Facebook'un etkinliğinde duyurduğu önemli yenilik: Graph Search

Facebook'un etkinliğinde duyurduğu önemli yenilik: Graph Search

Bugün size bildirdiğimiz gibi ilk defa Facebook dış bağlantılarının boyutlarının büyütüleceğinden ve gerçekleşecek Facebook etkinliğinden bahsetmiştik.

Facebook'un Menlo Park'taki merkezinden gerçekleşen etkinliğinde, sahnede Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg vardı.

Zuckerberg sahneye çıkar çıkmaz Facebook'un dünyayı daha açık ve bağlı hale getirme hedeflerinden bahsetti ve Open Graph'ın insanları birbirine bağlamaktaki önemi vurguladı.

Graph SearchGraph Search geliyor

Mark Zuckerberg, Facebook ile ilgili verdiği temel bilgilerin ardından Graph Search'ü ilk kez duyurdu.

Bu noktada Zuckerberg, üç noktaya değindi. Bunlardan ilk ikisi News Feed (Haber Kaynağı) ve Timeline (Zaman Tüneli) oldu. Üçüncüsünde ise soru işareti çıktı. Bu sahne, Steve Jobs'ın iPad'i tanıttığı sunumu da akıllara getirdi ve sonrasında slayttaki soru işaretinin yanında Graph Search çıktı.

Graph Search, Facebook içerisindeki arama özelliğinde bir devrim yaratacak. Önceden ortalıkta dolanan söylentilerde olduğu gibi Facebook, Google'a reklam ağı alanında rakip olmayacak ya da bir arama motorunu devreye sokmayacak fakat kendi iç tarafında arama özelliğini bir hayli geliştirecek.

Sosyal Arama

Sosyal Arama

Sosyal arama olarak nitelendirebileceğimiz Graph Search'e facebook.com/graphsearch  adresinden ulaşabiliyorsunuz. Bu arama özelliği ile birlikte artık arkadaşlarınızı daha farklı özelliklerine göre aratabileceksiniz. Örneğin müzik grupları, sevdikleri filmlere göre arkadaşlarınızı ayırt etmeniz mümkün olacak. Hem Radiohead seven, hem de U2 beğenen arkadaşlarınızı arayabileceksiniz.

Yani artık yaşadığımız şehir bilgileri, beğendiğimiz sayfalar gibi pek çok bilgi aracılığıyla arkadaşlarımızı daha detaylı araştırabilecek ve benzer insanları bu ortak arkadaşlar aracılığıyla görebileceksiniz. Bu da Facebook'un insanları birbirine bağlama konusunda Graph Search ile ne kadar ciddi ve büyük bir adım attığının göstergesi.

Graph Search'te kullanıcıları arkadaşları, fotoğraflar, ilgi alanları ve mekanlar gibi 4 farklı alanda aramak mümkün olacak. Graph Search ile çok daha ilginç veriler de elde edeceğiz. Mesela bir siyasi görüşü savunan insanların Facebook'ta daha çok hangi müzisyenleri beğendiği bilgisini alabileceğiz.

Facebook etkinliğinde ilginç örneklerle de karşılaştık. Mesela San Francisco'da Hindistanlı arkadaşlarınızın beğendiği restoranları aratabileceksiniz. Yani kısacası Facebook bize ilginç bir arama tecrübesi yaşatacak. Bununla birlikte etkinlikte gizlilik konusuna da değinildi ve Facebook bu konuda da hassasiyetini anlattı.

Yazımızın başında Facebook'un Google'a rakip bir arama motorunu çıkartmayağını açıklamıştık ama sunumun gidişatında Mark Zuckerberg, Graph Search'ün içinde web sonuçlarının da yer alacağını ekledi. Facebook, Graph Search içinde Bing aracılığıyla elde ettiği web arama sonuçlarına da yer verecek. Ekrana gelen örnekte "weather in menlo park" araması yapılıyordu.

Bilgiyi tamamen yeni şekilde görmenin yol olarak tanıtılan Graph Search'ün limitli betası bugün itibariyle yayına girdi. Graph Search hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.