Facebook’un etkinliğinde duyurduğu önemli yenilik: Graph Search

Mark Zuckerberg

Bugün size bildirdiğimiz gibi ilk defa Facebook dış bağlantılarının boyutlarının büyütüleceğinden ve gerçekleşecek Facebook etkinliğinden bahsetmiştik.

Facebook’un Menlo Park’taki merkezinden gerçekleşen etkinliğinde, sahnede Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg vardı.

Zuckerberg sahneye çıkar çıkmaz Facebook’un dünyayı daha açık ve bağlı hale getirme hedeflerinden bahsetti ve Open Graph’ın insanları birbirine bağlamaktaki önemi vurguladı.

Graph SearchGraph Search geliyor

Mark Zuckerberg, Facebook ile ilgili verdiği temel bilgilerin ardından Graph Search‘ü ilk kez duyurdu.

Bu noktada Zuckerberg, üç noktaya değindi. Bunlardan ilk ikisi News Feed (Haber Kaynağı) ve Timeline (Zaman Tüneli) oldu. Üçüncüsünde ise soru işareti çıktı. Bu sahne, Steve Jobs’ın iPad’i tanıttığı sunumu da akıllara getirdi ve sonrasında slayttaki soru işaretinin yanında Graph Search çıktı.

Graph Search, Facebook içerisindeki arama özelliğinde bir devrim yaratacak. Önceden ortalıkta dolanan söylentilerde olduğu gibi Facebook, Google’a reklam ağı alanında rakip olmayacak ya da bir arama motorunu devreye sokmayacak fakat kendi iç tarafında arama özelliğini bir hayli geliştirecek.

Sosyal Arama

Sosyal Arama

Sosyal arama olarak nitelendirebileceğimiz Graph Search’e facebook.com/graphsearch  adresinden ulaşabiliyorsunuz. Bu arama özelliği ile birlikte artık arkadaşlarınızı daha farklı özelliklerine göre aratabileceksiniz. Örneğin müzik grupları, sevdikleri filmlere göre arkadaşlarınızı ayırt etmeniz mümkün olacak. Hem Radiohead seven, hem de U2 beğenen arkadaşlarınızı arayabileceksiniz.

Yani artık yaşadığımız şehir bilgileri, beğendiğimiz sayfalar gibi pek çok bilgi aracılığıyla arkadaşlarımızı daha detaylı araştırabilecek ve benzer insanları bu ortak arkadaşlar aracılığıyla görebileceksiniz. Bu da Facebook’un insanları birbirine bağlama konusunda Graph Search ile ne kadar ciddi ve büyük bir adım attığının göstergesi.

Graph Search’te kullanıcıları arkadaşları, fotoğraflar, ilgi alanları ve mekanlar gibi 4 farklı alanda aramak mümkün olacak. Graph Search ile çok daha ilginç veriler de elde edeceğiz. Mesela bir siyasi görüşü savunan insanların Facebook’ta daha çok hangi müzisyenleri beğendiği bilgisini alabileceğiz.

Facebook etkinliğinde ilginç örneklerle de karşılaştık. Mesela San Francisco’da Hindistanlı arkadaşlarınızın beğendiği restoranları aratabileceksiniz. Yani kısacası Facebook bize ilginç bir arama tecrübesi yaşatacak. Bununla birlikte etkinlikte gizlilik konusuna da değinildi ve Facebook bu konuda da hassasiyetini anlattı.

Yazımızın başında Facebook’un Google’a rakip bir arama motorunu çıkartmayağını açıklamıştık ama sunumun gidişatında Mark Zuckerberg, Graph Search’ün içinde web sonuçlarının da yer alacağını ekledi. Facebook, Graph Search içinde Bing aracılığıyla elde ettiği web arama sonuçlarına da yer verecek. Ekrana gelen örnekte “weather in menlo park” araması yapılıyordu.

Bilgiyi tamamen yeni şekilde görmenin yol olarak tanıtılan Graph Search’ün limitli betası bugün itibariyle yayına girdi. Graph Search hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (26)

 1. Güzel arama yolu keşfetmek gerek. Hazırladıkları video’yu beğendim.

  Cevapla
 2. Facebook bugüne kadar ne yaptıysa reklam programlarında başarılı olamadı ve özellikle markalara istedikleri geri dönüşümleri sağlayamadı. Facebook, şimdi yeni bir adım attı, “sosyal arama motoru” sürecini başlattı. İstese de bire bir Google muadili hizmet sunamaz. Bir süre herkes Graph Search’ün ne olduğunu algılamaya çalışacak; ama esas “ne olmaya çalışacağı” önemli olacak. Kanımca, Facebook, sosyal arama konusunda bir adım atması gerektiğini düşündü; ama tam olarak ne yapması gerektiğini ve bunun mühendisliği konusunda tam çözüm bulabilmiş değil. Facebook borsaya açılmasının ardından zor günler geçirdi ve şimdi hissedarları için tutunacak güçlü bir dala ve yelkenlerini dolduracak güçlü bir rüzgara ihtiyaç duyuyordu. Hazır değildi ama başlaması gerekiyordu. Şimdi ilk rüzgar üflendi. Ne yapmak istediği belli: Sosyal verilerden “anlamlı” dizinler ve sonuçlar oluşturmak. Burada Facebok için kritik nokta şu: Graph Search Facebook’a soluk aldıracak bir reklam modeli sunabilir mi? Zuckerberg bu konuda yol haritası belli mi? Ben şüpheliyim!…

  Cevapla
 3. Bu özellik ile irili ufaklı pek çok yerli yabancı girişimin canı sıkılacak sanırım.

  Cevapla
  • katılıyorum. özellikle yerlilerden youlike’ın hoşuna gitmeyebilir.

   Cevapla
   • youlike sosyal medyada bir aktör olabildi mi ki bu tarz gelişmeler canını sıkabilsin? tutmama gibi bir problemleri varken bunlar hikaye..

 4. İnsan aramak serbest, insanları eklemek kısıtlı… Tanıdığımız kişilere bile ekleme talebi gönderince kabul etmeyen bir sistemden bahsediyoruz.

  Cevapla
 5. gereksiz, önce isimden aramayı doğru düzgün çalıştırsınlar ben adını soyadını bildiğim insanı bulamıyorum herkesi arama sonucuna getirmiyor.

  Cevapla
 6. Facebook günün birinde arama motoru işine girecek.
  ufak ufak altyapı yapıyor..

  Cevapla
  • İbrahim ÖZKAN |

   Günün birinde girmesini boş ver bugün bile girse çok geriden gelir. Facebook’un elinde kişilerin oluşturduğu veri dışında başka bir şey yok. Google gibi arama motorları en azından kendine has bir algoritması var, bu algoritmaları oluşturmak o kadar kolay iş değil. Ayrıca milyarlarca sitenin bilgisini indekslemek vb. birçok şeyi alt alta sıraladığında bu iş o kadar kolay değil.

   Cevapla
 7. Güzel bir yenilik. Ama asıl önemli olan böyle bir işlemi yaparken gizliliği de koruyabilmek. Sosyal arama web aramasından çok daha karmaşık bir durum. Açıkçası Facebook un gizliliği koruyarak bunu başarabileceğine pek inanmıyorum. Bu özellikte gizliliği koruduğuna inanıyormuş Facebook. Ama sorun şu ki kullanıcılar tam anlamıyla güvenemiyor Facebook a.

  Cevapla
 8. Ersan Özer’in Youlike’ını getirtti aklıma…

  Cevapla
 9. Youlike ın facebook versiyonu mu desek yoksa facebook’un Youlike versiyonu mu desek, ne dersek diyelim eğer bu yeni özelliğiyle facebook iyi bir çıkış yaparsa sanal alemde yeni bir egine türünü de başarmış olacak

  Cevapla
 10. Anladığım kadarıyla ayrıntıların mevcut oldugu facebook daha da ayrıntıya girerek dünyanın bir ucundaki kullanıcının ne düşündüğünü ve en önemlisi(benim için öyle) kimlik bilgisinin paylaşılan bir platform.Fakat yazıda da değinilen bilgiye baktığımızda facebook gizlilğe önem verdiğini belirtmiş.Bu uygulamadaki en önemli şey(benim için) ağdaki arkadaşlarımızın ne düşündüklerini,ilgi alanlarını,yeteneklerini..vs belirttiği.Bu platformla facebookun kullanılabilirlik sıklığını arttıracağından hiç şüphem yok açıkçası.

  Cevapla
 11. Orhan Unutmaz |

  Ersan Özer’in Facebook’un konuya ilişkin tanıtım sayfasında yer alan “Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişileri bulun Bir kitap kulübü kurmak veya bir spor salonu arkadaşı bulmak mı istiyorsunuz? Sizinle aynı aktivitelerden hoşlanan arkadaşlarınızla bağlantı kurun ve yeni insanlarla tanışın.” mesajını okuduğunda yüzündeki ifadeyi görmeyi çok isterdim…

  Cevapla
 12. Facebook yaptı gene yapacağını. Youlike için üzüldüm

  Cevapla
 13. İbrahim ÖZKAN |

  Sosyal arama ile artık Facebook’u arkadaş sitesi gibi kullanan kullanıcıların işine çok yarayacak.

  Örn: İstanbul’da bekar 18-20 yaş arası kadınlar 🙂 vb. aramalarla Facebook sunucuları baya bir zorlanacaktır 🙂

  Cevapla
 14. Bu yazının net özeti : bye bye youlike.com

  Ayrıca Türklerde graph search kullanım örnekleri; “sevgilisi olmayan arkadaşlarımın arkadaşları” veya “kızların takıldığı ortamlar” vb.

  Şahsi yorumum;
  Eğlencelisin Facebook ama aramada bir Google olamazsın.

  Cevapla
 15. Kesinlikle gerekli olan bir özellik. U2 konserine gidiyorken kimleri davet edebileceğimi bilmek güzel bişey. Iphone daki Likes! uygulamasını hatırlattı biraz. O da hangi arkadaşların neleri beğenmişler bilgisini kullanarak sonuçlar döndürüyordu

  Cevapla

Bir Cevap Yazın