Yandex Türkiye'deki ikinci yılını "Adalar" ile kutladı
Etkinlikler

Yandex Türkiye'deki ikinci yılını "Adalar" ile kutladı

Rusya'nın lider arama motoru Yandex, Türkiye pazarına girişinin 2. yılını düzenlediği bir davette kutladı ve Yandex Adalar platformuna dair paylaşımlarda bulundu.

Yandex’in “Adalar (Islands)" adlı yeni arama platformunun resmi olarak tanıtıldığı etkinlikte Yandex'in Kurucusu ve CEO’su Arkady Volozh ile Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ile beraber tüm Yandex.Türkiye ekibi de katıldı.

Yandex.com.tr Türkiye'nin 5. büyük sitesi 

Mehmet Ali Yalçındağ, yaptığı konuşmada Yandex.com.tr’nin IAB ve Gemius verilerine göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5. sitesi konumuna geldiğini paylaştı. Yandex'in Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına destek olacağının altını çizen Yalçındağ, yakında bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçireceklerini ve Türkiye’ye bir veri merkezi kurulabileceğinden de bahsetti.

Yandex CEO'su Arkady Volozh ise yeni Adalar platformuyla kullanıcıların arama deneyimine yön vereceğini ve bunun Yandex'in kullanıcılara sunduğu bir avantaj olduğunu söyledi.

İlk yıl sonunda Yandex'in pazar payı yüzde 1 olarak açıklanmıştı. Bugün ise Gemius'un verilerine baktığımızda Yandex'in pazar payı'nın yüzde 3 civarında gezindiğini görüyoruz. Ancak Yandex'in Google'dan ziyade Bing'in pazar payından çaldığı da dikkat çekiyor.arama motorlari

Adalar ne vaadediyor?

Hatırlatmak gerekirse yeni platformun amacı; arama sonuçlarında sadece bilgi ve dış bağlantılar sunmak yerine, web sitesi sahipleriyle işbirliği içerisine girerek kullanıcıların ihtiyaçlarını (rezervasyon yapma, sipariş verme, bilet satın alma vb.) Yandex üzerinden daha hızlıca gidermelerini sağlamak.

Yandex.Türkiye Arama Ürün Müdürü Zafer Sever, Türkiye'nin Yandex Adalar platformunu ilk kullanan ülke olduğunu ve bunun meyvelerinin alındığını paylaştı.

yandex-adalar

Toplantı da Yandex'in Adalar sistemine ilk olarak dahil olan markalardan da örnekler verildi ki bu liste* Yandex kullanıcılarına bir çok açıdan yardımcı olacak kadar geniş.

Yandex'in 2 yıldır oldukça itinayla çalıştığını ve önemli hizmetlerini Türkiye pazarına sunduğu malum ama pazarda tutunmak için zamanın hızla aktığınız da farkındayız.

*Yandex Adalar'ın ilk sakinleri: Altıncı Cadde, Anadolu Jet, Atlas Jet, Çiçek Sepeti, D-Smart, Denizbank, E-Bebek, EnİyiHekim.com, ETS Tur, Garanti Bankası, GittiGidiyor.com, GNÇTRKCLL, HangiKredi.com, Hepsiburada, Jolly Tours, Morhipo, MyBilet, SkyScanner, Superonline, TeknoSA, Türk Hava Yolları, VW Ticari Araç, Yakala.co, Yemeksepeti.com ve Yenibiris.com oldu.

Yorumlar (13)
 1. Webmaster forumlarında Yandex'i Türkiye kullanıcılarına yalakalık yapılıyor diye bahsediyorlar :)Benim görüşümde şu Yandex gerçekten özel günleri kullanarak insanları etkilemeye çalışıyor özel günler logosunu değiştiriyor, yazı yazıyor, tema'da düzenleme yapıyor vs. vs. Ama Google öyle değil umarım Google her zaman şampiyon olarak kalır ve kalcak gibi zaten Yandex ve Bing sadece şans arıyorlar, Yandex'in bir yıldır yaptığı reklam çalışmalarını önünüze koyun bu adamlar ne yapmış, ne kadar bütçe ayırmış ? Ulaştığı kitle oranı %3 bu resmen komik bir rakam yapılan reklam parası bile çıkmaz :) Yandex Türkiye pazarından uzaklaşmalı...

  1. Mobilya Günlüğü Mobilya Günlüğü

   1- Arama motoru pazarında sıfırdan %3 başarı elde etmek heleki Google ve Microsoft gibi rakiplerin karşısında bunu yapmak çok çok büyük bir başarı.

   2- Ülke genelinde %3 küçümsenemeyecek kadar büyük bir rakamdır. Ve bildiğim kadarıyla o kadar, yatırım, reklam tanıtım vs. yapmasına rağmen Yandex karda, artı olarak karlılığını arttırıyor.

   3- Yandex de Yandex de...

  2. Murat Tekin Murat Tekin

   Hiç unutmam, Google Crome ilk çıktığında pazar payı %1'e ulaştı şeklinde çıkan haberleri. Bu onlar için inanılmaz iyi bir haberdi.

   Bu rakamlar 100'ün yanında çok küçük görünüyor ama Türkiye trafiğinin sadece %3'ü senin sitene gelmiş olsa... hayal etmesi bile inanılmaz.

   %3 iyi bir başarı. Bir kırılım noktası değil tabiki ama başlangıç için çok iyi.

 2. Volkan Küçük Volkan Küçük

  önceden yandex'i bayağı küçümsüyordum ancak artık web sitemize yandex'den ciddi bir şekilde dönüş oluyor. Geçen sene (yada biraz daha önce) %1'lik pay aldıklarında gülmüştük ama şimdi o payı %3'e kadar getirmişler. Eğer oran %7'lere yaklaşırsa ondan sonra daha hızlı büyürler. Buarada google'ın tek başına bu piyasada kalmasını kesinlikle istemem rekabet her zaman kalite getirir.

 3. Mevlüt Mevlüt

  bu arama motorları kullanım oranlarını nereden alıyorsunuz?

 4. Sade Siyah Sade Siyah

  Zorla her bilgisayara yapışıyor tabiki ilk beşe girecek.

  1. Oradakiler kullanım istatistikleri. Sen kullanmadıktan sonra isterse Türkiye'deki bütün bilgisayarların ana sayfası olsun ilerleme kaydedemez.

   Bu arada bir bitmediniz gittiniz... :)

   Zorla diye bir şey yok. Kullanıcı kendi kuruyor onları.

   Program yüklerken soruluyor orada. Burada suç Yandex'in değil ki. Program yayıncılarının...

 5. Serocan Serocan

  yandex e kadar agresiv bir pazarlama gormedim!!! her yüklediğim programı yandex da arkasında yükleniyor!!! geri kalanı siz düşünün... burada seslemek istiyorum zorla güzellik olmaz!

  1. Mobilya Günlüğü Mobilya Günlüğü

   Program kurarken Next Next Finish mantığı izlersen yandex de kurulur. Virüs de girer. Kurulum aşamasında şunlar kurulsun mu? Şu sayfa ana sayfan olsunmu? vs. Diye soruyor.

   Ayrıca bunu Google da Microsoftda yapıyor. Sende olsan sende yaparsın.

  2. Murat Tekin Murat Tekin

   Mükemmel bir pazarlama stratejisidir ve Microsof, Google dahil tüm şirketler tarafından yoğun bir şekilde kullanılır :)

 6. harita.yandex süper.

 7. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Sürükleme yapamadığınız, zoom'un bile bela olduğu sözde yeni google maps'dan sonra yandex haritalar ilaç oldu.

  Adamlar localde iyi çalışıyor. trafik servisi de güzel. Panoromada da Google'ın sadece büyük dünya şehirlerine yaptıklarını localde yapıyorlar. Bursa ve İzmir panoromaları olması gayte güzel bir yer aradığınızda çok kolay buluyorsunuz.

 8. Kimse vazgeçilmez değildir... Sözüyle başlamak istiyorum.

  Zamanında CEP TELEFONU denilince aklımıza gelen ilk marka NOKIA olurdu heralde. Şimdi nokia gibi bir makrayı gözlerimiz arar oldu... Google bu aralar yapmış olduğu sıkı yönetimlerle karşımıza çıkıyor (adsense ortakları bilirler) yandex tam olarak reklam furyasını piyasaya açmadı, eğer akıllılık edip fırsatı iyi değerlendirirse birçok insan adsense yerine yandex sistemini kullanacak ve bu büyümesine katkıda bulunacak. Haa google batarmı batmaz ama alternatif herzaman rekabeti, rekabette kaliteye ucuza ve karlı kullanmak anlamına gelir ;)