serhan

  Duvarımızda da tanımadığımız kişiler bişeyler paylaşabilecekmiymiş

 3. kapatıyorum hesabımı.

 4. Midimap.net Midimap.net

  Eski sovyetler birliği üyesi çoğu ülkeden tanıdığım insanlar, http://www.odnoklassniki.ru/ adlı bir sosyal plarformu kullanıyor. Facebook a giriş yasak değil, ama çoğu kişi bu platformu tercih ediyor.Bilinçlimi , değil mi bilmem, ama adamlar kimseye bel bağlamamış.

  Facebook kadar mükemmel bir sistem mi ? Belki değil ama zaten bu kadar iyi bir zaman yok etme aracına da ihtiyacımız yok zaten.Tamam artıları ne güzel, ama toplamda boşa harcanan sürenin , dünyadan çaldığı üretimi hesaplarsak ...

  Öte yandan milletimizden bilgi alıp, yine milletimize satılarak ,ciddi reklam gelirleri elde ediliyor, parayı dışarı veriyoruz. Herşeyi boşverelim , yaklaşık 40 milyon insanımızın kişisel bilgilerini barındıran tehlikeli bir veritabanı söz konusu. Bir de kafasına göre menfaatleri doğrultusunda çirkefçe gizlilik ayarları ile oynamaları , sonun başlangıcı olacaktır diye düşünüyorum.

  Özetle, ilgili alanda Türkiye de gerçekten güzel bir alternatifi ortaya koymanın zamanı geldi , geçiyor bile. Bugün ortaya, ülkemide muadil düzgün bir alternatif konsa, facebook hesabımı direk kapatır, iletişimi de ordan kurarım, reklamı da oraya veririm.

 5. Renklidergi Renklidergi

  tam da Google bu sırada;

  "Google'da paylaştıklarınızın denetimi sizdedir. Sayfa paylaşımı ayarlarınız etkilenmez ve her zaman olduğu gibi, sınırlı bir kitleyle içerik paylaştığınızda buna saygı duyarız."

  diyen bir eposta gönderdi Google+ kullanımına dair...

  Ne tesadüf? =)